Książki nabożne. Co się ukaże w 2002 roku?

Książki nabożne. Co się ukaże w 2002 roku?

Minęły już czasy, kiedy bestsellerami na rynku książki katolickiej mogły być tylko modlitewniki. Coraz częściej czytelnicy poszukują tytułów, które pomogą im świadomie przeżywać swoją wiarę. W ostatnim roku przekonaliśmy się też, że wydawcy katoliccy nie mają monopolu na książki o wierze. Świadczy o tym np. ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy opublikowanego przez Wydawnictwo Literackie "Elementarza ks. Jana Twardowskiego" czy ponad 22 tys. (w 2001 roku) "Elementarza Jana Pawła II". W maju do tej kolekcji dołączy "Elementarz ks. Życińskiego. Dla biskupa i świeckiego".

W 2002 roku do dystrybucji trafią książki, które będą miały szansę zaistnieć nie tylko na rynku książki katolickiej, ale również na tzw. masowym. 

Wydawnictwo Znak, którego tytuły religijne stanowią 1/3 całej produkcji planuje na maj wznowienie najważniejszej jak dotąd biografii Ojca Św. Jana Pawła II – "Świadek nadziei" autorstwa George`a Weigela. Będzie to wersja poszerzona i uzupełniona o wydarzenia do końca 2001 roku. Wydawca zapowiada również, że wszyscy którzy zakupili I wydanie otrzymają bezpłatny suplement.
Ważnym wydarzeniem dla Znaku oraz dla wydawnictwa W Drodze będzie przyjazd do Polski w październiku Timothy Radcliffa, byłego generała zakonu dominikanów. Będzie on promował wydaną w koedycji książkę – wywiad "Nazwałem was przyjaciółmi…". 
Wydawnictwo W Drodze przygotowuje również na jesień współczesną powieść psychologiczno-religijną Jana Grzegorczyka pt. " Powitanie z Afryka. Przypadki księdza Grossera". Z zapowiedzi wynika, że będzie to próba diagnozy sytuacji w polskim kościele, z widoczną dyskretnie perspektywą poznańską. 
Sporym powodzeniem na naszym rynku cieszą się książki będące świadectwem osobistych przeżyć, nie tylko religijnych. W maju ukaże się "Od rozpaczy do nadziei" Magdaleny Krzeptowskiej (Znak). Autorka zawarła w książce opis swoich przeżyć i zmagań po tragicznej śmierci dwójki dzieci. 

W roku 2002 trafi na do rąk czytelników wydany nakładem Pallottinum Katechizm Kościoła Katolickiego (wydanie poprawione).

Biblia

W tym roku będziemy świadkami ważnych wydarzeń związanych z nowymi edycjami Pisma Św.

Dla najmłodszych wydawnictwo Apostolicum przygotowuje "Biblię dla dzieci" z ponad 150 kolorowymi grafikami. Autorka znana z wielu publikacji dla dzieci, wprowadza tym razem swoich czytelników w dzieje biblijne i czyni to głównie za pomocą ilustracji. 
Z kolei "Biblia i jej kultura" jest najlepszym dziełem francuskich egzegetów, którzy postawili sobie za cel ukazanie kulturowego tła Starego i Nowego Testamentu w szerokim znaczeniu tego słowa: wprowadzają czytelnika w historię i geografię Izraela, w codzienne zwyczaje ludności palestyńskiej i greckiej.

W serii Z Biblią przez życie – pod patronatem Prymasa Polski ukażą się nakładem wydawnictwa Vocatio "Biblia dla wszystkich" oraz "Biblia Jerozolimska dla wszystkich".

Najważniejszym przedsięwzięciem Wydawnictwa Bernardinum w tym roku jest reprint pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga (wydanie faksymile) zbiegający się z 550 rocznicą druku dzieła Mistrza z Moguncji oraz 10- leciem powołania Diecezji Pelplińskiej.

Hitem millenium można nazwać obecną na rynku Biblię Tysiąclecia (wydanie V, w nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy). Biblia ta zawiera wspaniałe odręczne wprowadzenie napisane specjalnie na tę okazję przez Jana Pawła II. 
Wydarzeniem będzie nowe wydanie html Biblia Tysiąclecia na CD (Pallottinum), w której tekst wprowadzać będzie specjalne przemówienie Jana Pawła II o Piśmie św.

Beatyfikacje i wizyty Ojca Św.

