Bestsellery Empiku 2024. Znamy nominowanych

Bestsellery Empiku 2024. Znamy nominowanych

Przegląd

Empik ogłasza nominowanych do 25. edycji swoich corocznych nagród i podsumowuje zainteresowania czytelników, słuchaczy i widzów w 2023 roku.

To jedyna taka nagroda na polskim rynku – całoroczny plebiscyt, w którym każdy zakup oznacza jeden głos. Zwyciężają twórcy najpopularniejszych książek, albumów muzycznych, filmów i produktów audio. A kto znalazł się w gronie nominowanych? Co wybierali w 2023 roku odbiorcy?

Najchętniej czytane
Czytelnicy są wierni swoim ulubionym autorom – miniony rok w literaturze pięknej należał do twórców, którzy mają grono wiernych fanów. Nominowani w poprzedniej edycji Valérie Perrin tym razem opowiada o dorastaniu w książce Cudowne lata, a Toshikazu Kawaguchikontynuuje swoje Opowieści z kawiarni w drugim tomie Zanim wystygnie kawa,dając bohateromszansę dokończenia zamierzchłych spraw. Laureatka Bestsellera Empiku 2020 – Katarzyna Nosowska w Nie mylić z miłością mówi o uczuciach, odsłania osobiste historie, docierając do sedna miłości. Z kolei Elżbieta Cherezińska w Sydonia. Słowo się rzekłosięga do najskrytszych zakamarków historii i rekonstruuje opowieść o szlachciance skazanej za rzekome czary.Czytelnicy masowo zanurzali się również w mrocznych odmętach stolicy w powieści Dawno temu w Warszawie Żulczyka.

 

NEWS-nominacje-KS-lit-pie.jpg

 

W tej edycji Bestsellerów Empiku powraca wyróżnienie dla Literatury faktu. O statuetkę walczą Chłopki – reportaż, który rzuca nowe światło na życie wiejskich kobiet, Cieszę się, że moja mama umarła, czyli autobiograficzna opowieść o trudnej relacji z matką, Ten drugi Księcia Harry’ego, wywiad rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz Najlepsze miejsce na świecie – książka dla tych, którzy chcą zrozumieć sytuację geopolityczną Polski na tle zmian międzynarodowych.

W kategorii Kryminał i thriller Polacy byli wierni twórcom gatunku, którzy od lat pozostają na topie. Na statuetkę znów szansęma laureat poprzedniej edycji – Remigiusz Mróz, a jego rywalami są międzynarodowe literackie sławy: Harlan Coben, B.A. Paris i Camilla Läckberg.

 

NEWS-nominacje-KS-kr-i-thr.jpg

Nominacje w kategorii Literatura obyczajowa i Young Adult zdominowały idolki nastolatek – Aleksandra Negrońska, Weronika Ancerowicz oraz Weronika Anna Marczak. Natomiast najmłodsi w ubiegłym roku zaczytywali się w kolejnych odsłonach swoich ulubionych serii: Magiczne drzewo i Przygody niesamowitych skarpetek. Co ciekawe, dużą popularnością cieszyły się także książki o charakterze edukacyjnym, np. o ludzkim ciele czy asertywności.

Najchętniej słuchane

Po latach dominacji głównie polskich artystów, tym razem do głosu doszli zagraniczni wykonawcy. W kategorii Rock nie dziwi sukces nowych krążków takich legend jak Depeche Mode, Metallica czy The Rolling Stones. Obok nich o tytuł Bestsellera Empiku 2023 walczą Måneskin i kultowe Męskie Granie. Z kolei w kategorii Pop sytuacja jest odwrotna – tu górą jest polska muzyka. O tytuł najpopularniejszych rywalizują Daria Zawiałow, powracający po latach Kortez, rodzeństwo spod znaku folk-popu – Kwiat Jabłoni i nagradzana trzy lata z rzędu sanah. W tym gronie jedyny zagraniczny akcent to płyta Lany Del Rey. Interesująco wygląda rywalizacja w kategorii Rap i hip-hop. 2023 rok był pełen głośnych premier na rodzimej scenie, do czołówki najchętniej wybieranych płyt weszły nowe krążki Taco Hemingwaya, Aviego, ReTo,duetu PRO8L3M i Polskiej Wersji. Ale Polacy słuchają przecież nie tylko muzyki.

