Serie, które się nie nudzą. Państwowy Instytut Wydawniczy

Serie, które się nie nudzą. Państwowy Instytut Wydawniczy

Tych książek trudno nie rozpoznać. Chociaż są to za założenia tytuły popularnonaukowe nie ma nauczyciela akademickiego, który nie polecałby ich swoim studentom i sam z nich nie korzystał. Niektóre z nich zyskały już status podręczników akademickich. Każdy kto interesuje się zagadnieniami współczesnej nauki "bez pudła" rozpoznaje okładki z symbolem ą ¥ oraz charakterystyczną szatę graficzną serii Biografie lub Rodowody cywilizacji .

Książki z tych trzech najpopularniejszych serii Państwowego Instytutu Wydawniczego czyli Biografie sławnych ludzi, Rodowody cywilizacji i Biblioteka myśli współczesnej ukazują się już od ponad 40 lat. 

"Rodowody cywilizacji" czyli tzw. Ceramy zaczęły się ukazywać w 1958 roku. 
Ostatnio w listopadzie 2001 roku w nakładzie 5 tys. egz. ukazała się 150-ta książka pt. "Arabowie" Janusza Daneckiego. W planach jest już kolejny tytuł "Społeczeństwo feudalne" Marc`a Blocha. Tytuły z tej serii, o charakterze monografii, znane są zwłaszcza miłośnikom historii starożytnej, ale poruszana w nich tematyka jest bardzo różnorodna i zdarzają się takie tytuły jak np. "Prawdziwa historia czekolady" czy "Dzieje cyganów". Nie można nie wspomnieć przy tej okazji o najpopularniejszych czyli "Bogowie, groby, uczeni" Cerama, "Dzieje wypraw krzyżowych" Stevena Runcimana, "Złotej gałęzi" Frazera, oraz "Jesieni średniowiecza" Huizingi wydanej ostatnio w 1998 roku (sprzedaż 2 ostatnich wydań wyniosła 15 tys. egz.),

Za kilka dni, podczas MTK w Warszawie zaprezentowana zostanie nowość z kolejnej równie popularnej serii "Biografie Sławnych Ludzi". Będzie to "Cesarz Fryderyk II". Trudno wskazać postać historyczną, której biografia cieszyłaby się jakąś wyjątkową popularnością i doczekała dodruków, książki z tej serii sprzedają się raczej równomiernie. Serię Biografie rozpoczęła książka Paula Murreya Kendalla, ostatnim 96 tytułem z tej serii była biografia Michała Anioła.

Tytułem , który trafił w gusta najszerszego grona czytelników była w ostatnich latach "Płeć mózgu" Anne Moir & Davida Jessela z serii "Biblioteka myśli współczesnej" znanej również jako ą ¥ . Można oszacować, że sprzedała się już w nakładzie blisko 150 tys. egz. i nadal cieszy się dużą popularnością. Ostatnim, 241 tytułem z tej serii była wydana w listopadzie książka "Ślady Frankensteina", kolejnym będzie "Ziarna mowy. Początki i rozwój języka" Jean Aitchison. Książki z tej serii to zarówno historia, jak i filozofia, antropologia, fizyka, socjologia, psychologia, oraz ostatnio media.

PIW jest jednym z nielicznych wydawnictw, które nadal czeka na swoją prywatyzację. Na początku tego roku zapowiedziana została sprzedaż części majątku wydawnictwa – dwóch budynków przy ul. Foksal w Warszawie. 
Pod względem sprzedaży rok 2001 nie należał do najbardziej udanych – sprzedaż spadła w porównaniu z rokiem poprzednim o  23%.

KG

 

     info z BA, badania czytelników
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski

 

 

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.