Nie zamierzamy wychodzić z niszy. Wydawnictwo Mag

Nie zamierzamy wychodzić z niszy. Wydawnictwo Mag

"Chcemy by nas rozpoznawano, jako wydawnictwo specjalizujące się w dobrej literaturze fantastycznej (zarówno SF jak i fantasy), fantastyce nowego pokolenia i wydające autorów nowego pokolenia (z ostatnich 10 lat) i nie zamierzamy wychodzić z tej niszy. Chcemy wydawać to, na czym się znamy najlepiej" – Katarzyna Rodek, wydawnictwo Mag.

K. Rodek, szefowa marketingu w wydawnictwie uważa, że wiele z tytułów Maga mogłoby się sprzedawać jako literatura głównego nurtu. Sami podwyższają sobie poprzeczkę, nie wydając np. adaptacji filmów, tylko literaturę fantastyczną najnowszego pokolenia 

Przychód Wydawnictwa w 2001 roku wyniósł 2,97 mln zł. 

Wydane tytuły

  ogółem  nowości

książki 27 18

RPG 24 21

  W tym roku zgodnie z planem ukaże się 30 nowości książkowych oraz 5 nowości RPG.

Średni nakład książek wyd. Mag wynosi 3 tys. egz., RPG – 2 100 egz. Przy czym nie zawsze oddaje to całą prawdę o tytułach. 
K. Rodak jako przykład podaje, iż np. skrócona wersja "Wiedźmina" została wydana w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Pełna wersja "Wiedźmin: Gra wyobraźni" została wydana w nakładzie 6 tys., a w ciągu 3 miesięcy sprzedano 4 tysiące.

Najlepiej sprzedającą się serią jest "Andrzej Sapkowski Przedstawia" –  każdy tytuł z tej serii osiągnął sprzedaż kwalifikującą do umieszczenia książki na liście TOP 20
EMPIK-u . Mowa tu o takich tytułach jak:

Neil Gaiman: NIGDZIEBĄDŹ
Neil Gaiman: GWIEZDNY PYŁ
Patricia A. Mc Killip: ZAPOMNIANE BESTIE Z ELDU
Patricia A. Mc Killip: DZIEDZICZKA MORZA I OGNIA
Patricia A. Mc Killip: HARFISTA NA WIETRZE
Elizabeth Haydon: RAPSODIA
Elizabeth Haydon: PROROCTWO

Poza serią Sapkowskiego największa popularnością cieszy się 
:"PANI DOBREGO ZNAKU Feliksa W. Kresa .

Jako jedyny w historii RPG na listę 10 najlepszych tytułów wszedł "Wiedźmin: Gra wyobraźni".

Jak promować fantastykę?

Katarzyna Rodek: "Ponieważ środowisko miłośników fantastyki jest jedynym dobrze zorganizowanym ruchem w Polsce jeśli chodzi o literaturę – tylko fantastyka ma swoje kluby miłośników, posiadającym liczne kluby, to oprócz promocji standardowej, stosowanej przy książkach ogólnonurtowych, ważna jest obecność wydawnictwa oraz autorów na konwentach fantastyki.
Jednym z najstarszych i najprężniejszych klubów jest Śląski Klub
Fantastyki w Katowicach (przewodniczącym jest Piotr W. Cholewa). 

Natomiast największym i najbardziej prestiżowym konwentem fantastyki w Polsce jest POLCON. Zarówno POLCON jak i Śląski Klub Fantastyki przyznają nagrody dla autorów i wydawnictw. I są to najbardziej liczące się nagrody w środowisku. 
W tym roku Nasze Wydawnictwo otrzymało już po raz trzeci nagrodę "Ślągfa"  w kategorii "Najlepsze  wydawnictwo roku 2001".

Nasz autor Feliks W. Kres otrzymał "Ślągfę" w kategorii "Najlepszy pisarz roku 2001" ze wskazaniem na powieść "Pani Dobrego Znaku" i jest już po raz czwarty nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii "Najlepsza powieść" ze wskazaniem na "Panią Dobrego Znaku"
W tym roku w Czechach ukaże się jego powieść "Król Bezmiarów". Prawa autorskie sprzedano również do tej powieści w Rosji".

Mag był również wydawcą magazynu dla miłośników RPG pod nazwą Magia i Miecz (MiM), niestety niedawno pismo zostało zamknięte. Nakład pisma z początkowych 20 000 egz. został zmniejszony do 10 000 egz. w ubiegłym roku. Został zamknięty ponieważ jego dalsze wydawanie przynosiło straty.
W Polsce szacuje się ,że około 100 tysięcy osób gra w RPG, z tego 10-20 tysięcy systematycznie co tydzień spotyka się na sesje.

Wydawnictwo nie planuje na razie otwierania nowych tytułów.

  KG

     info z BA, badania czytelników
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprzedaż książek z grupy s-f/horror w sieci EMPiK w czerwcu 2002

1. Zbrojni T. Pratchett Prószyński i s-ka 2. Pierścień mroku cz.III adamant N. Pierumow Prószyński i s-ka 3. Wstrząs  R. Cook Rebis 4. Amerykańscy bogowieN. GaimanMag 5. Atak klonów gwiezdne wojny R. A. Salvatore Amber 6.GW nadchodząca burza wstęp ata A. D. Foster Amber 7. Dracula, frankensteine, dr jec autor zbiorowy Penguin 8. Silmarillion broszura J.R.R. Tolkien Amber 9. Pierścień mroku cz2 czarna włó N. Pierumow Prószyński i s-ka 10. Pierścień mroku cz1 ostrze elf N. Pierumow Prószyński i s-ka

 

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.