Na tropie zaginionych pozycji

Na tropie zaginionych pozycji
W Polsce coraz więcej bibliotek zmaga się z nieuczciwymi czytelnikami próbując odzyskać wypożyczone pozycje. Wysokie opłaty, nachodzenie w domu, a nawet zatrudnianie firmy windykacyjnej nie jest już żadną nowością.
 
Jedną z przyczyn przetrzymywania książek w warszawskich bibliotekach są przeprowadzki i wyjazdy na wakacje. Książki przetrzymują i warszawiacy, i osoby, które nie są zameldowane w stolicy. Ta druga grupa dotkliwie odczuwa przepisy obowiązujące w bibliotekach. Za wypożyczenie książki płacą wysoką kaucję.
 
“U nas to trzykrotna wartość książki, od 50 do 100 zł” – informuje Jolanta Wojda, kierowniczka biblioteki przy ul. Izbickiej w Radości.
 
Bibliotekarze tłumaczą, że nie ma innego wyjścia.
 
W sprawie odzyskania cenniejszych książek pracownicy jeżdżą często osobiście do domów czytelników. Jednak najskuteczniejszym sposobem okazuje się zatrudnienie firmy windykacyjnej. Z tej możliwości skorzystała m.in. Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przy Koszykowej w Warszawie.
 
Czyżby nadeszły
czasy, że za każdą wypożyczoną książkę będziemy musieli zapłacić wysoką
kaucję? Jeżeli pozostałe biblioteki skorzystają z tego pomysłu
zdecydowanie obniży to ilość wypożyczanych publikacji, a co za tym
idzie pogłębi i tak niski poziom czytelnictwa na terenie naszego kraju.
 
 
 
 
Kategorie: Instytucje, Rynek Polski

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.