Co nam przyniósł 2002 rok – podsumowanie

Co nam przyniósł 2002 rok – podsumowanie

Koniec roku to tradycyjnie okazja do podsumowań. Zanim więc wypijemy szampana na powitanie Nowego Roku, przypomnijmy sobie jakie wydarzenia nadawały kształt rynkowi książki w 2002r.

Mijający rok upłynął pod znakiem dalszej prywatyzacji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Wakacje należały do Wkry. Tematów do artykułów i rozmów dostarczały także kwestie targowe: zarówno międzynarodowe jak i krajowe. Ale po kolei.

W styczniu Andrzej Nowakowski, prezes PIK przedstawił koncepcję nowych Targów, konkurencyjnych do Międzynarodowych Targów Książki organizowanych przez Ars Polonę Międzynarodowe Targi czy Salon Książki w Warszawie?.

Luty: Uniprom, wybrany na inwestora dla WSiP nie zapłacił za akcje wydawnictwa (warto dodać, że w listopadzie zbankrutował). Tym samym machina prywatyzacyjna ruszyła od nowa. W maju ogłoszono kolejne zaproszenie do prywatyzacji , w sierpniu krótką listę, Jest ich trzech – prywatyzacja WSiP. W listopadzie podano, że wyłączność na negocjacje otrzymała Muza. Dalsze losy WSiP to już temat do  wydarzeń 2003.

Rok 2003 to także szereg spotkań i rozmów na temat rynku ksiegarskiego, marzec: Pora na remanenty. Co wyniknie z łódzkiego spotkania księgarzy? ; sierpień: “Zostały oczyszczone ‘przedpola'”. Michał Brzozowski, szef zespołu negocjacyjnego księgarzy, o projekcie zmian stosunków wydawniczo – księgarskich.; grudzień: Informacja z ogólnopolskiego spotkania księgarzy

W marcu rozpoczął się proces poszukiwania inwestora dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Oferty kupna złożyły Fundacja Turleja i firma Dragon,  nie wpłynęły oferty od dużych firm z branży muzycznej. W czerwcu MSP unieważniło przetarg. 
( Kto zostanie dyrygentem tej orkiestry? Prywatyzacja PWM
)

Kwiecień: Publikujemy ranking polskich wydawnictw w 2001r.

TOP 10/2001. Nie jest tak źle – komentarz Jacka Włodarczyka
Maj: Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2002 otrzymała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wiktora w Bochni. Ikar 2002 dla biblioteki

Do końca kwietnia miał się zakończyć proces prywatyzacji Wydawnictwa Literackiego. Nie zakończył się. Po zleceniu w maju przez Urząd Wojewódzki w Krakowie kolejnej wyceny okazało się, że jego wartość wzrosła o 1/3. W sierpniu wydawnictwo dotknęły dwa tragiczne wydarzenia: śmierć dyrektor Barbary Drwoty i potencjalnego inwestora Jana Michalskiego. Nie zatrzymało to jednak procesu prywatyzacji: ( Spadkobiercy Jana Michalskiego zainteresowani prywatyzacją Wydawnictwa Literackiego.) Ma się on zakończyć w styczniu 2003r.

Okres wakacji nie był sezonem ogórkowym. W lipcu Ars Polona poinformowała, że Krajowe Targi Książki odbędą się w grudniu, a nie we wrześniu. – Krajowe Targi Książki w grudniu – komu są potrzebne? Jej miejsce postanowili zagospodarować organizatorzy Jesiennego Kiermaszu Książki – Nowa impreza – Jesienny Kiermasz Książki .
Grudniowy termin zbojkotowała część wydawców i warszawscy księgarze. 
>Nie biorą udziału w KTK w Warszawie – komunikat.
> 13. Krajowe Targi Książki w Warszawie – komunikat ze spotkania organizatorów i księgarzy

W lipcu w rozmowie dla naszego wortalu Aleksandra Matuszak z z Agencji Literackiej ANAW poruszyła problem łamania praw autorskich przez wydawców. Poczucie bezkarności niektórych wydawców jest tak duże, że potrafią nawet spiratowane tytuły reklamować.  Temat był kontynuowany na Targach w Krakowie –  Łamanie praw autorskich przez wydawców – targowa debata.

Czas wakacji to także czas zmian personalnych. Nowym ministrem kultury, na miejsce ustępującego Andrzeja Celińskiego został Waldemar Dąbrowski. Nastąpiły również zmiany na stanowisku dyrektora Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie: miejsce zwolnionego Lorenzo Rudolfa zajął Volker Neumann .

Nie było mowy o odpoczynku w przypadku zarządu Wkry. Sierpień spędzano nie na plaży, tylko na sali sądowej. W lipcu wpłynął wniosek o ogłoszenie jej upadłości (Upadłość Wkry?). I chociaż wydawcy byli zdeterminowani, to Wkra uratowała skórę. Podobno pomogła Maria Kanior – Dać jej szansę! Co będzie z Wkrą? W tym samym czasie WSiP ogłosił, że ma zamiar kupić Wkrę.

Wrzesień:  Firma Księgarska Jacek Olesiejuk sp. z o.o. uruchomiła nowy Magazyn Centralny, który mieści się w Ożarowie Mazowieckim

W październiku poznaliśmy laureatów ważnych nagród literackich. NIKE 2002 otrzymała Joanna Olczak-Ronikier, a węgierski pisarz Imre Kertész otrzymał Nobla.

Optymistycznie dla wydawców brzmi wrześniowa nowelizacja prawa autorskiego, nakładająca na punkty ksero obowiązek odprowadzania opłat na rzecz praw autorskich.

Druga połowa roku przyniosła wieści o kłopotach w hurtowni Sezam i Książka Szkolna. Problemy ma także PPWK.

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Remember Me  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.