Festiwal Wschód Kultury: 23.06 – 27.08.2023 Rzeszów – Lublin – Białystok
Przegląd
- Typ: Festiwale
- Marka: Festiwal Wschód Kultury
Festiwal Wschód Kultury to cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej: Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Przez 11 dni czerwca, lipca i sierpnia na festiwalowych scenach wystąpi ponad 100 artystów.
Ideą przedsięwzięcia jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Program Festiwalu opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z niezależnymi artystami z krajów ościennych. W tym roku w ramach trzech odsłon festiwalowych odbędzie się kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne, filmowe. Międzynarodowy charakter festiwalu daje możliwość posłuchania muzyki, różnych stylów i gatunków oraz spotkania z artystami polskimi i zagranicznymi. W tym roku podczas Wschodu Kultury wystąpią znakomici artyści m.in. z Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, ale też Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Norwegii, czy Kanady.
– Polacy potrzebują kultury, a kultura potrzebuje mecenatu państwa, konsekwentnie i na niespotykaną wcześniej skalę realizowanego przez Ministerstwo Kultury. Wschód Kultury, od początku wspierany i dofinansowywany przez nasz resort, to największe interdyscyplinarne, bezpłatne dla publiczności przedsięwzięcie instytucji państwowych i samorządowych w tym regionie kraju, a jednocześnie doskonałe forum do prezentowania kultury naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Wydarzenie ma już swoje stałe miejsce na mapie kulturalnej Polski. Od lat goszczą na nim artyści z krajów ościennych, w tym broniącej swojej suwerenności Ukrainy, z którą się solidaryzujemy. To niezwykła formuła kulturalnego dialogu ponad podziałami i granicami. W tym roku kwota dofinansowania festiwalu za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury ze środków MKiDN jest rekordowa i wyniesie ok. 2,3 mln zł – podkreśla Jarosław Czuba, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Znakiem rozpoznawczym Festiwalu jest wielokulturowość, różnorodność, otwartość na nowe brzmienia i wysokiej klasy muzykę alternatywną. Festiwal stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem, daje szansę poznania najciekawszych trendów w muzyce, pozwala budować dobre relacje z sąsiadami, zarówno pomiędzy miastami – uczestnikami, jak również pomiędzy publicznością a artystami pochodzącymi z różnych kultur i krajów, a jednak przemawiających do nas uniwersalnym językiem kultury. Podobnie jak w ubiegłym roku, Festiwal będzie kulturalną demonstracją solidarności z Ukrainą i wojennymi uchodźcami, którzy licznie znaleźli schronienie zwłaszcza w miastach – gospodarzach Festiwalu. Wystąpią nie tylko muzycy, ale również artyści innych dziedzin, jak film, teatr, sztuki plastyczne, taniec, fotografia czy literatura. Zaprezentują twórczość nawiązującą kontekstem do toczącej się tuż za naszą granicą wojny.
Wschód Kultury rozpocznie się Europejskim Stadionem Kultury w Rzeszowie w dniach 23-25 czerwca br. Na Koncercie Otwarcia, promującym młodych i zdolnych twórców, wystąpi Daria ze Śląska. Tradycyjny Koncert Kolektywów, prezentujący polskie gwiazdy w zagranicznych duetach, w tym roku przybrał nazwę Uniwersum, nawiązując do roku kopernikowskiego. Uniwersum oznacza przenikające się światy – w analogii do przenikających się kultur i gatunków muzycznych. Zaśpiewa m.in. Justyna Steczkowska z łotewskim zespołem Brainstorm koncertującym w całej Europie, mającym na koncie już 20 płyt i wielomilionową liczbę odtworzeń na YouTube, a także Smolik//Kev z ukraińską raperką Aliną, Sara James z 15-letnią utalentowaną ukraińską piosenkarką Oleną Usenko, czy zespoły BOKKA i NOËP z Estonii.
W Lublinie podczas Innych Brzmień (6-9 lipca br.) usłyszymy zjawiska szeroko pojętej sceny alternatywnej, w tym odkrycia muzyki elektronicznej. Wśród artystów wymykających się prostym podziałom gatunkowym usłyszymy m.in. legendarną brytyjską formację Ladytron, niemiecki zespół To Rococo Rot, a także artystów z Turynu Dead Cat in a Bag.
Białostocki Inny wymiar (24-27.08.) od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, promuje ideę dialogu i tolerancji, przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne. Łączy historię ze współczesnymi dokonaniami artystycznymi. Wśród muzycznych podróży usłyszymy m.in. Natalię Szroeder czy Kapelę ze wsi Warszawa. Nowością na festiwalu będzie warsztat produkcji muzycznej dla młodzieży. Ważnym akcentem będzie wystawa W Ukrainie, autorstwa Justyny Mielnikiewicz, polskiej fotografki, która od 2003 r. mieszka w Tbilisi, a zdjęcia publikuje m.in. w The New York Times czy National Geographic.
