Forma samoobrony – rozmowa z Piotrem Marciszukiem
Przegląd
- Typ: Instytucje, Wydawnictwa, Wywiady
- Marka: Stentor
WWW: Co było bezpośrednim powodem założenia Porozumienia?
P.M.: Były dwa najistotniejsze powody. Po pierwsze od dłuższego czasu narastała niezdrowa sytuacja związana z handlem konsygnacyjnym. Hurtownicy nie dostarczali wydawcom pełnej informacji o dokonanej sprzedaży. Drugim powodem było podpisanie przez hurtowników w roku ubiegłym bardzo niekorzystnych umów z wydawnictwem WSiP, które doprowadziły do ściągnięcia z rynku większości pieniędzy i nie wywiązywania się przez nich z terminów płatności.
WWW: Kto należy obecnie do grupy i czy zależy Wam na jej poszerzaniu o nowych członków?
P.M.: Do Grupy weszło 9 wydawnictw edukacyjnych, takich jak Adam, Arka, Juka-91, Nowa Era, Oficyna Edukacyjna K. Pazdro, M. Rożak, Stentor, Żak. Są to najwięksi prywatni wydawcy edukacyjni na rynku, dlatego naszym celem nie jest troska tylko o własne interesy, ale próba dokonania pewnych zmian strukturalnych w skali makro. Przy porozumieniu kilku firm łatwo jest zapanować nad obiegiem informacji i komunikacją, a jak będzie nasza przyszłość to czas pokaże. Może sytuacja na tyle się poprawi, że Porozumienie przestanie być potrzebne. Ważne jest aby mieć świadomość, że wydawcy nie muszą ze sobą konkurować w obszarze dystrybucji, polem do konkurencji jest jakość podręczników i ich promocja.
WWW: W nazwie pojawia się hasło “rozwój handlu hurtowego”. Jak w praktyce będzie ono realizowane? Jakie cele stawia sobie Porozumienie?
P.M.: Jest to trochę przewrotne sformułowanie, ponieważ nasza działalność oznacza tymczasowe pogorszenie warunków współpracy dla wielu hurtowni, głównie tych największych. Jednak jest to spojrzenie z krótkiej perspektywy. Na dłuższą metę chodzi nam o wyrównanie szans mniejszych hurtowni, często rodzinnych i funkcjonujących przy szkołach, z dużymi hurtowniami, które korzystały z konsygnacji.
Obecnie wydawcy należący do Porozumienia rezygnują całkowicie z konsygnacji i przechodzą na faktury zamknięte, co zresztą jest zgodne z najnowszymi zaleceniami Ministerstwa Finansów. Celem naszej Grupy jest także stałe, bieżące monitorowanie sprzedaży w hurtowniach. Chcemy uniknąć sytuacji z zeszłego roku.
WWW: Jakie środki wywierania wpływu na hurtownie stosują wydawcy skupieni w Porozumieniu?
P.M.: Nierzetelnych hurtowników ostrzegamy przed możliwością zerwania z nimi współpracy i wzajemnie informujemy się o ich poczynaniach. Największą sankcją jest całkowite zerwanie współpracy z dystrybutorem, co w efekcie może oznaczać dla niego koniec działalności. Dotychczas zdarzyła nam się taka sytuacja tylko raz w przypadku BGW Gdańsk. Inne hurtownie po otrzymaniu ostrzeżenia bardzo szybko uregulowały zaległe płatności.
WWW: Skoro zdarzyło się, ze hurtownia została publicznie napiętnowana przez Grupę czy możecie podać (zarekomendować) tych hurtowników z którymi warto współpracować? Może warto też stosować tzw. wzmocnienie pozytywne?
P.M.: Zastanawialiśmy się nad tym, ale doszliśmy do wniosku że nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ byłoby to ze szkodą dla tych, którzy mimo swej rzetelności z jakichś względów nie zostali na takiej liście wymienieni. Nie sposób jest wymienić wszystkich, tym bardziej że naszym celem jest wspomaganie małych hurtowni.
WWW; Czy widać efekty działalności Porozumienia? Odbiła się ona jakimś echem w środowisku hurtowym?
P.M.: Efekty już teraz są dość wyraźne. Dostajemy mnóstwo sygnałów od wydawców nie należących do Porozumienia że popierają nasz ruch. W ramach Grupy wspólnie ustalamy warunki współpracy z dużymi hurtowniami. Jako że nasze Porozumienie skupia największych wydawców na organizowane przez nas spotkania przychodzą wszyscy zapraszani dystrybutorzy.
Więcej o efektach będzie można powiedzieć pod koniec roku, czyli po zakończeniu sezonu sprzedaży podręczników, który jest dopiero przed nami.
Katarzyna Głódkowska (more…)
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.