 

NEWS-nominacje-M_pop.jpg

Od lat trwa boom na treści audio, a grono sympatyków podcastów, seriali audio czy słuchowisk oraz audiobooków lawinowo rośnie. Wśród wielkich superprodukcji szansę na Bestsellera Empiku 2023 mają tytuły w gwiazdorskich obsadach: dwie kontynuacje hitowych seriali audio – Mierzeja 2 i Fucking Monterosa oraz Skóra, kultowe Przygody Baltazara Gąbki i Stacja. Wśród audiobooków popularnością cieszyły się thrillery Florystki i Ludzie z mgły. W tej kategorii w gronie najchętniej słuchanych w Empik Go były również Chłopki – ten tytuł ma więc szansę na dwie statuetki w tej edycji Bestsellerów. Wśród podcastów najwięcej słuchaczy przyciągały te, które poruszały przede wszystkim „mocne” tematy: zbrodnie, egzorcyzmy czy kulisy świata przestępczego. Ale w tym gronie znalazł się również projekt edukacyjny, przybliżający zagadnienia związane z kosmosem.

 

NEWS-nominacje-AUDIO-superprodaudiobook.jpg

Najchętniej oglądane

Odbiorcy Empiku wskazali nominowanych do filmowych Bestsellerów Empiku 2023, kupując filmy na fizycznych nośnikach w salonach i online oraz oglądając je w Multikinie w ciągu całego roku. Wśród najpopularniejszych polskich produkcji na małym i dużym ekranie znalazły się między innymi: nietypowy obraz II wojny światowej (Filip), przejmująca i szeroko komentowana Zielona granica w reżyserii Agnieszki Holland czy zachwycający wizualnie Chłopi. W kinie familijnym, podobnie jak w poprzednich latach, dominowały animacje. Wonkaz gwiazdorską obsadą to jedyny film aktorski wśród nominowanych.

 

NEWS-nominacje-FILM_kino-polskie.jpg

Najlepsze w sieci

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda dla Twórcy Internetowego Roku. Eksperckie jury wybrało 10 nominowanych, którzy dostarczają wartościowe treści w mediach społecznościowych, inspirują, edukują i pozytywnie wpływają na otoczenie. W ubiegłym roku uwagę ekspertów przykuli m.in. Adam Mirek, który na swoim kanale popularyzuje naukę, Doktor z Tiktoka, który opowiada o nieoczywistych faktach o świecie oraz Rozkoszny, który promuje polskie smaki w wersji wege. O tym, do kogo trafi statuetka, zdecyduje publiczność w głosowaniu w aplikacji mobilnej Empik od 5 do 13 lutego. Głosujący wyłonią również Pisarza i Artystę Muzycznego Roku ze wszystkich nominowanych do tegorocznych Bestsellerów Empiku w kategoriach Książka, Audiobook i Muzyka.

Warto ich znać

Bestsellery Empiku nie tylko pieczętują sukces najpopularniejszych twórców, ale także promują artystyczne dokonania tych, którzy w minionym roku wnieśli do kultury powiew świeżości. Pisarze, muzycy i reżyserzy nominowani do Odkryć Empiku przez eksperckie Jury to kreatywni, utalentowani, wrażliwi na otaczający świat twórcy, którzy odważnie wytyczają nowe artystyczne szlaki i po prostu zachwycają. Będzie można lepiej ich poznać podczas specjalnych spotkań online poświęconych tej edycji Odkryć Empiku z udziałem jurorów. Transmisje odbędą się: 30 stycznia (Muzyka: Ralph Kaminski & Gabi Drzewiecka), 6 lutego (Literatura: Grzegorz Piątek & Dorota Wellman) oraz 7 lutego (Film / Piotr Domalewski & Kaja Klimek) na profilu Empiku na Facebooku. Każdy z laureatów Odkryć otrzyma od Empiku nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na dalszy rozwój artystyczny.

 

NEWS-nominacje-ODK-film.jpg

Zwycięzców wszystkich kategorii poznamy 13 lutego podczas uroczystej gali Bestsellerów Empiku 2023 transmitowanej w TVN i streamingowanej na YouTube i Facebooku Empiku.

