Oficjalnie zabronione, ale… Rynek książki w Chinach
Rynek chiński to największy rynek świata – ponad 1200 mln mieszkańców. Na rynku tym panuje ustrój komunistyczny, organizacje międzynarodowe oskarżają rząd o ciągłe łamanie praw człowieka, a ostatnio Chiny zostały 143 członkiem WTO. Z tym ostatnim wydarzeniem wiąże się nadzieje na zmiany w funkcjonowaniu gospodarki tego kraju, w tym także rynku książki.
W Chinach w 2000r. wydano 117 595 tytułów (o 0,83% mniej niż w 1999r.), w tym 75 979 to były nowości (wzrost o 0,56%). Wydano 23694 tytułów podręczników. Sprzedaż książek wyniosła 24,471 miliardów juanów. Zapotrzebowanie na książki stopniowo wzrasta. Przewiduje się, że sprzedaż w latach 1999-2004 wzrośnie o 90%.
Oficjalnie na rynku działa 565 wydawnictw państwowych. Jednak oprócz tego istnieje około 10 000 prywatnych agencji, które też wydają książki. Tylko około 1000 wydawnictw publikuje książki zasługujące na uwagę. Spośród oficjalnych wydawnictw około 130 wydaje podręczniki, 50 beletrystykę i leksykony. Dopiero od niedawna wydawnictwa same mogą decydować o swoim profilu wydawniczym. Jeszcze do niedawna to rząd tworzył listy książek, które należy wydawać.
Największe wydawnictwo, Qinghua University Publishing House, wydaje podręczniki, materiały dydaktyczne, słowniki, leksykony, książki akademickie, oprogramowanie komputerowego, publikacje audiowizualne. Commercial Press to najstarsze i najlepiej znane wydawnictwo w Chinach, wydawca tłumaczonych z zagranicy prac filozoficznych i książek naukowych.
Książki sprzedawane są poprze sieć 79 869 księgarń. Z tego 13 126 należy do największej sieci państwowej Xinhua. W rękach prywatnych jest 35 450 placówek. Na obszarach wiejskich jest ich 20 565.
Czytelnicy mają do dyspozycji 38 779 bibliotek publicznych i 6300 akademickich.
Oficjalnie w Chinach nie mogą funkcjonować wydawnictwa prywatne, ale prywatni inwestorzy obchodzą przepisy i działają jako agencje lub tzw. culture businesses. Często są to firmy, które współpracując z wydawnictwem państwowym nad przygotowaniem jakiegoś projektu otrzymują od niego numer ISBN, pod którym wydają swoje publikacje. Zagraniczne wydawnictwa nie mają oficjalnego pozwolenia na działanie, ale są przedstawicielstwa tych wydawnictw, które współpracują z wydawnictwami państwowymi nad przygotowaniem publikacji. Spółki joint ventures w tej branży oficjalnie są zabronione, ale oczywiście są wyjątki i możliwości na obejście tego przepisu. Książki wydawane przez wydawnictwa państwowe w 60% przypadków są sprzedawane przez tzw. Pierwszy Kanał, czyli sieć państwowych księgarń Xinhua. I mimo, że prywatne księgarnie oficjalnie są zabronione, to coraz więcej wydawców sprzedaje książki właśnie przez nie, tzw. Drugim Kanałem.
Kluby książki funkcjonują jako firmy sprzedające i same nie mogą prowadzić działalności wydawniczej. Największy klub to Bertelsmann Book Club w Shanghaju powstały w 1997r. Ma obecnie ponad 1,5 mln członków i rozwija się bardzo szybko. Książki naukowe sprzedaje Xishu Book Club. Są także kluby specjalizujące się w książce dziecięcej, podręcznikach do nauki języków.
Wyraźne są tendencje do sprzedaży książek w supermarketach.
Importerzy i eksporterzy książek to firmy państwowe. Jest ich około 30. Publikacje zagraniczne mogą być sprzedawane tylko w sklepach należących do sieci "Foreign Language Book Stores" lub w sklepach prowadzonych przez państwowych importerów i eksporterów. Większe zmiany są spodziewane wraz z przystąpieniem Chin do WTO. Mają powstawać prywatne wydawnictwa i księgarnie. Po dwóch latach członkostwa prywatne podmioty będą mogły działać na rynku hurtowym.
W 1999r. wydawnictwa chińskie sprzedały wydawcom zagranicznym prawa do 418 tytułów a zakupiły do 6461. Najwięcej, 2292 z USA, potem z Wielkiej Brytanii – 860, a następnie z Niemiec – 389. Z tego ostatniego kraju najwięcej kupiono praw do książek dla dzieci i młodzieży. Natomiast jeżeli chodzi o publikacje niemieckojęzyczne to najwięcej z nich jest tłumaczonych właśnie na język chiński (nie tylko w Chinach, ale także na Tajwanie, w Hongkongu i Singapurze).
Rynek chiński słynie z piractwa. Telewizja niejednokrotnie pokazywała sceny niszczenia np. pirackich płyt CD. Nagminnie łamie się prawa autorskie również na rynku książki, szczególnie w przypadku bestsellerów. Aby poprawić sytuację rząd wprowadził system monitorowania prowincji, ale jak na razie z niewielkimi sukcesami.
Czytelnictwo
W 1999r. ankietowani Chińczycy wymienili czytanie na czwartym miejscu jako sposób na spędzanie czasu wolnego. Na wcześniejszych miejscach uplasowała się telewizja, czytanie gazet i magazynów. Najgroźniejszą konkurencję stanowi oczywiście telewizja a także internet. Coraz więcej osób korzysta z książek on line. Dużo się publikuje on line ponieważ (more…)
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4