– Razem z naszymi partnerami tworzymy przestrzeń inspiracji i wymiany doświadczeń, a kolejne edycje Wschodu Kultury potwierdzają, że współpraca kulturalna między największymi i najważniejszymi miastami Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia a naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami, daje niezwykłe efekty. Jak zawsze pamiętamy o artystach ukraińskich i białoruskich. W tym roku będziemy gościć m. in. ukraińską raperkę Alinę, Olenę Usenko, projekty muzycznej ukraińskiej alternatywy, np. Hyphen Dash, Monoconda. Wspólnie z przedstawicielami kultowego ukraińskiego Atlas Festival będziemy rozmawiać o aktualnej sytuacji branży muzycznej w Ukrainie. Będą też wystawy fotograficzne i premiery literackie, w tym monografii “Białoruski teatr XXI wieku”. Wielkie otwarcie Festiwalu to Koncert Główny w Rzeszowie 23 czerwca. Tych, którzy nie będą mogli w nim uczestniczyć osobiście, zapraszam na transmisję o godz. 21.10 do TVP2 – dodaje prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK).
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury
Rzeszów, 23 – 25 czerwca 2023 r. (13. edycja)
Tegoroczna 13. edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury to kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń, w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.
Kto zagra na Koncercie Głównym?
Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków 23 czerwca. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Darię ze Śląska – wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzycznej, mającą na koncie debiut fonograficzny w ubiegłym roku. Koncerty Główny to tzw. kolektywy, czyli niecodzienne duety polskich i zagranicznych gwiazd z udziałem: Justyny Steczkowskiej i Brainstorm (Łotwa), BOKKI i NOËP (Estonia), Sary James i Oleny Usenko (Ukraina) oraz Smolika//Kev Fox i Aliny Pash (Ukraina). Uniwersum – tytuł tegorocznego Koncertu Kolektywów nawiązuje do postaci Mikołaja Kopernika – patrona roku, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli epoki renesansu, światowej sławy astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej. Uniwersum oznacza równoległe, przenikające się światy, w analogii do przenikających się różnych kultur i gatunków muzycznych, prezentowanych podczas Europejskiego Stadionu Kultury.
– Ta edycja po raz kolejny ma charakter wyjątkowy i niepowtarzalny, bowiem w zeszłym roku wszystkie wydarzenia pełniły bardzo ważną rolę, rolę dodania otuchy, pocieszenia, odpoczynku od wojny tysiącom ludzi, którzy u nas przed wojną się chronili. Potwierdzamy tym samym słuszność tego typu projektu. Dalej opieramy się na różnorodności, interdyscyplinarności, większość naszych wydarzeń wychodzi na zewnątrz. Jednak tegoroczna edycja jest pójściem o krok dalej i budowaniem szerokiego pomostu pomiędzy kulturami Polski i Ukrainy, zachodem i wschodem, wyjścia świata demokratycznego na wschód, co ma znaczenie szczególne w kontekście starania się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.
Kilkadziesiąt wydarzeń w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i w innych przestrzeniach
Na warsztat bierzemy słowo interdyscyplinarność, zarówno dzieląc, jak i łącząc projekty w różne dyscypliny artystyczne. Europejski Stadion Kultury łączy elementy wielu gatunków muzycznych, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych. Projekty 13. edycji nie będą oczywiste, pozwolą odbiorcy zobaczyć więcej, zanurzyć się w danej historii i znaleźć swoją własną interpretację. Większość wydarzeń nastawiona będzie na współpracę, aktywny odbiór, wspólne działanie. W tej edycji towarzyszy nam otwartość na to, co nowe, nieznane, czasem nam obce, jednak bliskie. Spotkamy się na styku różnorodnych dyscyplin artystycznych, będziemy poszukiwać i odkrywać. Jednym z projektów artystycznych jest Electro East, czyli cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich, prezentujący najciekawszych artystów sceny alternatywnej. 24 czerwca zagra Jakub Skorupa, pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów, Ofelia – wokalistka i kompozytorka, Kamp! – czyli dream-popowe melodie doskonale zgrane z house’owymi utworami, a 25 czerwca usłyszymy afrykańsko-ukraiński projekt hip-hopowy FO SHO, powołany do życia na początku 2019 roku.
