Nie będzie zerowej stawki VAT na prasę i książki

Nie będzie zerowej stawki VAT na prasę i książki

Przegląd

Ministerstwo Finansów, po długich negocjacjach z przedstawicielami Polskiej Izby Książki oraz Izby Wydawców Prasy, odmówiło wprowadzenia zerowej stawki VAT na prasę i książki.

“Zważywszy na nadzwyczajną sytuację związaną z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wysoką inflacją najwyższy obecnie priorytet mają działania ukierunkowane na zapewnienie możliwości realizacji podstawowych potrzeb obywateli i przedsiębiorców”.

Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki, uważa, że polski rząd po raz kolejny zepchnął na margines problemy branży wydawniczej. – Niektóre państwa wprowadziły już narzędzia osłonowe dla branży wydawniczej podczas pandemii, jak kupony na kulturę czy bony na zakup książek. Połowa Europy chroni też rynek poprzez ustawy o cenach książek. Mieliśmy nadzieję, że trudną sytuację spowodowaną wzrostem kosztów funkcjonowania oraz cen papieru branża będzie mogła skompensować obniżeniem stawki VAT. Niestety, po raz kolejny apele naszego środowiska pozostają bez echa ze strony władz. Ciężko się z tym pogodzić w czasie, gdy powinniśmy robić wszystko, by poprawić stan czytelnictwa i słabą rentowność naszej branży, bo jedno z drugim jest nierozerwalnie połączone .

 

źródło Press.pl

 

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: VAT