ŚWIEŻE OKO – trzy majowe transmisje na żywo z Big Book Cafe

ŚWIEŻE OKO – trzy majowe transmisje na żywo z Big Book Cafe

Przegląd

Centrum literackie Big Book Cafe w maju zaprasza na trzy spotkania on-line z cyklu ŚWIEŻE OKO, w którym bierzemy pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. Naszymi gośćmi będą Katarzyna Tubylewicz i Magdalena Parys, Katarzyna Jasiołek i Grzegorz Piątek oraz Wojciech Chmielarz.

„Korona mi z głowy nie spada” – to tytuł pierwszego ze spotkań w cyklu ŚWIEŻE OKO. Połączymy się na żywo z dwiema świetnymi polskimi pisarkami żyjącymi za granicą: Magdaleną Parys w Berlinie i Katarzyną Tubylewicz w Sztokholmie. Pierwsza jest autorką m.in. powieści „Tunel” i „Magik”, premiera jej nowej książki zaplanowana jest na jesień. Druga ma w dorobku powieści i książki non-fiction, w tym „Szwecja czyta, Polska czyta”, ostatnio wydała thriller „Bardzo zimna wiosna“.
W rozmowie z Pauliną Wilk opowiedzą, jak pandemia budzi w nich siły twórcze, czym ekscytują się czytelnicy w Niemczech i Szwecji oraz jak żyją księgarnie i wydawnictwa, którzy pisarze zyskali w dobie literackiej kwarantanny? Jakie z ich krajów roztaczają się widoki na przyszłość? Transmisja rozmowy o pandemicznym czytaniu i pisaniu w Polsce, Niemczech i Szwecji – w czwartek 21 maja o godz. 19.00.

We wtorek 26 maja o godz. 19.00 spotkanie pod tytułem „Jak urządzali się Polacy, czyli zamieszkać na nowo w Polsce Ludowej”. O projektowaniu powojennym – w przestrzeni publicznej i prywatnej – opowiedzą Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, autor fascynującej książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” oraz Katarzyna Jasiołek, autorka wspaniałego kompendium wiedzy o polskim wzornictwie „Asteroid i półkotapczan”. Rozmowę poprowadzi Anna Król.

Gościem spotkania w czwartek 28 maja o godz. 19.00 będzie Wojciech Chmielarz, jeden z najpoczytniejszych polskich autorów kryminałów. O niebezpieczeństwach bycia na topie, psychologii żywych i umarłych oraz literaturze przyszłości – rozmowę „W dwa ognie” poprowadzą Anna Król i Paulina Wilk. Dotyczyć będzie nie tylko warsztatu twórczego znanego pisarza.

Wszystkie spotkania można oglądać w transmisji na żywo na Facebooku Big Book Cafe oraz w kanale You Tube Big Book Cafe. Zapraszamy!

Big Book Cafe – centrum innowacji literackich
czytam – gadam – żyję
www.bigbookcafe.pl, www.facebook.com/bigbookcafe

Kategorie: Wydarzenia