Alfa Logis zwiększa swój potencjał

Alfa Logis zwiększa swój potencjał

Przegląd

 
Mateusz Włodarczyk (Wirtualny Wydawca): Alfa Logis obsługiwała dotąd tylko dwóch wydawców – Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) oraz Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne (WAiP). Kiedy dokładnie Alfa Logis rozpoczęła swoją działalność? Jakie były jej pierwotne założenia?Krzysztof Guzik (Prezes Alfa Logis): Alfa Logis rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 2006 roku w wyniku wydzielenia pionu logistyki z WSiP. Pierwotnym założeniem, które legło u podstaw wyodrębnienia się spółki, była możliwość świadczenia usług logistycznych również dla innych wydawnictw. To założenie jest wciąż aktualne. Chcieliśmy też zagospodarować wolne zasoby w tzw. martwych okresach gdyż usługi świadczone dla WSiP cechuje duża sezonowość.

MW: Obecnie Alfa Logis zwiększa swój potencjał i zdecydowaliście się Państwo na zaoferowanie usług szerokiej grupie klientów. Co było bezpośrednim powodem podjęcia decyzji o wejściu na otwarty rynek?KG: Jak już wspomniałem, ta decyzja spowodowana była dużą sezonowością działań naszego największego klienta. Dodatkowo widzimy, że istnieje szansa na efektywne wykorzystanie częściowo wolnej przestrzeni magazynowej. Jakość którą gwarantujemy, możemy zaoferować również innym wydawnictwom.

MW: Co oferujecie Państwo kontrahentom z branży wydawniczej by zachęcić ich do współpracy? Na pewno jednym z decydujących czynników jest otwarcie nowego, nowoczesnego magazynu niedaleko Warszawy…

KG: Przede wszystkim, jak Pan zauważył, nowoczesny magazyn o powierzchni ponad 10 000 m2 wybudowany specjalnie dla naszych potrzeb i z możliwością rozbudowy. Ale również, co najważniejsze, bardzo dobrze przeszkoloną załogę oraz nowoczesny park maszynowy np. wózki widłowe, taśma kompletacyjna z kontrolą wagową zapakowanej paczki, itd. Do tego należy dodać, że cała działalność oparta jest na nowoczesnych systemie informatycznym Baan oraz systemie WMS (system zarządzający magazynem). To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie skompletować 5 000 paczek dziennie i dostarczyć je w każde miejsce w Polsce w ciągu 48 godzin, nie wliczając w to wydań marketingowych. Stosując standardy ISO 2001 obsługujemy największe wydawnictwo w Polsce. To rezultat wysokiej jakości usług oraz naszego profesjonalizmu.

MW: Magazyn Alfa Logis jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, czy to oznacza, iż wydawcy mogą spodziewać się wyższych kosztów dystrybucji ich tytułów?

KG: Nasi klienci nie powinni się absolutnie spodziewać wyższych kosztów. Nasze ceny są konkurencyjne i w pełni odzwierciedlają jakość świadczonych usług. W związku z postępującą automatyzacją procesów i eliminowaniem czynnika ludzkiego, możemy zwiększać efektywność nie podnosząc przy tym cen.

MW: Alfa Logis Sp. z o.o. została wydzielona ze struktur WSiP-u w kwietniu 2006r, jednak WSiP zachował w niej 100% udziałów. Na jakiej zasadzie funkcjonuje obecnie Państwa firma?

KG: Struktura kapitałowa spółki nie zmieniła się, jednak Alfa Logis jest niezależnym usługodawcą dla WSiP.

MW: Usługi logistyczne na Polskim rynku wydawniczym muszą stać na najwyższym poziomie, by pozyskać nowych klientów i nie stracić obecnych. Jaką strategie przyjęliście Państwo w nabywaniu nowych kontrahentów?KG: Przede wszystkim stawiamy na jakość. Wiemy, że aby pozyskać nowego klienta musimy mu zapewnić pełną satysfakcję ze świadczonych usług. Nie mówię tylko o elementach policzalnych, ale również o takich, których nie da się zmierzyć. Mam na myśli na przykład elastyczność w działaniu, czas reakcji czy komunikację. W naszej dotychczasowej działalności zawsze kierowaliśmy się zasadą, że to my jesteśmy dla klienta i to zobowiązuje. Klient, który nie otrzymuje usług na najwyższym poziomie, nawet przy niższych cenach, po upływie dłuższego czasu nie jest w stanie ich zaakceptować. Dodatkowo, mogę to już Panu powiedzieć, od 1 kwietnia ze struktur WSIP zostanie wydzielony pion produkcji i będzie włączony do Alfa Logis. W związku z tym nasza spółka będzie świadczyła bardziej złożoną usługę dla klienta zewnętrznego, zawierającą nie tylko logistykę ale również usługę poligraficzną. To jednak temat na oddzielny wywiad.

MW: Jak wiemy w sektorze logistyki panuje już dość duża konkurencja… wejście na otwarty rynek Alfa Logis na pewno wywołało poruszenie wśród konkurencyjnych firm takich jak Azymut, który bez wątpienia jest wymagającym przeciwnikiem. Czy obawiacie się Państwo konkurencji? Jeśli tak, to co zamierzacie uczynić, by podjąć uczciwą rywalizację i odnaleźć swoje miejsce w czołówce firm logistycznych z branży wydawniczej?KG: Zdajemy sobie sprawę z konkurencji na rynku, ale z drugiej strony wiemy, że jest miejsce dla gracza, który świadczy usługi na wysokim poziomie. Dla takiego usługodawcy, który ma w swoim „portfelu” kilkanaście wydawnictw i wszystkie traktuje po partnersku, poświęcając im tyle samo uwagi.

MW: Pozostaje mi życzyć Państwu samych sukcesów! Dziękuję za rozmowę

Kategorie: Rynek Polski, Wywiady

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.