Sąd nie zgodził się na układ wierzycieli

Przegląd

Warszawski sąd restrukturyzacyjny odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami – informuje PAP. Sąd uwzględnił niektóre zastrzeżenia części wierzycieli do układów – chodzi m.in. o niepowołanie na czas w jednym z postępowań rady wierzycieli. Poza tym, jak stwierdził sąd, nie wszystkie propozycje układowe były znane wszystkim wierzycielom przed i w trakcie głosowania zgromadzenia wierzycieli. Wierzyciele nie mieli też pełnej wiedzy, że propozycje układowe są realne do wykonania. Postanowienie nie jest prawomocne.

Ruch złożył w sierpniu 2018 roku wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego.

W połowie kwietnia tego roku wierzyciele Ruchu, objęci przyspieszonymi postępowaniami układowymi, zgodzili się na częściową redukcję swoich wierzytelności. W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji,które zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie sprzeda je PKN Orlen.

Być może do decyzji Sądu przyczynił się sprzeciw konkurenta Ruchu na rynku dystrybucji prasy. Na łamach „Pulsu Biznesu”, Garmond twierdzi, że ratowanie Ruchu przez Alior, Orlen i PZU to niedozwolona pomoc publiczna.  Krakowska firma złożyła w Komisji Europejskiej skargę, w której twierdzi, że kontrolowane przez państwo spółki zaangażowane w proces ratowania Ruchu, czyli Alior, PKN Orlen i PZU, udzieliły mu niezgodnej z prawem pomocy publicznej na  blisko ćwierć miliarda złotych” – informuje „Puls Biznesu”.

Kategorie: Rynek Polski