Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego

Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego
 • Bertelsmann prawdopodobnie nie trafi na giełdę. Niemiecka grupa medialna przygotowuje ofertę wykupu akcji od belgijskiego akcjonariusza, co ma uchronić należący w 75% do rodziny Mohnów koncern przed debiutem giełdowym. Belgijska grupa finansowa GBL posiada 25% udziałów w spółce i zamierza sprzedać je na giełdzie. Bertelsmann ma zaproponować od 3,5 do 4 mld euro za sprzedaż tego pakietu akcji.
 
 • Brytyjska sieć księgarń Ottakar’s zanotowała kiepskie wyniki za ostatnie szesnaście tygodni, do 20 maja 2006 roku. Sprzedaż spadła o 4%, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Władze firmy mają nadzieję na pozytywne zakończenie rozmów w sprawie przejęcia sieci przez Grupę HMV. Na przejęcie nie chce się zgodzić Tim Waterstone, założyciel sieci księgarń Waterstone, należącej do Grupy HMV, o czym pisaliśmy na łamach Wirtualnego Wydawcy końcem kwietnia tego roku.
 
 • International Paper, amerykański koncern papierniczy, sprzeda za ok. 6,1 mld dolarów 5,1 mln akrów należących do niego lasów. Planowana transakcja ma związek z restrukturyzacją spółki. Łącznie firma zamierza pozbyć się 85% swoich amerykańskich zasobów leśnych, o wartości 6,5 mld dolarów. Podpisano już wstępne umowy z ekologami.
 
 • W dniach 17-20 czerwca 2006 roku odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Cape Town (Afryka).
  Jest to inauguracja największej afrykańskiej imprezy literackiej. Cała
  powierzchnia wystawowa już została sprzedana. W targach weźmie udział
  ponad 400 wystawców z 26 krajów. Czytelnicy beda mieli okazję spotkać
  się ze 195 pisarzami. Więcej informacji można znaleźć pod adresem
  www.capetownbookfair.com.

 
 • Books-A-Million Inc., trzeci co do wielkości amerykański dystrybutor książek, ujawnił wyniki finansowe za I kwartał 2006 roku. Firma zanotowała wzrost zysku netto o 43%, do 1,5 mln $ (9 centów za udział), w porównaniu z 1,1 mln $ w analogicznym okresie roku ubiegłego. Sprzedaż internetowa wzrosła do 113,8 mln $, w porównaniu ze 112,6 mln $ w 2005 roku. Sprzedaż w tradycyjnych księgarniach spadła o 0,3%. Obecnie firma jest operatorem 205 sklepów w 20 stanach.
 

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.