Egmont Polska – podsumowanie roku 2005

Egmont Polska – podsumowanie roku 2005
Wydawnictwo Egmont Polska to największy wydawca książek oraz czasopism dla dzieci i młodzieży, a także komiksów (w tym również dla dorosłych czytelników).
 
Wydawnictwo powstało w 1990 roku, w 2005 roku obchodziło 15-lecie swojego istnienia w Polsce. Wchodzi w skład grupy medialnej Egmont, obecnej w ponad dwudziestu krajach na świecie.
 
Oferta wydawnicza komiksów obejmuje klasykę polską („Kajko i Kokosz”, „Tytus”, „Thorgal”), nowe serie polskie („Jeż Jerzy”, „Tymek i Mistrz”, „Liga Obrońców Planety Ziemia”), a także najpopularniejsze komiksy francuskie (np.: „Asteriks”, „Lucky Luke”, „Lafuest z Troy”, „Armada”), amerykańskie (np.: „Sandman”, „Sin City”, „Batman”) i japońskie (np.: „Ranma ½” i”Eden”). W 2005 roku jednym z najważniejszych wydarzeń było wprowadzenie na rynek kolekcji oryginalnych i nie znanych wcześniej w Polsce komiksów „Muminki” autorstwa samej Tove Jansson.Niewątpliwym sukcesem było także udane wprowadzenie na rynek niskonakładowych, drogich komiksów w kolekcji „Mistrzowie Komiksu” prezentujących najwybitniejszych artystów komiksowych świata, tj. Moebius, McKean, Bilal, Ross.
 
Wydawnictwo prowadzi także dziecięce kluby książek: Klub Książek Disneya (od 12 lat na rynku) i Klub Książki Kubusia Puchatka (od 7 lat na rynku). Książki z klubów są dostępne wyłącznie w sprzedaży wysyłkowej. W ubiegłym roku kluby uatrakcyjniły swoją ofertę o specjalne edycje książek z płytami CD, na których nagrano bajki czytane przez znanych aktorów. Egmont jako wydawca książek klubowych należy do Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego i przestrzega kodeksu etycznego Stowarzyszenia.
 
W rynkowej ofercie książkowej wydawnictwa znajdują się tytuły z najbardziej popularnymi bohaterami takimi jak: Kubuś Puchatek, Noddy, Listonosz Pat, bracia koala Franio i Benio, Barbie czy Garfield. Silną pozycję na rynku mają również tytuły wydawane w popularnych seriach, np.: „Strrraszna historia”, „Monstrrrualna erudycja”. Wielką popularnością cieszą się również książki ze słynnej już „Serii niefortunnych zdarzeń”. Ekranizacja pierwszych trzech części serii wprowadzona do kin na początku 2005 roku spowodowała ogromny wzrost zainteresowania czytelników. W ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 130 tys. egz. książek z tej serii.Współpracujemy bezpośrednio z wszystkimi, liczącymi się na rynku firmami.
 
Najważniejsi klienci wydawnictwa to Empik, hurtownie Azymut, Wkra, Matras (z siecią własnych księgarń) oraz sieci hiper i supermarketówPowiększa się udział sprzedaży internetowej. Największym naszym internetowym dystrybutorem jest Merlin.Mamy grupę własnych Przedstawicieli Handlowych, którzy zajmują się sprzedażą oraz promocją naszych pozycji.
 
W 2005 roku znacznie rozbudowano ofertę książek młodzieżowych. „Kroniki Spiderwick”, „Hania Humorek” „Zwierzenia Georgii Nicolson”, „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”, „Żadnych chłopaków! Wstęp tylko dla czarownic!” oraz powieści Ewy Nowak to najchętniej czytane książki przez nastolatki.  Na polski rynek wprowadzono pierwsze powieści amerykańskiej autorki Judy Blume przeznaczone dla młodszej młodzieży (8-12 lat). Znaczącym wydarzeniem było wprowadzenie na rynek pierwszej części niezwykłej trylogii Cornelii Funke „Atramentowe serce”. Książka zdobyła ogromną rzeszę fanów i została uznana przez „Magazyn Literacki” Książką Roku 2005! Rozpoczęto wydawanie nowej polskiej serii książek dla młodszej młodzieży. W serii „Magnes” ukazały się dwa pierwsze tytuły: „Gałganek” oraz „Małgosia z Leśnej Podkowy”. Książki napisane przez debiutujących autorów i zilustrowane w bardzo nowoczesny sposób przez młodych artystów spotkały się z zainteresowaniem czytelników i przychylną opinią ze strony krytyki.Doskonale na rynku przyjęły się nowe, kolorowe formaty książek z Garfieldem.
 
W 2005 roku wydawnictwo Egmont wzięło udział w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie oraz w Targach Książki w Krakowie.
 
Wydawnictwo Egmont zanotowało w 2005 roku rekordowe obroty na rynku książki. Przychód wydawnictwa ze sprzedaży książek wyniósł 35.565 tys zł.
 
 
 
W 2005 roku Egmont wydał 290 nowych tytułów w łącznym nakładzie 1 800 000 egz. Łączny nakład sprzedanych książek, komiksów i kalendarzy w 2005 roku to 4 548 700 egz.

Najlepiej sprzedającymi się dziecięcymi tytułami w 2005 roku były: 

 • Noddy! Trzymaj kapelusz! – 36 210 egz.
 • Kubuś i Hefalumpy (seria Bajeczna) – 35 086 egz.
 • Kubuś i Hefalumpy – 27 768 egz.
 • Kubuś i Hefalumpy (edycja klubowa) – 21 093 egz.
 • Brat niedźwiedź (edycja klubowa) – 17 858 egz.
 • Gdzie jest Nemo? (seria Kolekcja Bajek) – 15 793 egz.
 • Król Lew (seria Kolekcja Bajek) – 15 095 egz.
 • Mała syrenka (seria Kolekcja Bajek) – 13 313 egz.

