60 wydawnictw, 16 księgarń, magazyny pełne niesprzedanych książek – rynek książki w Armenii

60 wydawnictw, 16 księgarń, magazyny pełne niesprzedanych książek – rynek książki w Armenii

Armenia. Najczęstsze skojarzenia to kawały o radio Erewan. Kibice piłkarscy pamiętają też o czerwcowym meczu Polska-Armenia (1:1) i interesujących decyzjach sędziego. 
Armenia to 29,8 tys. km kw. powierzchni i 3,3 mln mieszkańców (w tym 1,3 mln w stolicy). Analfabetyzm sięga 1%. Ponad 2,5 mln mieszkańców stanowią koczownicy. Większość ludności żyje w strukturach plemiennych. Dochód narodowy 2900 USD na 1 mieszkańca. Główni partnerzy handlowi to kraje byłego ZSRR.

Główną cechą i jednocześnie największym problemem tamtejszego rynku książki jest mały popyt na słowo drukowane. Rocznie wydaje się około 1000 nowych tytułów, prawie nie ma dodruków. A i tak magazyny wydawców są pełne książek. Wartość niesprzedanych książek szacuje się na 5,5 mln USD. 
Wartość sprzedaży w 1999r. wynosiła 70 tys. USD, w 2000 – 80 tys. USD. Nie ma stałych cen na książki. Cena często nie pokrywa kosztów produkcji. Istnieje 20% VAT na druk książek, a także VAT na książki. Z tego ostatniego zwolnione są publikacje dla dzieci, akademickie, naukowe i techniczne. 

Księgarze najczęściej narzucają 25-30% marży do ceny sugerowanej przez wydawców. 
W księgarniach obok książek sprzedaje się papier, art. piśmiennicze, często również jedzenie, napoje i papierosy. 

Działa 60 wydawnictw. W stolicy jest 11 księgarń, w pozostałych regionach – 5. Największe wydawnictwa to: "Nairi", "Hayastan", "Hanragitaran" (Encyclopedia), "Zangak-97", "Macmillan-Armenia cjs", "Gitutyun", "Areg". Największe księgarnie to: "Noyan -Tapan", "Ani", "Avasa", "Norq". 
Nie ma klubów książek i sprzedaży internetowej.

Agnieszka Kubica na podst. informacji przesłanych przez OSI – Armenia

Na pytanie do radia Erewań : 
Chwalić czy nie chwalić ustrój radziecki ? 
Pada odpowiedź : 
Odpowiedz sobie słuchaczu najpierw na pytanie: Lepiej jeść chleb biały nad Morzem Czarnym 
Czy chleb czarny nad Morzem Białym.

H. Tymoszczuk

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.