Eksport książek ze Stanów Zjednoczonych, przez ostatnie cztery lata utrzymujący się na podobnym poziomie, w 2001 roku spadł gwałtownie o 8,8 % do 1,71 mld dol.
Złożyły się na to takie czynniki jak m.in. ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i silna pozycja dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut.
Eksport spadł w przypadku 12 z 15 największych amerykańskich rynków eksportowych (generowały one 88,6 % wartości całego eksportu).
Największy spadek- aż o 43,2% – dotyczy australijskiego rynku książki (równie wysoki spadek był jeszcze w przypadku Holandii i wyniósł 40,1%). Jednym z powodów było nałożenie podatku VAT na książki w tym kraju.
Tymczasem eksport do Kanady spadający od czterech lat w 2001 roku zmniejszył się o 3,8% do wysokości 727,7 mln dol., a do Wielkiej Brytanii o 5,4% do kwoty 250 mln dol.
Jedyne pozytywne wiadomości pochodzą z Japonii, gdzie eksport wzrósł o ponad 5% do 129,3 mln dol. i zawdzięcza się go głównie eksportowi literatury fachowej.
KG
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Ładowanie. proszę czekać
To może chwilkę potrwać.