Oficjalna strona wydarzenia: Empik.com/BestselleryEmpiku

Galę wspierają: TVN [Partner], Mastercard Bezcenne Chwile [Partner Główny], DPD, Instax FujiFilm i BP [Partnerzy Kategorii] a także Onet i Radio ZET [Patroni medialni] oraz Stena Line [Sponsor głosowania], Lego, Medicine i Remington.


PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:

KSIĄŻKA

Literatura piękna  
Cudowne lata, Valérie Perrin, tłumaczenie Joanna Prądzyńska, Wydawnictwo Albatros
Dawno temu w Warszawie, Jakub Żulczyk, Świat Książki
Nie mylić z miłością, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera
Sydonia. Słowo się rzekło, Elżbieta Cherezińska, Wydawnictwo Zysk i S-ka
Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni, Toshikazu Kawaguchi, tłumaczenie Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja

Kryminał i thriller
Kukułcze jajo, Camilla Läckberg, tłumaczenie Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
Kult, Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, tłumaczenie Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
Uwięziona, B.A. Paris, tłumaczenie Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros
Widmo Brockenu, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
Za wszelką cenę, Harlan Coben, tłumaczenie Robert Waliś, Wydawnictwo Albatros

Literatura obyczajowa i Young Adult
Co wyszeptał nam deszcz, Joanna Balicka, Wydawnictwo NieZwykłe
Different. Students, tom 2, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo NieZwykłe
For sure not you. Westwood Academy, tom 1, Weronika Ancerowicz, Wydawnictwo NieZwykłe
My Beloved Monster, Marta Łabęcka, BeYA
Rodzina Monet. Królewna, tom 2, część 1, Weronika Anna Marczak, You&YA

Literatura faktu
Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy
Cieszę się, że moja mama umarła, Jennette McCurdy, tłumaczenie Magdalena Moltzan-Małkowska, Prószyński i S-ka
Najlepsze miejsce na świecie, Jacek Bartosiak, Wydawnictwo Literackie
Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim, Znak Literanova
Ten drugi, Książę Harry, tłumaczenie zbiorowe, Wydawnictwo Marginesy

Literatura polska dla dzieci
Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i dla rodziców trochę też, Urszula Młodnicka, ilustracje: Agnieszka Waligóra, Sensus
Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą, Adam Mirek, ilustracje: Kasia Cerazy, Znak Emotikon
Budowa Twojego ciała. Co jest czym i jak działa, Róża Hajkuś, ilustracje: Paweł Gierliński, CzytaLisek
Magiczne drzewo. Zaginiona para, tom 13, Andrzej Maleszka, Znak Emotikon
Sekretna historia ludz… skarpetek, tom 2, Justyna Bednarek, ilustracje: Daniel de Latour, Poradnia K.

AUDIO

Audiobooki
Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszak, czyta Maria Peszek, Wydawnictwo Marginesy
Florystki, Alicja Sinicka, czyta Anna Szawiel, Wydawnictwo W.A.B.
Ludzie z mgły, Izabela Janiszewska, czyta Filip Kosior, Czwarta Strona
Rodzina Monet. Królewna, tom 2, część 1, Weronika Anna Marczak, czyta Zuzanna Pawlukiewicz-Jaworska, You&YA
Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności, Natalia de Barbaro, czyta Maja Ostaszewska, Wydawnictwo Agora

Superprodukcja audio
Fucking Monterosa, Anna Kazejak, Filip Kasperaszek, Ewa Rozenbajgier, Empik Go
Mierzeja 2. Ostatni przypływ, Wojtek i Zygmunt Miłoszewscy, Empik Go, Wydawnictwo W.A.B.
Przygody Baltazara Gąbki, Stanisław Pagaczewski, Empik Go, Wydawnictwo Literackie
Skóra, Katarzyna Janiszewska, Empik Go
Stacja, Jakub Szamałek, Empik Go, Wydawnictwo W.A.B.

