Wydawnictwo Arkady podsumowuje 2006 rok

Wydawnictwo Arkady podsumowuje 2006 rok
Krótka historia Wydawnictwa Arkady
 
Arkady istnieją od 50 lat. Powstały w maju 1957 roku w wyniku połączenia wydawnictwa Budownictwo i Architektura z istniejącą od 1953 roku oficyną Sztuka. Nazwa firmy nawiązuje do tradycji miesięcznika artystycznego, wydawanego w Warszawie w latach 1935-1939, właśnie pod tytułem „Arkady”. Autorem znaku firmowego wydawnictwa jest Wojciech Zamecznik.
Pierwszym redaktorem naczelnym Arkad był Tadeusz Filipczak. Po jego śmierci w 1966 roku tę funkcję sprawował przez wiele lat Eugeniusz Piliszek.
We wrześniu 1992 roku wydawnictwo stało się spółką pracowniczą, sprywatyzowane jako jedno z pierwszych wydawnictw o wyłącznie polskim kapitale. Od początku powstania spółki z ograniczona odpowiedzialnością prezesem zarządu i dyrektorem wydawnictwa jest Janina Krysiak. Od 1998 roku redaktorem naczelnym jest Elżbieta Leszczyńska.
W związku ze zmianami na rynku książki, w 2003 roku Arkady zmieniły system sprzedaży książek, powołując dwie firmy dystrybucyjne. Wydawnictwo ma własną siedzibę i księgarnię firmową w Warszawie przy ul. Dobrej 28. Firma zatrudnia 18 osób.
 

Przez wiele lat w oficynie dominowały książki z dziedziny budownictwa, architektury i sztuki. Po sprywatyzowaniu firma rozszerzyła ofertę o poradniki edukacyjne i książki dla młodych czytelników. Obecnie wydaje albumy, leksykony, podręczniki dla szkół wyższych, poradniki, książki dla hobbystów, publikacje dla dzieci i młodzieży. Roczna produkcja Arkad to ok. 50 nowych tytułów i ok. 50 dodruków.

 
Wśród naszych najważniejszych publikacji 2006 r. znajdują się:

 • Rembrandt, monografia holenderskiego mistrza w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza,
 • Leonardo da Vinci, album przedstawiający wszechstronne zainteresowania  człowieka, który jest symbolem włoskiego odrodzenia,
 • Biedermeier Joanny Woch, pierwsza książka z serii przeznaczonej polskiemu rynkowi antykwarycznemu,
 • Album małego dziecka, wyróżniający się doskonałą grafiką i ilustracjami wykonanymi przez dzieci w wieku przedszkolnym,
 • Piraci, efektowna książka dla wszystkich, którzy lubią przygody,
 • nowe, gruntownie zmienione wydanie Tablic do projektowania konstrukcji metalowych
 • kontynuowano najpopularniejsze serie: cykl prezentujący zabytki i cuda świata objęte patronatem UNESCO, serię „Leksykon: historia, sztuka, ikonografia”, odsłaniający tajemnice dzieł sztuki, serie zielników dla dzieci, a także „Budownictwo ogólne” – nową serię, która zastępuje znane dzieło profesora Wacława Żenczykowskiego

W 2006 roku Wydawnictwo Arkady zanotowało przychód ze sprzedaży książek wynoszący 9,68 mln zł, co daje 10,1% wzrost w stosunku do roku 2005.

 
 
 
W roku ubiegłym oficyna wydała 103 tytuły, w tym 41 nowości. Łącznie wydrukowano 358 772 egzemplarzy książek, z czego sprzedano 357 538 egz. Średnia cena książki ukształtowała się na poziomie 63,30 zł.
 
Struktura sprzedaży:
 • albumy 28,5%
 • poradniki 20%
 • budownictwo 20%
 • książki dla dzieci i młodzieży 0,5%
 • encyklopedie, leksykony, słowniki 11%
 • książki popularnonaukowe 20%
Kategorie: Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.