Operacja „Dunaj”

Operacja „Dunaj”
Jacek Kondracki, Robert Urbański Operacja „Dunaj”
premiera 29 lipca 2009, literatura piękna poza seriami
 
 
 
Lato 1968 roku, jednostka wojskowa na odludziu. Sierżant Edward Kotwicz, bohater II wojny światowej, otrzymuje rozkaz poprowadzenia do boju innego weterana, czołgu Biedroneczka, noszącego na pancerzu ślady niemieckich pocisków. Bratni kraj socjalistyczny wzywa na pomoc. W skład załogi wchodzą: Roman – nieposkromiony kobieciarz, Florian – student zesłany do armii za nieprawomyślność i Jasio – młody i prostoduszny siostrzeniec Kotwicza. Biedroneczka rusza do akcji, szybko jednak wpada w tarapaty. Manewrując na ulicach przygranicznego miasteczka, przebija ścianę restauracji „U Krecika”, gdzie trwa biesiada na cześć przechodzącego na emeryturę naczelnika stacji kolejowej. Wygląda na to, że Czesi nie czekają na wyzwolicieli… 
Operacja „Dunaj” to bezpretensjonalna opowieść nawiązująca do najlepszych wzorów literatury czeskiej z Przygodami dobrego wojaka Szwejka na czele. Humor, dosadność i liryzm współistnieją w niej wyjątkowo zgodnie.
 
Jacek Kondracki i Robert Urbański są także autorami scenariusza do filmu Jacka Głomba Operacja „Dunaj”.   W tej polsko-czeskiej komedii zagrają Tomasz Kot, Maciej Stuhr, Zbigniew Zamachowski, plejada czeskich aktorów i… legendarny reżyser Jirzi Menzel. Producentem obrazu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film wejdzie na ekrany kin 14 sierpnia 2009 roku.
Z recenzji sztuki Operacja „Dunaj”:
 
Robert Urbański miał w ręku nie temat, ale dynamit.
Roman Pawłowski, „Gazeta Wyborcza”
 
W legnickim spektaklu mieszają się wyroki historii i racje zwyczajnych ludzi.
Tomasz Wysocki, „Gazeta Wyborcza Wrocław”
Jacek Kondracki (ur. 1956) – autor słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiej Filmówki. Filmy według jego scenariuszy to między innymi: Łuk Erosa (reż. Jerzy Domaradzki), Męskie sprawy i Pamiętnik znaleziony w garbie (reż. Jan Kidawa-Błoński), Bride of War (reż. Peter Edwards), A mi szerelmünk (reż. József Pacskovszky), Operacja „Dunaj” (reż. Jacek Głomb). Był szefem Agencji Scenariuszowej, zasiadał w jury polskiej edycji konkursu  scenariuszowego o nagrodę Hartley-Merrill, wydawał książki o tematyce filmowej. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
 
Robert Urbański (ur. 1976) – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, w 2005 roku obronił pracę doktorską Trzynastowieczne najazdy mongolskie w literaturze polskiego średniowiecza. Jest kierownikiem literackim Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał sztuki Wschody i Zachody Miasta (2003, wersja TV 2005), Szaweł (2004), Operacja „Dunaj” (2006) i Łemko (2007), wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba. Zredagował tom Teatr Miasta – Miasto Teatru. Dawna Legnica i jej teatr we wspomnieniach mieszkańców (2003) oraz antologię Dramaty Modrzejewskiej (2007). Przełożył książkę Ericha Auerbacha Język literacki i jego odbiorcy w późnym antyku łacińskim i średniowieczu (2006). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki (adaptacja powieści Jerzego Pilcha Tysiąc spokojnych miast) w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).
 
 
Patronat medialny
TVP 2, Onet.pl, Stopklatka.pl, Movie, mediafm.net, Korba.pl, Radio Tok Fm
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.