MULTICO, czyli szeroko rozumiana tematyka przyrodnicza

MULTICO, czyli szeroko rozumiana tematyka przyrodnicza

Oficyna Wydawnicza MULTICO działa od października 1991r. Początkowo jako jeden z działów firmy MULTICO Sp. z o.o. joint venture, a od 1 stycznia 1996r. już jako  Multico O.W. 

Założycielami Oficyny są Mirosław Sobkowiak i Inga Szwedler, którzy kierują nią nadal. Od początku określili profil wydawnictwa jako szeroko rozumianą tematykę przyrodniczą. Wynika to z ich osobistych zainteresowań oraz wykształcenia (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

W ofercie wydawnictwa jest ponad 220 tytułów. Dużym powodzeniem cieszą się książki wędkarskie, autorstwa polskich mistrzów wędki. Znalazły one uznanie także u Czechów i Słowaków, którzy zakupili od wydawnictwa licencje na ich wydawanie po czesku i słowacku.

Najlepiej sprzedające się tytuły w 2001r.:

"Wędkarstwo rzeczne. Spinning" Marka Szymańskiego, "Wędkarstwo gruntowe część I" Jacka Kolendowicza i Tadeusza Zalewskiego, 
"Wędkarstwo gruntowe część II" autorzy jak wyżej, 
"Iglaki w ogrodzie" Ewy Chojnowskiej, 
"Ogród japoński – elementy i zasady kompozycji" Marka Majorowskiego, 
"Drzewa liściaste i owady na nich żerujące" J. Stockiego, S. Kinelskiego, R. Dzwonkowskiego.

W 2001r. MULTICO wydało 54 tytuły, w tym 33 nowości. Sprzedano 264 tys. egz. książek. Średni nakład wynosi 3 tys. egz.

W roku 2002 Multico planuje wydać 32 nowe tytuły (4 tłumaczenia, 28 tytułów własnych), w tym 4 książki wędkarskie, 2 o iglakach, 10 o przyrodzie Polski (np. "Ptaki drapieżne Polski", "Płazy i gady Polski", "Ślimaki i małże Polski", 3 kolejne książki w serii o parkach narodowych, "Flora Polski – Porosty, mszaki, paprotniki"); ponadto książki ogrodnicze, jeździeckie, hobbistyczne. W planie jest także dzieło o roślinach chronionych, uwzględniające nowe zapisy ustawowe na ten temat (przystosowanie do prawodawstwa Unii Europejskiej). Planowanych jest 25 wznowień. 

Wartość sprzedaży w 2001 r. spadła o 32% w stosunku do roku 2000 i wniosła 6,1 mln PLN.

Przychody Multico O.W. w mln PLN

AK

     info z BA, badania czytelników
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski

 

 

Kategorie: Rynek w liczbach

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.