Koniec Targów Edukacyjnych w Kielcach?

Koniec Targów Edukacyjnych w Kielcach?

Przegląd

W tym roku Targi  Edukacyjne “Edukacja” w Kielcach obchodziły  jubileusz XX-sto  lecia. Przez te wszystkie lata, do Kielc przyjeżdżały największe oficyny edukacyjne w Polsce.  Aż do teraz.

W tegorocznej edycji Targów wzięło udział  zaledwie 80 wystawców, w tym tylko dwóch wydawców edukacyjnych – Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro oraz  kieleckie wydawnictwo JEDNOŚĆ , które w swojej ofercie ma także  książki z zakresu pedagogiki zabawy.

Już w zeszłym roku zauważalny był spadek zainteresowania Targami Edukacyjnymi “EDUKACJA”. W 2011 i 2012 było ponad 200 wystawców, w  ubiegłym roku już około 100. Jednak wśród nich, były nadal największe polskie oficyny edukacyjne, których zabrakło w tym roku.

Dlaczego?

-Dla WSiP-u, tak jak i zapewne dla innych wydawców, rok 2014/15 to rok dużej zmiany – pojawiła się nowa ustawa oświatowa, w wyniku której podatnicy a nie rodzice płacą za podręczniki i ćwiczenia. Zmienione są zasady wyboru podręczników w samych szkołach, ustawa wymusza także zmiany w samych podręcznikach, tak by mogły służyć przez wiele lat. To wszystko oznacza, że WSiP musi przyjąć nową strategię marketingową, musi przygotować nowe książki, zrewidować wiele ze swoich planów i projektów. Zajmujemy się tym nieprzerwanie od kilku miesięcy i na targi nie jesteśmy jeszcze gotowi. Tak prawdopodobnie będzie przez cały sezon – stwierdził Jarosław Matuszewski, Rzecznik Prasowy WSiP.

Podjęliśmy decyzję, aby w tym roku być aktywnym w innych obszarach marketingowych. Przykładem jest rozpoczęcie właśnie przez nas cyklu internetowych konferencji dla nauczycieli . Nie bez znaczenia jest również oczywiście fakt zmian w rynku podręczników, zwłaszcza w segmencie edukacji wczesnoszkolnej. Zmieniamy naszą strategię i aktywnie działamy w nowych, efektywnych kanałach marketingowych – poinformował Jarosław Rybus, Rzecznik Prasowy Grupy Edukacyjnej.

Czy można więc twierdzić, że to zmiany administracyjne na rynku podręczników szkolnych spowodowały, że w tym roku w kieleckich targach uczestniczyło tylko dwóch wydawców edukacyjnych? W czasach, w których rząd zaczyna ingerować w rynek podręczników, wydawcy przyjmują nową strategię marketingową. Wtedy pojawiają się pytania o znaczenie targów książki. Dotychczasowa formuła targów nie spełnia swojej roli. Targi muszą znaleźć odpowiedź, w jaki sposób mogą się dostosować do nowych potrzeb wydawców. Jeżeli tego nie zrobią szybko, może to oznaczać dla nich koniec. Czy Targi Edukacyjne “Edukacja” w Kielcach znikną z kalendarium imprez targowych?

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.