Izrael Gościem Honorowym 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®

izrael-logo-mtk-w-krakowie

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® „Żeby czytać, trzeba być otwartym” nie zostało wybrane przypadkowo. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, którego ojczyzna Izraeljest tegorocznym Gościem Honorowym jesiennych Targów Książki w Krakowie.

Literatura z Izraelem w roli głównej cieszy się w Polsce sporą popularnością. Co roku do księgarń trafia wiele tytułów, których autorami są zarówno hebrajscy pisarze, jak i zafascynowani kulturą i tradycją twórcy spoza Izraela. Nie ma się czemu dziwić, albowiem ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca, a sami pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Między innymi ten aspekt izraelskiego życia kulturalnego organizatorzy targów chcą przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym Expo Kraków.

Tegoroczne hasło doskonale komponuje się z klimatem panującym na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie®. Otwartość, poszukiwanie wspólnych płaszczyzn do rozmów, ale i zrozumienie dla odmienności poglądów to cechy charakterystyczne krakowskich spotkań targowych. Co tworzy niezwykłą atmosferę Targów w Krakowie? Setki wystawców prezentujących w jednym miejscu swoje różnorodne publikacje i dziesiątki tysięcy zwiedzających, otwartych na dialog z autorami i literaturą.

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® czytelnicy będą mieli okazję nie tylko osobiście poznać pisarzy izraelskich, ale również spojrzeć na życie codzienne Izraelczyków przedstawione w ich literaturze. Umożliwią to liczne dyskusje, wystawy, projekcje filmów i warsztaty dla dzieci. Nie zabraknie także spotkań twarzą w twarz z izraelskimi pisarzami: m.in. z najczęściej obecnie tłumaczoną z hebrajskiego na pozostałe języki Zeruyą Shalev oraz wnukiem premiera Izraela Eszkolem Nevo.
Swoją obecność potwierdziła także Litwinka Nida Degutienė, która po kilku latach spędzonych w Izraelu wydała niezwykły przewodnik po kulinarnych obyczajach tamtejszej kuchni. Swoją obecność zapowiedzieli również: Dror A. Mishani, Yishai Sarid oraz Meir Shalev.

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą kulturą podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Otwórzmy się na Izrael!

Szczegóły programu: www.ksiazka.krakow.pl

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.