Programy wspierające niezależne księgarnie – certyfikacje księgarń

Przegląd

Na stronie OBK zamieszczona została informacja o opracowaniu przez Polską Izbę Książki i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich dwóch projektów strukturalnych działań, wspierających niezależne księgarnie:

Program certyfikacji księgarń

Program ma na celu dalszą profesjonalizację księgarń /firm księgarskich i zawodu księgarza. Systematyczne podnoszenie kompetencji wysokich standardów obsługi klientów indywidualnych i instytucjonalnych /w szczególności bibliotek/. Kreowanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych, budowanie pozycji książki i czytelnictwa, jako jednego z głównych filarów kultury i edukowania społeczeństwa. Chodzi między innymi o właściwie budowane oferty czytelniczej, umożliwiające maksymalne/optymalne zaspokojenie oczekiwań i potrzeb środowiska, w którym księgarnia funkcjonuje.

Program ma też w istotny sposób wpływać na kształtowanie właściwych – opartych na rzetelności, uczciwości, wzajemnym zaufaniu i kompetencji, relacji we współpracy z wydawcami, hurtownikami i innymi dostawcami – partnerami handlowymi księgarń.

Certyfikat ma też wspomagać księgarnię w budowaniu marki własnej, pozycji książki i czytelnictwa, budowaniu przewagi konkurencyjnej – w szczególności pozyskiwania nowych klientów – kupujących i czytających książki.

Wyróżnienie księgarni Certyfikatem ma stwarzać przesłanki budowania nowoczesności i kreatywności – nowatorskiego podejścia do prowadzenia księgarskiego biznesu, a także systematycznego podnoszenia wiedzy i kompetencji zawodowych pracowników księgarń.

Przyznanie księgarni certyfikatu ma być też jej szczególnym, widocznym wyróżnikiem, nowym znakiem jakości i prestiżu.

zobacz cały program TUTAJ

Koncepcja corocznego przeglądu i nagradzania najlepszych niezależnych księgarń w Polsce, opracowana w oparciu o doświadczenia z Francji i Niemiec.

Celem ustanowienia nagród – certyfikatów jakości oraz premii finansowych – dla niezależnych księgarń polskich – jest ich wsparcie jako instytucji kultury. Dowartościowanie księgarń stało się niezwykle ważne w obliczu zaostrzającej się konkurencji na rynku książki, obciążającej w szczególności właśnie te jednostki. Ocena i nagradzanie najlepszych niezależnych księgarń mają się przyczynić do:

  • Utrzymania różnorodności piśmiennictwa, tym samymbogactwa kultury polskiej
  • Wstrzymania procesu pustoszenia centrów miast z instytucji kultury
  • Rozwijania infrastruktury kultury w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym
  • Wzmocnienia pozycji małych niezależnych wydawnictw na rynku książki; ich rozwój zależy w dużym stopniu od istnienia niezależnych, stacjonarnych księgarń.

Akcja corocznej oceny i nagradzania księgarń może przebiegać pod nazwą Polska Nagroda Księgarstwa i obejmowałaby :

  • Certyfikat Championa Polskiej Nagrody Księgarstwa połączony z premią finansową
  • Certyfikaty Jakości Polskiej Nagrody Księgarstwa połączone z premią finansową
  • Certyfikaty Jakości Polskiej Nagrody Księgarstwa bez premii finansowej

zobacz cały projekt TUTAJ

 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.