Wydawnictwo Park – mniej książek prawniczych, więcej okołopodręcznikowych

Wydawnictwo Park – mniej książek prawniczych, więcej okołopodręcznikowych

Wydawnictwo Park istnieje od 1989r. Początkowo realizowano zlecenia z zewnątrz, zajmowano się komputerowym składem tekstu, głownie dla PAN. W 1991r. wydawnictwo zaczęło samodzielnie wydawać książki. Do 1995r. były to tylko tytuły prawnicze. Potem oferta została poszerzona o tytuły okołopodręcznikowe (słowniki, leksykony). Obecnie tytuły prawnicze stanowią ok. 40% oferty. Andrzej Wiencek, prezes wydawnictwa chce, aby w przyszłości  1/3 oferty stanowiły książki prawnicze a 2/3 – okołopodręcznikowe.  

Książki prawnicze wydawnictwa Park kierowane są głównie do studentów i aplikantów, do osób uczących się. Jedną z bardziej popularnych serii są "Białe kodeksy", wydawane od 1993r. Seria istnieje w niezmienionej postaci (format, oprawa, grafika). W sumie ukazało się 20 tytułów, co roku wydawane są 2. W ciągłej sprzedaży jest 7.

Książki prawnicze sprzedawane są poprzez hurtownie i księgarnie (50%), empiki – 25%, hipermarkety – 10% oraz bezpośrednio klientom indywidualnym – 15%. W przypadku książek okołoedukacyjnych udział kanałów dystrybucji wygląda następująco: księgarnie i hurtownie ok. 40%,empiki – 25%, hipemarkety – 20%, sprzedaż wysyłkowa – 15%. 
Wydawnictwo prowadzi także prawniczy serwis internetowy i księgarnię internetową. Jednak obrót realizowany tą drogą jest niewielki.

W tym roku wydano  40 tytułów, w tym 7 nowości. Najlepiej sprzedającym się tytułem w roku 2001 było: "Prawo nie tylko dla prawników" (ok. 50 tys. egz.). Hitem roku 2002 jest "Jak pisać" –  (ok. 100 000 egz.). 
Przychody wydawnictwa w 2001r. wyniosły 5,25 mln zł. Ten rok powinien zakończyć się obrotami na poziomie 7 mln zł. 

Obecnie w firmie trwają zmiany organizacyjnej zmierzające do zwiększenie liczby osób współpracujących oraz stworzenia z wydawnictwa firmy  w większym stopniu koordynującej wydania, niż je tworzącą.  
Wiosną 2003r. wydawnictwo otrzyma certyfikat ISO.

AK

     info z BA, badania czytelników
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski

 

 

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.