Rumuński rynek książki – brak sprawnego systemu dystrybucji, modelowe wykorzystanie PoD

Rumuński rynek książki – brak sprawnego systemu dystrybucji, modelowe wykorzystanie PoD

Przegląd

Wydawnictwa

W Rumunii zarejestrowanych jest 2700 wydawnictw, z których tylko ok. 150 prowadzi aktywną działalność. Wydawnictwa rumuńskie są małe lub bardzo małe. Tylko około 40, 50 wydawnictw ma kompletną strukturę organizacyjną tzn. ma takie działy jak redakcja, produkcja, marketing, dystrybucja. Niewiele wydawnictw osiąga przychody powyżej miliona dolarów, czy też wydaje więcej niż 60-80 nowych tytułów rocznie.

Obecnie najwięcej wydaje się literatury faktu. Praktycznie każdy z większych wydawców wydaje klasykę beletrystyki rumuńskiej oraz próbuje swoich sił na rynku podręczników. Zainteresowaniem wydawców cieszy się też rynek publikacji medycznych i prawniczych. Najwięcej książek tłumaczy się z angielskiego, następnie z francuskiego. Tłumaczenia stanowią 90% produkcji wydawniczej.
Problem łamania praw autorskich jest znikomy,  głównie dzięki uchwalonej w 1996r ustawie o ochronie praw autorskich. Uchodzi ona za jedną z nowocześniejszych w Europie Centralnej i Wschodniej.

Obecnie wydaje się najmniej książek od kilku lat. Nakłady zostały zmniejszone drastycznie. Średnio wynoszą one 3000 – 4000 egz., obserwuje się cały czas tendencję spadkową.
Ceny książek: w miękkiej oprawie 8 marek, w twardej od 10 do 12 marek.

Drukarnie 

Na plus należy zaliczyć jakość stosowanego papieru oraz technikę druku. Wielu wydawców drukuje za granicą: na Węgrzech, we Włoszech, Niemczech, Chinach i na Słowacji. Jak powiedział w wywiadzie dla Wirtualnego Wydawcy Grzegorz Janczewski z Xeroxa, Rumunia to kraj, gdzie w sposób modelowy wykorzystuje się technikę druku na żądanie.

Księgarnie 

W Rumuni jest ponad 700 księgarń, około 90% z nich należy nadal do państwa, niewiele z nich znajduje się w trakcie trudnego procesu prywatyzacji. 10% księgarń jest w rękach prywatnych właścicieli.

Hurtownie 

Na rynku rumuńskim nie ma hurtowni książek, które mogłyby przejąć znaczącą część sprzedaży. Konsekwencje tego ponoszą zarówno wydawcy jak i księgarze. Wydawnictwa prowadzą własne księgarnie, co podnosi koszty. Dla księgarzy jest to dodatkowa konkurencja. Dystrybucja ma zasięg lokalny.
Brakuje sprawnego systemu informacji o funkcjonowaniu  rynku książki.

Targi

Innym symptomem nieefektywnej sprzedaży jest duża liczba odbywających się targów książki. Praktycznie w każdym większym mieście organizowane są targi książki, które mają raczej formę kiermaszu. Największymi Targami pozostają międzynarodowe targi książki w Bukareszcie.

AK, KG, źródło: www.buchmesse.de

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.