W stronę ekonomii. Hurtownia Platon

W stronę ekonomii. Hurtownia Platon
Właścicielami hurtowni Platon są Paweł Filar i Jacek Darowski. W 2000 roku obroty firmy wzrosły o około 20 proc. i według planu rok 2001 miał zakończyć się równie pomyślnie tzn. sprzedażą na poziomie ponad 10 mln zł. Była ona jednak niższa i wyniosła nieco ponad 8 mln zł.
 
Dlaczego? Na to pytanie Paweł Filar odpowiada: ” I stotnie, realna sprzedaż była niższa od zakładanej, ale głównym powodem były ograniczenia sprzedaży nierzetelnym kontrahentom. Spowodowało to spadek o około 15% w stosunku do roku 2000, lecz zaowocowało utrzymaniem płynności finansowej (co jak wiemy, jest w warunkach recesji gospodarczej bardzo istotne). 
Firma istnieje od 1995 roku i od tego czasu rozwijała się dosyć szybko na tyle, na ile pozwoliły na to kapitały własne. Nie korzystaliśmy z kredytów bankowych. Nasz rozwój nigdy nie powodował pogorszenia płatności wobec wydawców. Dalej będziemy podążać w tym kierunku, tzn. rozwój w oparciu o wypracowany zysk”.
 
W chwili obecnej Platon jest hurtownią ogólnoasortymentową. Jednak szczególny nacisk jest położony na ofertę albumową oraz literaturę ekonomiczną m.in. takich wydawców jak PWE, PLACET, WSPiZ im. Leona Koźmińskiego, BRANTA. W przyszłości właśnie ten obszar działalności ma być intensywniej rozwijany.
 
W planach jest także budowa hurtowni internetowej (sklepu). Obecnie na stronie Platona prezentowane są wybrane pozycje z oferty i jest to raczej wizytówka firmy.
 
Firma współpracuje ze 150 wydawcami z całej Polski. Obsługuje ponad 100 księgarń, głównie z Warszawy a także z Lublina i Poznania. Jest jednym z głównych dostawców hurtowych sieci Empik. W swojej ofercie posiada ok. 8000 pozycji ze wszystkich dziedzin. Klientów obsługuje sześciu przedstawicieli handlowych. Książki dostarcza własnym transportem. Właściciele firmy nie planują zakładania własnych księgarń, dalej chcą specjalizować się w sprzedaży hurtowej i wszelkie środki finansowe  inwestować w podstawową działalność.
Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.