Bestsellery literatury młodzieżowej w 2005 roku:

 • Kalendarz szkolny W.I.T.C.H. 2005/2006 – 81 388 egz.
 • Słownik od A do W.I.T.C.H. – 21 705 egz.
 • Sekretnik W.I.T.C.H. – 18 532 egz.
 • Rodzice. Jak ich zrozumieć?  Seria W.I.T.C.H. – 24 374 egz.
 • Przykry początek (Seria niefortunnych zdarzeń) – 21 032 egz.
 • Cień sowy. Seria W.I.T.C.H. – 18 766 egz.
 • Kamienny sokół. Seria W.I.T.C.H. – 18 244 egz.
 • Orle szpony. Seria W.I.T.C.H. – 16 967 egz.
 • Złoty feniks. Seria W.I.T.C.H. – 16 788 egz.
 • Gabinet gadów (Seria niefortunnych zdarzeń) – 17 088 egz.
 • Miłość. Czy to już? Seria W.I.T.C.H. – 14 311 egz.
 • Spotkania, imprezy i przyjęcia. Seria W.I.T.C.H. – 14 198 egz.
 • Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów – trzecie lato – 13 169 egz.

Bestsellery komiksowe:

 • Kiedy niebo spada na głowę. Asteriks – 9 017 egz.
 • Szranki i konkury t. 1. Kajko i Kokosz – 5 406egz.

Najlepiej sprzedające się serie w 2005 roku:

 • W.I.T.C.H. – 440 673 egz.
 • Noddy – 239 748 egz.
 • Kubuś i Hefalumpy – 146 621 egz.
 • Seria niefortunnych zdarzeń – 131 968 egz.

W październiku 2005 roku ukazały się nowe formaty książek-zabawek dla dzieci w wieku 0-6 lat, w tym puzzle z ulubionymi postaciami oraz książki niespodzianki z ruchomymi i trójwymiarowymi ilustracjami. Książki niespodzianki to kilka serii: „Puzzle i naklejki”, „Ulubione scenki”, „Wycinankowe książeczki”, „Kolekcja bajek”, „Moja pierwsza książeczka”. Wydano 50 tytułów w większości Kubusia Puchatka i „Księżniczki” Disneya oraz kilka klasycznych bajek Disneya, które eksponowano na specjalnym obrotowym stojaku. Wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów wzbudziły duże zainteresowanie rodziców, którzy szukali książek dla najmłodszych dzieci.

 
W listopadzie 2005 roku wydaliśmy książkę „Elfi pyłek i wyprawa po Jajko” Gail Carson Levine w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego. Książka ta otwiera nowy program wydawniczy naszego najważniejszego licencjodawcy – The Walt Disney Company. Program nazywa się Disney Wróżki i w kolejnych latach będzie poszerzony o następne tytuły książkowe, czasopismo (wydawane w Polsce od stycznia 2006) a także film. Jest to pierwsze tak duże przedsięwzięcie – książka została wydana równocześnie w ponad 50 krajach świata, wszędzie towarzyszyły jej zakrojone na szeroka skalę działania PR i promocyjne. Książka zdobyła już dużą popularność wśród czytelników, została też zauważona przez krytyków. W 2005 roku sprzedaliśmy 9 290 egz. powieści, a obecnie przygotowujemy kolejny dodruk.
 
Rok 2005 można nazwać rokiem „W.I.T.C.H.”. Książki i komiksy z tej serii cieszą się ogromnym i wciąż rosnącym zainteresowaniem. W roku 2006 wprowadzamy kilka nowych serii wydawniczych: dwie serie powieściowe, serię poradnikową przedstawiającą świat Czarodziejek w ilustracjach i krótkich opisach, a także książki poświęcone każdej z pięciu głównych bohaterek.
 
W roku 2006 Egmont planuje także wydanie drugiej części trylogii Cornelii Funke „Atramentowa krew”. Najważniejsze premiery literackie będą miały miejsce podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Wtedy też ukaże się przedostatni, dwunasty tom „Serii niefortunnych zdarzeń” pt. „Przedostatnia pułapka”. Seria o małej hipnotyzerce, Molly Moon wzbogaci się o tom pt. „Hipnotyczna podróż w czasie Molly Moon”. Fani serii „Magnes” mogą spodziewać się kolejnych pełnych przygód i humoru opowieści: w maju br. pojawią się „Amelka” oraz „Pan Antykwariusz”, a na jesieni – „Koleżaneczki”.W pierwszej połowie roku ukażą się nowe powieści młodzieżowe: „Michał Jakiśtam” Ewy Nowak oraz „220 linii” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, a także „Złotko, skarb, słoneczko” Deb Caletti. Ukażą się też kolejne książki Judy Blume: „Miśkomania”, „Supermisiek” i „Misiek do kwadratu”.Wprowadzona z ogromnym sukcesem pod koniec ubiegłego roku seria Thomasa Breziny „Żadnych chłopaków!” wzbogaci się w tym roku o kolejne siedem (!) tytułów. Na rynku pojawią się też serie książek napisanych na podstawie seriali telewizyjnych, w których główne role grały bliźniaczki: Mary-Kate i Ashley Olsen. Najważniejszymi wydarzeniami komiksowymi 2006 roku będą premiery nowych tomów serii „Jeż Jerzy”, „Asteriks”, „Thorgal”. Komiksy wydawnictwa będą wspierane przez seriale telewizyjne (m.in. Muminki, W.I.T.C.H.) i premiery kinowe (m.in. „Asteriks i Wikingowie”, „Sin City 2”).
 
W wydawnictwie pracuje 75 osób.
Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.