Targi książki w Warszawie – premiery i najważniejsze nazwiska komiksowe

 Typex – Holenderski artysta Raymond Koot tworzący pod pseudonimem Typex, będzie gościem festiwalu Komiksowa Warszawa. Na imprezie odbędzie się również premiera jego komiksu „Andy” – opowieści o życiu i twórczości Andy’ego Warhola.
Typex na scenie komiksowej działa od 1982 roku. Jego pierwsze prace ukazały się niezależnym magazynie „De Balloen” oraz w różnych pismach dla dzieci. W 2013 roku opublikował powieść graficzną „Rembrandt”, komiksową biografię słynnego malarza, która doczekała się przekładów na osiem języków.

Premiera Andy:
Ten wizualny majstersztyk opowiada o tym, jak mały Andrew Warhola przeszedł drogę od chorowitego dziecka w przemysłowym Pittsburghu do Andy’ego Warhola, enfant terrible nowojorskiego świata sztuki i supergwiazdy światowej popkultury. Nie poprzestając na stworzeniu spektakularnego ilustrowanego portretu Warhola-artysty i Warhola-człowieka, Typex przedstawia również oszałamiający przegląd popkultury XX wieku.
Andy Warhol został okrzyknięty mistrzem sztuki, jako produkcji masowej; człowiekiem, który doskonale zdawał sobie sprawę z siły konsumpcjonizmu i przewidział współczesną obsesję na punkcie przepychu i sensacji. Chwalony i pogardzany za swoją fiksację na punkcie wizerunku, powierzchowności i sławy, Warhol – twórca wyrażenia „piętnaście minut sławy” – jawi się w tej biografii, jako prorok naszej skupionej na celebrytach kultury selfie.
Andy składa się z dziesięciu rozdziałów poświęconych różnym okresom w życiu Warhola, z których każdy zilustrowany jest w radykalnie odmiennym stylu, co odzwierciedla nieustanne dążenie Warhola do odnowy. W swojej pracy i w życiu osobistym Warhol wielokrotnie uwalniał się od stylów, miejsc i ludzi: na przestrzeni ponad 500 stron widzimy, jak kolejno wciela się w pop-art, flower power, punk i hip-hop, by następnie ruszyć dalej zostawiając je za sobą.
Andy: Opowieść faktograficzna to powieść graficzna o monumentalnej skali: wielowarstwowa, zabawna i poruszająca. To także wizualne widowisko, pełne ukłonów w stronę sztuki i muzyki z czasów życia i twórczości Warhola.

Paco Roca – Urodzony w 1969 roku Paco Roca swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku od tworzenia erotycznych komiksów, których bohaterami byli m.in. Piotruś Pan i Alladyn. Szybko jednak zajął się ambitniejszymi projektami i kilka lat później publikował już nie tylko w Hiszpanii, ale również we Francji. To właśnie nad Sekwaną opublikował w 2004 roku swój komiks „Latarnia”, który w 2010 roku doczekał się polskiego wydania dzięki Timof Comics.

Przełomem w jego karierze okazał się komiks zatytułowany „Zmarszczki”, który nie tylko spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków (w Hiszpanii osiągnął status komiksowego bestsellera), ale w 2011 roku został zekranizowany, a film na jego podstawie otrzymał nominacje m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz do nazywanej „animowanym Oscarem” nagrody Annie. Od tego czasu popularność Paco Roki jedynie rosła. Przyznana mu w 2020 roku Nagroda Eisnera za komiks „Dom” jedynie potwierdziła jego pozycję jednego z najlepszych i najciekawszych współczesnych twórców komiksowych.

Do ubiegłego roku polscy czytelnicy nie mieli zbyt wielu okazji, by obcować z twórczością Paco Roki. Poza wspomnianym wcześniej komiksem „Latarnia” do naszego kraju dotarł również film „Zmarszczki”, który dziś bez problemu znajdziecie w serwisach vod. I to wszystko. Sytuacja zmieniła w 2021 roku, kiedy na naszym rynku ukazały się dwie znakomite powieści graficzne hiszpańskiego autora – uhonorowany Nagrodą Eisnera „Dom” oraz wojenne „Koleje losu”.