W tym roku wydawcy planują książki poświęcone pielgrzymce Jana Pawła II do Polski i zbliżającemu się jubileuszu 25-lecia pontyfikatu (Apostolicum). Pallottinum opublikuje z okazji pielgrzymki Jana Pawła II oficjalne, autoryzowane wydanie przemówień Papieża. Pielgrzymka Ojca Świętego i konsekracja sanktuarium w Łagiewnikach to także okazja do wydania pierwszej ilustrowanej książeczki o Miłosierdziu Bożym dla dzieci (Wydawnictwo eSPe).

Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie przygotowuje publikacje upamiętniające 15-lecie pobytu Jana Pawła II w Łodzi.

Z okazji kanonizacji Ojca Pio Wydawnictwo Księży Marianów przygotowało: "Ojciec Pio z Pietrelciny" Alessandra Pronzato, "Dobra Pani Ojca Pio" – Nello Castello, Stefano Marie Manelli, "Ojciec Pio i Eucharystia" – Nello Castello, Attilio Negrisolo. Ukaże się także biografia Juana Diego (Sanktuarium Guadalupe w Meksyku) z okazji jego beatyfikacji.

W tym roku przypada 100. rocznica polskiego wydania Dziejów duszy św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dlatego z tej okazji planowane jest specjalne wydanie tej pozycji przez Wydawnictwo Karmelitów Bosych.

Albumy 

Bestsellerami mogą się okazać albumy Białego Kruka: Czesław Miłosz i Adam Bujak "Serce Litwy. Wilno"; Adam Bujak i Jolanta Sąsiadek "Dar miłosierdzia", "Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski".

Specjalne tytuły z okazji wydarzeń religijnych przygotuje również Rosikon Press, znany z albumu "Madonny Europy" (w 2002 roku nakładem tego wydawnictwa ukazały się 2 tytuły, których sprzedaż wyniosła 13 254 egz.).

Psychologia, życie w rodzinie

Wydawcy katoliccy w swoich planach wydawniczych coraz częściej dają dowód tego, że śledzą wydarzenia społeczne. Ostatnio nagłośniony temat tzw. mobbingu w pracy jest interesująco opisany w książce "Molestowania moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym" z serii Psychologia i wiara". Jakie są źródła perwersji, która dotyka nas coraz częściej nie tylko w pracy, ale i w rodzinie? Czy można się bronić? Znajdziemy tu odpowiedzi, których nie ma w artykułach prasowych.

W 2002 roku w serii "Psychologia i wiara" ukażą się jeszcze: Simon Pacot, "Droga wewnętrznego uzdrowienia, A. Terruwe, C.W. Baars, "Integracja psychiczna. O nerwicach i ich leczeniu", William Kilpatrick, "Psychologiczne uwiedzenie", Jean Monbourquette, "Zaprzyjaźnić się ze swoim cieniem"

Wydawnictwo Księży Marianów rozpoczyna w tym roku nową serię zatytułowaną: "Kiedy w rodzinie…". Będą także inne tytuły z obszaru psychologii i wiary: "Z wielbłądem w klapie" Anna Dragan (temat: alkohol-człowiek-Bóg), "Dziecko i księżyc" – Ojciec Duval (temat: alkohol-człowiek-Bóg), "Nie trać nadziei" – William F. Maestri (temat: prawa kobiet a aborcja) oraz "Dobra nowina o seksie i małżeństwie" Christophera Westa.

Dla poszukujących i wątpiących

"Dlaczego warto żyć?", "Dlaczego warto kochać?", "Dlaczego warto mieć nadzieję?", "Dlaczego warto się radować?" to tytuły dla dociekliwych, które ukazały się już nakładem wydawnictwa eSPe W przygotowaniu książka "Dlaczego warto wierzyć?". Ważnym tytułem w ofercie tego wydawcy będzie także "Jak patrzeć na świat oczami Boga?" (John Henry Newman). I coś bardzo na czasie, czyli książka dla wszystkich, którzy boją się tzw. biurokracji kościelnej "Wejść do kancelarii parafialnej i przetrwać. Przewodnik po trudnościach kościelnych" Anna Gruszecka, Tomasz Wytrwał OP, Krzysztof Popławski OP (W Drodze). Będą to " rozmowy dziennikarki z prawnikiem i proboszczem na temat samych trudnych spraw duszpastersko-prawnych, jak np. unieważnienie małżeństwa, ekskomuniki, odmówienie rozgrzeszenia, związki niesakramentalne, chrzest warunkowy.

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że nie jest to oczywiście pełen opis nowości wydawniczych przygotowywanych przez wydawców katolickich na ten rok. Wszystkim wydawcom, którzy zechcieli się z nami podzielić informacjami dziękujemy.

KG

> Sektor książka katolicka

     info z BA, badania czytelników
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski

 

 

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.