Wieczór na Placu Grunwaldzkim. Znamy miejsca czytań Europejskiej Nocy Literatury

Wieczór na Placu Grunwaldzkim. Znamy miejsca czytań Europejskiej Nocy Literatury

Przegląd

25 maja za sprawą Strefy Kultury Wrocław Plac Grunwaldzki wypełni się odczytaną na nowo prozą klasyków światowej literatury. 8. edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie nie tylko okazją, by usłyszeć teksty 10 autorów czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury, ale i szansą, żeby odwiedzić 10 niezwykłych miejsc zlokalizowanych wokół wrocławskiego “Grunwaldu”.

Europejska Noc Literatury to święto czytelników, którzy w jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. 8. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się pod hasłem „Klasyka na nowo” – selekcja tekstów składać się będzie ze współczesnych przekładów klasycznych pozycji literatury europejskiej – a miejsca czytań zlokalizowane zostaną wokół Placu Grunwaldzkiego. Wybór tej okolicy jest nieprzypadkowy – to przestrzeń, która po 1945 roku musiała zostać zdefiniowana na nowo, dzięki czemu nowe odczytania ikonicznych tytułów europejskich twórców wybrzmią tu w szczególny sposób. Na zrujnowanym podczas Festung Breslau „Grunwaldzie” obok pozostałości kwartałowej zabudowy, która pokrywała dzielnicę w XIX wieku, po wojnie wyrosła socrealistyczna zabudowa akademicka. To także tutaj sąsiadują ze sobą najbardziej imponujące propozycje modernistycznych budowniczych powojennego Wrocławia z nowoczesnymi biurowcami ze szkła i stali.

Spot Europejskiej Nocy Literatury: YT / FB

Spacerem po “Grunwaldzie”
Jak przystało na odsłonę odbywającą się w akademickiej dzielnicy Wrocławia, ENL zagości na zlokalizowanych przy placu Grunwaldzkim kampusach wrocławskich uczelni. Czytania odbędą się m.in. w zaprojektowanych przez Krystynę i Mariana Barskich bliźniaczych przestrzeniach audytorium Wydziału Chemii (ul. Fryderyka Joliot-Curie 14) i sali im. Edwarda Marczewskiego w Instytucie Matematycznym (plac Grunwaldzki 2/4) Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w klasycystycznym gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Cypriana Kamila Norwida 25). Słuchacze będą mieli okazję pospacerować także po rozległym terenie Politechniki Wrocławskiej: czytane na żywo fragmenty prozy rozbrzmiewać będą w sali dziekańskiej położonego na brzegu Odry budynku H-14 (Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 40); to również tu odbędą się dwa czytania w plenerze – na patio zabytkowego budynku A-1 (wejście ul. Cypriana Kamila Norwida 7) oraz wewnętrznym dziedzińcu kampusu, czyli Alei Profesorów Politechniki Wrocławskiej. Europejska Noc Literatury będzie też okazją, by odwiedzić neogotyckie “Kliniki”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli od środka zobaczyć Centrum Symulacji Medycznej (ul. Tytusa Chałubińskiego 7a), czyli dydaktyczny “szpital” pozwalający studentom Uniwersytetu Medycznego w kontrolowanych warunkach doskonalić swe umiejętności.

Pojawią się i miejsca zdecydowanie mniej oczywiste, jak zorganizowana w XIX-wiecznej kamienicy nietypowa przestrzeń co-workingowa – Fabryka Sensu (ul. Benedykta Polaka 21) czy neogotycki Zbór Kościóła Zielonoświątkowego (ul. Miła 7/9). W programie nie mogło zabraknąć i miejca stanowiącego część modernistycznego kompleksu projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak – ostatnią lokalizacją, którą odwiedzi ENL, będzie taras Fandomu (plac Grunwaldzki 6), z którego roztacza się niesamowity widok na wrocławski Manhattan.

Klasyka na nowo
Już po raz kolejny program ENL przygotowany został przez zaproszonego do współpracy eksperta – kuratorką nadchodzącej odsłony została krytyczka i promotorka czytelnictwa Justyna Sobolewska. Wśród czytanych pod hasłem “Klasyka na nowo” dzieł znajdą się m.in. “Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego (przeł. Cezary Wodziński), “Ulisses” Jamesa Joyce’a (przeł. Maciej Świerkocki) czy “W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta (przeł. Krystyna Rodowska). Usłyszymy je w interpretacjach znakomitych aktorek i aktorów – m.in. Romy Gąsiorowskiej, Ewy Kasprzyk, Jacka Braciaka czy Piotra Głowackiego . Wszyscy goście 8. edycji Europejskiej Nocy Literatury ogłoszeni zostaną już za kilka dni!

Kategorie: Wydarzenia