Piłkarze są od grania w piłkę, a nie od pisania książek. 

Piłkarze są od grania w piłkę, a nie od pisania książek. 

Blisko 39 proc. Polaków nie uprawia żadnego sportu, a w pozostałej grupie większość dba o swoją sprawność sporadycznie. To i tak lepiej niż z czytaniem książek – pamiętamy przecież dane Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej mówiące o tym, że 46 procent Polaków w ogóle nie czyta książek, a 59 procent ich nie kupuje. 
Według badań CBOS-u najbardziej popularną formą aktywności sportowej jest jazda na rowerze. Drugą pod względem popularności formą rekreacji są piesze wycieczki. Następnie w kolejności są: gra w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę lub inne gry ruchowe zespołowe, pływanie, bieganie i gimnastyka. Ponad 80 proc. Polaków w ciągu roku nie uprawiało takich dyscyplin sportu jak: jeździectwo, narciarstwo, tenis, żeglarstwo. 

W grupie książek sportowych najwięcej miejsca zajmują poradniki. Być może dane na temat polskiej niechęci do uprawiania sportu są zaniżone i wskaźniki  znacznie by wzrosły, gdyby uwzględnić w badaniach takie dyscypliny jak wędkarstwo czy szachy. Do miłośników tych kategorii jest skierowana najbogatsza oferta poradnikowa. Nieco słabiej reprezentowane są tytuły pouczające jak grać w piłkę nożną, czy uprawiać gimnastykę. Dyscypliny, których nie uprawiamy są też najsłabiej reprezentowane w księgarniach. Z pojedynczych tytułów dowiemy się jak się jeździ na nartach, rolkach czy pływa. 
Nie zawsze jednak obowiązuje zasada, że mało się pisze o sporcie, który jest mało popularny, np. zwolennicy żeglowania mają do wyboru sporo tytułów z instrukcjami. 
Najwięcej i najszybciej dowiemy się z serii wyd. Wiedza i Życie pt. "Nauka w Weekend". Jest ona wydawana od 1995 na licencji angielskiej oficyny Dorling Kindersley. W pierwszym roku ukazało się pięć tytułów, a do dziś zostało wydane 21 tytułów. W ramach serii polska redakcja Wiedzy i Życia opracowała 5 tytułów: Tenis stołowy, Bilard, Paralotniarstwo, Snowboard i w ostatnim roku Badminton. Wymienione opracowania ukazały się również w innych wersjach językowych. Wśród autorów można znaleźć znane nazwiska jak np. Andrzeja Grubbę. Seria popularyzuje modne dyscypliny sportowe np. coraz chętniej uprawiany squash. Średni nakład tytułów to 4000 egz., ale należy pamiętać, że w przypadku większości jest to już kolejny często trzeci a nawet czwarty dodruk. W planach wydawniczych na najbliższy rok nie są przewidziane nowe tytuły.

Biografie oraz wspomnienia znanych postaci ze świata sportu, chociaż przez  lata stanowiły ważną grupę publikacji w ostatnim czasie ukazują się rzadziej. Postacie ze świata sportu nie narzekają raczej na nadmiar propozycji ze strony wydawców – nie ma biografii R. Mayer, R. Korzeniowskiego, I. Szewińskiej, W. Fibaka, G. Lato.

Więcej można znaleźć o Jerzym Kuleju ("Jerzy Kulej – dwie strony medalu", Polska Oficyna Wydawnicza BGW), Pawle Nastuli ("Moje judo", Prószyński i S-ka), czy Władysławie Komarze ("Alfabet Władysława Komara", Gemini , 1991). Ostatnio w Polsce dużym powodzeniem cieszy się wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie książka "Engel. Futbol na tak" Jerzego Engela i Macieja Polkowskiego. Tytuł ukazał się w nakładzie 50 tys. egz. i był intensywnie promowany w salonach Empiku i Mc Donald`s. Głównym tematem książki jest historia sukcesu czyli naszego powrotu do finałów mistrzostw świata. 

Sporo informacji o polskich sportowcach na pewno znajdziemy w encyklopediach i słownikach biograficznych. Pod koniec ubiegłego roku ukazała się w nakładzie 3 tys. egz. "Encyklopedia sportów zimowych" wydana przez PWN. Encyklopedia zawiera bardzo szczegółowe hasła biograficzne wybitnych sportowców startujących w dyscyplinach zimowych. Kolejne tytuły to "Ilustrowana encyklopedia sportu" wyd. Muza, zawierająca obszerne i dokładne informacje o 127dyscyplinach uprawianych na całym świecie oraz "Najlepsi z najlepszych: polscy złoci medaliści olimpijscy" (praca zbior., Prószyński i S-ka). Nieco starszą pozycją jest "Sport – leksykon PWN", poświęcony ludziom, którzy na trwałe zapisali się w historii sportu.

Z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2000 w Japonii i Korei Południowej, które rozpoczną się maju związana jest ciekawa historia. Zawodnicy drużyny angielskiej są przekonywani przez Związek Piłki Nożnej, aby nie podpisywali z wydawcami żadnych kontraktów. Sami zaś wydawcy nie są także do końca przekonani o ewentualnym sukcesie tego typu książek. Pewne nadzieje wydawcy wiązali z Davidem Beckham, kapitanem drużyny, który podczas World Cup miał pisać swój pamiętnik. Ośmiu wydawców zgłosiło swoje oferty publikacji wspomnień i przynajmniej dwóch z nich było gotowych zapłacić za nie ponad 1 mln funtów. Jednak ostatecznie Beckham wycofał się, tłumacząc swoją decyzję koniecznością koncentracji na grze w piłkę nożną. Wydawca biografii Beckhama "My World" uważa, że książka na pewno stałaby się bestsellerem. Decyzja Beckhama I pozostałych graczy angielskich oznacza, że na rynku pojawi się mniej książek związanych z tym wydarzeniem niż w roku 1998, kiedy to Mistrzostwa Świata odbywały się we Francji. 
W Polsce w tym czasie nakładem wydawnictwa GiA ukazał się tytuł "Mistrzostwa świata" z serii "Encyklopedia piłkarska".
Z okazji tegorocznych wydarzeń wyd. Kurpisz opublikowało "MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ 1930-2002". Jest to kronika 16 rozegranych już piłkarskich turniejów o Puchar Świata. Prezentuje sylwetki bohaterów mistrzostw od 1930 r. do 1998 r. Książka zawiera m.in. informacje statystyczne o wynikach rozegranych spotkań. 
Czy inni edytorzy będą chcieli wykorzystać zainteresowanie tym tematem? Dariusz Matyja z działu Encyklopedii WN PWN przyznał, że poważnie zastanawiali się nad wydaniem publikacji związanych z Mistrzostwami Świata, ale na razie poszukują pomysłu. Być może tego typu publikacja ukaże się już po zakończeniu turniejów. Jego zdaniem w Polsce są trzy nazwiska, których pojawienie się na okładce zapewniłoby dobrą sprzedaż tj. Emmanuel Olisadebe, Jerzy Dudek i Jerzy Engel. Być może sporym zainteresowaniem cieszyłyby się także takie nazwiska jak Włodzimierz Smolarek czy Zbigniew Boniek.

KG
(dane w tab. dotyczących tłumaczeń na podst. Ruch Wydawniczy w Liczbach (Biblioteka Narodowa – Instytut Bibliograficzny).

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.