Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna ADAM – podsumowanie roku 2004

Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna ADAM – podsumowanie roku 2004
WW: Jak Pan postrzega rynek książki edukacyjnej? Jak na tle innych wydawców ocenia Pan działalność Oficyny Adam
 
JM: Zaczyna Pani od najtrudniejszych pytań. Rynek książki edukacyjnej ewoluuje cały czas, jest w trakcie ciągłych przemian. Zeszły rok przyniósł także kolejne innowacje. Nowa matura dała impuls do wydawania dużej ilości materiałów wiążących się z tym tematem. Wszelkie pozycje przygotowujące ucznia do nowej matury sprzedawały się bardzo dobrze.
Procesy, z którymi mieliśmy do czynienia w latach ubiegłych nadal trwają. Są to trudności pojawiające się przed wszystkimi wydawnictwami edukacyjnymi  tzn. zwiększony odkup, niż demograficzny. Myślę, że każde wydawnictwo edukacyjne stawia sobie pytanie co robić dalej aby te trudności ominąć, żeby móc istnieć na tym dynamicznym rynku. Uważam, że Oficyna Adam nie odbiega od innych wydawnictw edukacyjnych. Mamy te same problemy ale staramy się je rozwiązywać na swój sposób. Z nowych elementów, które pojawiły się w ostatnim okresie, podkreśliłbym coraz większy udział rodziców  w wyborze podręczników dla uczniów. Nauczyciele i szkoły przedstawiają propozycje, ale często muszą brać pod uwagę zdanie rodziców na ten temat. Wszelkie zmiany muszą być z nimi konsultowane. Może się tak zdarzyć, że o wyborze podręcznika w niedługim czasie będą decydować względy ekonomiczne, a nie merytoryczne.
Wydawnictwo Adam przygotowało się również do nowej matury. Wydaliśmy serię arkuszy maturalnych: matematykę, fizykę i astronomię, język polski, biologię i historię. Nasi autorzy opracowali także cały nowy cykl zbiorów maturalnych z matematyki. W naszej ofercie nadal pozostają wcześniej wydane informatory maturalne.
Od zeszłego roku zaczęliśmy wprowadzać nową serię podręczników do matematyki dla klas IV-VI  „Liczę z Pitagorasem i do gimnazjów „Z Pitagorasem przez gimnazjum”. Podręczniki te są na wskroś nowoczesne,  skorelowane z innymi przedmiotami (fizyka, geografia) i uwzględniają zmiany takie jak choćby wejście Polski do Unii Europejskiej. Na uwagę zasługuje również  ich ciekawa i nowatorska szata graficzna.
Oczywiście nadal pozostają dostępne podręczniki poprzednich serii „Mogę zostać Pitagorasem” i „Od Pitagorasa do Euklidesa”
 
WW: W jaki sposób sprzedajecie Państwo swoje książki?
 
JM: Opieramy się na tradycyjnym sposobie dystrybucji książek. Głównie są to hurtownie, żeby wymienić największe: WIKR, WKRA, Sieć Księgarni – Matras, w mniejszym stopniu korzystamy ze sprzedaży bezpośredniej.
 
WW: Jakie obroty miało wydawnictwo w roku 2004?
 
JM: Są one porównywalne z rokiem ubiegłym i nie stwierdzamy tu większych różnic. (8,9 mln zł. – przyp. red.)
 
WW: Ile tytułów Oficyna Adam wydała w roku 2004?
 
JM: Wydaliśmy łącznie 191 tytułów, z tego nowości to 94 tytuły. w łącznym nakładzie 1386 tys. zł.
 
WW: Największe bestsellery 2004?
 
JM: Eksploatujemy te dziedziny, które przynoszą nam największe zyski. Postrzegani jesteśmy na rynku jako wydawca podręczników do matematyki i one wiodą prym w naszej ofercie . Jednak  jest ona znacznie bogatsza, mamy podręczniki do wszystkich etapów nauczania do różnych przedmiotów (m.in. język polski, historia, geografia, biologia, fizyka, informatyka, przysposobienie obronne). Z bardziej znaczących pozycji mogę wymienić seria podręczników dla klas zerowych i  dzieci 6 letnich – „Smyk się bawi Smyk się śmieje, Smyk się uczy i mądrzeje” autorstwa p. Teresy Fiutowskiej. Oraz podręczniki do klas 1-3 z serii „Edukacja Smyka”.
 
WW: Ilu pracowników zatrudnia wydawnictwo? 
 
JM: Łącznie Oficyna zatrudnia  47 osób.
 
WW: Dziękuję za rozmowę
Kategorie: Edukacja, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.