Będą zmiany w ustawie o systemie oświaty?

Będą zmiany w ustawie o systemie oświaty?

Przegląd

Należy zmienić prawo tak, by np. przedstawiciele wydawnictw nie mogli bezpośrednio spotykać się z dyrektorami szkół czy nauczycielami ws. wyboru książek dla uczniów – uważa prezes fundacji Polska Bez Korupcji Mateusz Górowski.

Zdaniem Górowskiego jeszcze kilka lat temu, częstym procederem było oferowanie szkołom przez akwizytorów czy przedstawicieli wydawnictw „prezentów” w postaci np. tablic multimedialnych czy innych sprzętów, za wybór konkretnego podręcznika dla uczniów. Na środowej konferencji prasowej poinformował, że zgodnie z przeprowadzoną ankietą w 2012 roku, blisko 75 proc. placówek edukacyjnych spotkało się z tego typu zachowaniem.

Natomiast, z przeprowadzonego badania w 2014 r.,pełny raport ma być znany w lutym br. Według Górowskiego, odsetek szkół, które wskazywały na to, że przedstawiciele handlowi spotykali się z nauczycielami czy dyrektorami szkół znacznie się zmniejszył i wyniósł ok. 35 proc.

Prezes fundacji przypomniał, że w ustawie o systemie oświaty pojawił się przepis, który zakazuje oferowania, przekazywania szkołom i nauczycielom jakichkolwiek korzyści w zamian za wybór określonego podręcznika szkolnego. (czytaj więcej Portal Samorządowy)

zdjęcie Onet.pl

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: Podręczniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.