Alinka.B(L)OOK.pl – Dzień dwunasty. Oferta kupna-sprzedaży sprowokowana przez Tuska

Alinka.B(L)OOK.pl – Dzień dwunasty. Oferta kupna-sprzedaży sprowokowana przez Tuska

Przegląd

Dobrze jest widzieć w złej sprawie dobre strony. Taki sposób myślenia przyda się wydawcom edukacyjnym dotkniętym ingerencją Rządu (byłego już) Premiera Tuska. Platformersi zjedli z ich (naszego) tortu niewielki kawałek, wprowadzając darmowy podręcznik do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jak już skończy się sezon podręcznikowy trzeba będzie podliczyć straty, które swoją drogą, są łatwe do przewidzenia. I co dalej?

Platformersi pójdą za ciosem czy też nie? Za pierwszą klasą polecą następne? Jak wygrają wybory parlamentarne mogą odpuścić łatwiej niż jak je przegrają. Jeżeli po raz trzeci wygrają wybory to przez najbliższe dwa trzy lata już nie będą potrzebowali spektakularnych prezentów dla społeczeństwa. Ale jak przegrają, to ich następcy (sami-wiecie-kto) będą się bali przerwać to co rozpoczęli Platformersi. Bo społeczeństwo i opozycja platformerska zaraz ich potępi.

Tak czy tak, przewiduję niezłe ruchy własnościowe na naszym rynku. Edukacyjni mają jeszcze kasę. Pierwsza klasa ich nie zabiła tylko lekko podrapała. Pewnie pomyślą sobie: zamiast inwestować w kolejne przepakowania podręczników (za to też może im się dostać, tym razem od NIK) może powinniśmy zainwestować w nowe sektory rynku.

W kolejce czeka cała gromada wydawców. Każdy z nich ma na plecach napisane KUP MNIE. Czy czeka nas fala konsolidacji rynku? Teraz albo nigdy. Dopóki jest kasa z podręczników i są wydawcy do kupienia. Kryzys na rynku książki nie będzie trwał wiecznie. Są też na rynku podmioty wydawnicze nieedukacyjne, które szybko się edukują, mające kapitał (często wirtualny w postaci możliwości zaciągania kredytów) i też myślą o kupowaniu. W kryzysie najlepiej kupować bo jest najtaniej. Tak tanio już nie będzie. Przed nami Targi Książki w Krakowie. Cała polska rasa wydawnicza wystawi swoje aktywa. Warto przynajmniej pooglądać.

Już kupiona Wasza Alinka

PS. wykorzystałam zdjęcie tortu z cukierni Roberta Dybalskiego http://www.dybalski.pl/torty-dla-dzieci.htm

 

 

Kategorie: Alinka.B(L)OOK.pl

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.