Podcast
Dialogi Waginy i Penisa 2, Jagna Kaczanowska, Beata Biały, Andrzej Gryżewski
Egzorcyzmy. Przerażająca historia Anneliese Michel, Mikołaj Kołyszko
Kieruj się w kosmos, Jarosław Juszkiewicz
Kryminatorium. Mordercy PRL, Marcin Myszka
Profiler, Jolanta Gwardys, Jan Gołębiowski

MUZYKA

Rock
72 Seasons, Metallica, Universal Music Group, Universal Music Polska
Hackney Diamonds, The Rolling Stones, Universal Music Group, Universal Music Polska
Memento Mori, Depeche Mode, Sony Music Entertainment Poland
Męskie Granie 2023, Mystic Production
Rush, Måneskin, Sony Music Entertainment Poland

Pop 
Bankiet u sanah, sanah, Magic Records, Universal Music Polska
Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd, Lana Del Rey, Universal Music Polska
Dziewczyna Pop, Daria Zawiałow, Sony Music Entertainment Poland
Naucz mnie tańczyć, Kortez, Jazzboy Records, e-muzyka
Pokaz slajdów, Kwiat Jabłoni, Universal Music Polska

Rap i hip-hop
1-800-Oświecenie, Taco Hemingway, 2020, Universal Music Polska
Mały Książę, Avi, Moya Label, e-muzyka
Na Waszych Oczach, Polska Wersja, District Area, MyMusic
PROXL3M, PRO8L3M, 2020, Universal Music Polska
STYXXX, ReTo, SpaceRange, e-muzyka

FILM

Kino polskie
Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, Next Film
Filip, reż. Michał Kwieciński, TVP
Teściowie 2, reż. Kalina Alabrudzińska, Next Film
Uwierz w Mikołaja, reż. Anna Wieczur, Kino Świat
Zielona granica, reż. Agnieszka Holland, Kino Świat

Kino familijne
Kot w butach: Ostatnie życzenie, reż. Joel Crawford, United International Pictures
Między nami żywiołami, reż. Peter Sohn, The Walt Disney Company
Spider-Man: Poprzez Multiwersum, reż. Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, United International Pictures
Super Mario Bros. Film, reż. Aaron Horvath, Michael Jelenic, United International Pictures
Wonka, reż. Paul King, Warner Bros. Entertainment Polska

ODKRYCIA EMPIKU

Literatura
Grzegorz Bogdał, Idzie tu wielki chłopak, Czarne
Maria Halber, Strużki, Cyranka
Łukasz Krukowski, Mam przeczucie, Cyranka
Małgorzata Lebda, Łakome, Znak
Agnieszka Pajączkowska, Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii, Czarne

Muzyka
Asster, Mowa Węży, Asster / e-muzyka
Dawid Grzelak x mop, Warszawa Dawidy, Sony Music Entertainment Poland
Anastazja Ivahnenko aka Ta Ukrainka, Zgrzyt, 2TrackRecords, e-muzyka
Kathia, Przestrzeń, Universal Music Polska
Dawid Tyszkowski, Mój kot zaginął i już raczej nie wróci, Fonobo Label, SMPB

Film
Piotr Biedroń, W nich cała nadzieja
Maciej Buchwald, Kordian Kądziela, 1670, Netflix
Grzegorz Dębowski, Tyle co nic
Paweł Maślona, Kos
Kamila Tarabura, Katarzyna Warzecha, Absolutni debiutanci, Netflix

TWÓRCA INTERNETOWY ROKU

Alicja Defratyka, https://twitter.com/AlicjaDef
Adam Mirek, https://www.tiktok.com/@adam_mirek
Doktor z TikToka, https://www.tiktok.com/@doktor_z_tiktoka
Dudek o historii, https://www.youtube.com/@dudekohistorii
Globstory, https://www.youtube.com/channel/UC4ADK57DRGhb6aVOF0Y7GLg
Ola Żebrowska, https://www.instagram.com/olazebrowska/
ORB, https://www.youtube.com/channel/UCW5bKAEBFWz1yHKUEw3VLFg
Podcastex, https://www.youtube.com/@Podcastex
Rozkoszny, https://www.instagram.com/rozkoszny/
Ubrania do oddania, https://www.instagram.com/ubrania_do_oddania/

 

 

źródło empik

Kategorie: Nagrody