Premiera: Powrót do Edenu – Paco Roca, opierając się na rodzinnym zdjęciu z 1946 roku zrobionym na starej plaży Nazaret niedaleko Walencji, tworzy fresk o powojennej Hiszpanii. W jego centrum umieszcza jedną ze zwyczajnych hiszpańskich rodzin – odzwierciedlenie ogromnej większości społeczeństwa, które przetrwało pod dyktaturą Franco – mającą poważne problemy z dostępem do środków do życia, zmuszoną do zwrócenia się ku czarnemu rynkowi, aby związać koniec z końcem.

Javier de Isusi – Javier de Isusi jest z wykształcenia architektem, który porzucił projektowanie budynków na rzecz tworzenia historii opowiadanych przy pomocy obrazów. Uwagę czytelników i krytyków zwrócił na siebie wydawaną w latach 2004-2010 komiksową tetralogią „Los viajes de Juan Sin”, która doczekała się przekładu na języki francuski, portugalski i fiński, a we Włoszech i Wielkiej Brytanii stała się przedmiotem prac uniwersyteckich.
„Boska Komedia Oskara Wilde’a” jest jego najgłośniejszym i najambitniejszym dziełem, którego stworzenie pochłonęło pięć lat życia artysty.

Tony Sandoval – Tony Sandval to twórca doskonale znany polskim czytelnikom. Po raz pierwszy do Polski trafił za sprawą wydanego w naszym kraju przed dekadą albumu „Trup i sofa”. Od tego czasu polskich edycji doczekało się już kilkanaście jego komiksów takich jak nominowany do Nagrody Eisnera w trzech kategoriach „Wąż wodny”, „Doomboy”, „Spotkanie w Phoenix”, „Tysiąc sztormów”, „Futura Nostalgia” czy „Mrok w różu”. Tony Sandoval jest również jednym z artystów zaangażowanych w tworzenie antologii „Praga Gada”.

Premiera Lotka – Mężczyzna budzi się w dziwnym miejscu. Jest pod ziemią, a ciemne, czerwonawe światła nie pozostawiają wątpliwości, gdzie się znajduje. Tym człowiekiem jest Ian McGilles i obudził się w piekle. Co zrobił, żeby tam trafić? McGilles dzieli swoje więzienie z kilkoma innymi więźniami, nawykłym już do tego miejsca. Wśród nich są przestępcy wojenni, postacie historyczne i seryjni mordercy, którzy setki razy zasłużyli na swoje miejsce w piekle. Ta niezwykła i złowieszcza grupa informuje go o planie ucieczki z piekła. W grupie uciekinierów są: Fegelein, nazistowski zbrodniarz wojenny; Gesualdo, książę kompozytor i morderca; Lukusta, trucicielka ze starożytnego Rzymu; Anne Bonny, bezlitosna piratka, a nawet Kuba Rozpruwacz. Ich tropem rusza Oprawca i jego wataha piekielnych ogarów. A nadzieję przynosi spotkanie z upadłym aniołem – Lotką. Jak zakończy się próba ucieczki z piekła?

 

Warto wymienić z polskich autorów:

Berenikę Kołomycką – któej seria dla dzieci “Malutki lisek i wielki dzik” zaczęła się ukazywać w tym roku na rynku amerykańskim i norweskim.

Jakuba Topora – jego komiks “Dziadostwo” (drugi tom ma premierę teraz) jest nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Wojciecha Stefańca – który z Danielem Odiją tworzy serię komiksową “Bardo”, sprzedaną właśnie do Niderlandów.

Jakuba Rebelkę – z sukcesami tworzącego dla amerykańskich wydawców.

Bartosza Zaskórskiego – brawurowego debiutanta z Polski na rynku włoskim.

 

 

Kategorie: Targi krajowe