Dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu

Dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu

Przegląd

Rozpoczyna się ósma edycja Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu – największe na świecie wydarzenie poświęcone pisarzowi. Impreza organizowana jest co dwa lata przy współudziale Instytutu Książki. W tym roku obejmie ponad sto wydarzeń o charakterze literackim, artystycznym oraz naukowym z udziałem gości z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Ukrainy.

Polskimi uczestnikami literackiej części festiwalu będą w tym roku Adam Zagajewski, Krzysztof Koehler, Bohdan Zadura, Adam Wiedemann, Jacek Podsiadło, Paweł Huelle, Radka Franczak oraz Olga Tokarczuk. W programie przewidziane zostały także spotkania z Jurijem Andruchowyczem, Ostapem Sływyńskim, Tarasem Prochaśką, Sofiją Andruchowycz, Sjónem i Herkusem Kunčiusem. Wybitni literaturoznawcy, schulzolodzy i tłumacze z całego świata wezmą z kolei udział w sesji naukowej „Bruno Schulz: filozofia, poetyka i inne perspektywy miejsca”.

Przez czas trwania festiwalu w obiektach całego miasta będą się odbywały spektakle teatralne, koncerty, wernisaże i pokazy filmowe. Krótkie przemówienie podczas otwarcia festiwalu wygłosi dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Głównymi organizatorami imprezy są Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” w Drohobyczu oraz Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie. Festiwal potrwa do 7 czerwca.

 

Szczegółowy program: brunoschulzfestival.org

Kategorie: Wydarzenia