Festiwal Wschód Kultury 2023 w Rzeszowie będzie pełen różnorodnych wydarzeń. Program festiwalu łączy kilka kategorii: muzykę, teatr, taniec, sztukę, fotografię, strefę dla dzieci, strefę gastronomiczną i specjalny projekt Rzeszowskich Piwnic. Wydarzenia festiwalowe to m. in.: Autonomia, instalacja artystyczna Human, Bitwa o wschód – konkurs taneczny, W Rytmie Wschodu, Smyk Arena, Laboratorium Ufolalek, Na szklanym negatywie, Leopoldyna i Edward Janusz, Gwiazda Kopernika. W ramach projektu Rzeszowskie Piwnice zaprezentowane zostaną trzy różne wydarzenia: Voices of the cosmos, Sound of Space Debris, Wschód gwiazd na południku 22°E. Pośród festiwalowych atrakcji tradycyjnie znajdzie się miejsce na Art Celebration i Silent Disco. Tak jak w ubiegłym roku, nie zabraknie Strefy Podkarpackich Win. Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art & Music Festival
Lublin, 6 – 9 lipca 2023 r.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia od lat prezentuje najciekawsze i najbardziej frapujące zjawiska na szeroko pojętej, światowej scenie alternatywnej. Nie inaczej będzie podczas nadchodzącej edycji, która ponownie zgromadzi w Lublinie światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. W tym roku spotykamy się w drugim tygodniu lipca podczas 16. odsłony Innych Brzmień i po raz 10. pod szyldem Wschodu Kultury.
Dzięki znakomitemu programowi i wyjątkowym artystom, Inne Brzmienia zachęcają mieszkańców miasta oraz licznie zgromadzonych turystów do unikatowej podróży przez gatunki muzyczne, dyskusji na ważne tematy, poznawania kultur i różnych tradycji dźwiękowych oraz wspólnego przeżywania koncertowych emocji. Festiwal pozwala spotkać najważniejsze postacie światowego rynku muzycznego, daje też szansę poznania tego, co obecnie w muzyce najciekawsze i najbardziej aktualne – tytuł „Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023” zobowiązuje. W tym roku ponownie ważne miejsce w programie festiwalu zajmie Ukraina. Nie tylko dlatego, że jako „Miasto Ratownik” staliśmy się domem dla tysięcy osób, które schroniły się tu przed wojną, lecz także w związku z ideą, która przyświeca Wschodowi Kultury od lat: prezentacji kultur naszych sąsiadów. Co istotne, to właśnie dobrosąsiedztwo i budowane przez lata relacje ze środowiskami artystycznymi, partnerami i publicznością stanowią o sukcesie, a także jakości i wysokiej oryginalności nie tylko Innych Brzmień, ale też szeregu innych inicjatyw kulturalnych, które sprawiają, że Lublin jest miastem kultury – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublina.
Listę tegorocznych gwiazd otwiera legendarna, brytyjska formacja Ladytron. Będzie to koncert wyjątkowy, gdyż zespół, a w zasadzie ikona światowej sceny elektronicznej, jest świeżo po wydaniu nowego albumu. W Lublinie pojawi się na jedynym polskim występie. Artyści łączą w swojej twórczości pop, synth wave, shoegaze oraz awangardowe eksperymenty brzmieniowe. W Lublinie pojawi się także Stian Westerhus – wybitny gitarzysta i producent, na co dzień udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma, który przyjedzie ze swoim autorskim materiałem. Wydarzeniem będzie też bez wątpienia występ jednej z czołowych formacji niemieckiej sceny awangardowej czyli tria To Rococo Rot. Grupa reaktywuje się specjalnie na Wschód Kultury – Inne Brzmienia i wykona swoje najlepsze kompozycje, w unikalny sposób łącząc żywe brzmienia instrumentalne z elektroniką. Warto zwrócić także uwagę na Dead Cat in a Bag – artystów z Turynu, którzy czerpią z bogatej tradycji wielkich songwriterów, dokładając do tego szczyptę folku czy rocka oraz na wschodzącą gwiazdę londyńskiej sceny niezależnej – Nuhę Ruby Ra.
Program Innych Brzmień nigdy nie byłby kompletny bez polskich wykonawców. W tym roku prym będą wiedli znakomici artyści związani ze świętującą swoje 25-lecie wytwórnią Gusstaff Records: wychodzące od muzyki tradycyjnej, a kończące na swobodnej improwizacji Tuleje, najnowsze post-punkowe dziecko wrocławskiej sceny – Atol Atol Atol oraz poruszające się na styku jazzu, noise’u, post-rocka czy eksperymentów brzmieniowych trio szorstkie. Usłyszymy także powracające w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup: ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie może zabraknąć artystów z Ukrainy. W tym roku wystąpią 3 znakomite projekty ze sceny alternatywnej – jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda.
Inne Brzmienia to jednak nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program festiwalu obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, wystawy fotograficzne oraz wystawy ilustracji i plakatów, spotkania i dyskusje o literaturze, a także premiery wydawnicze (każdego roku w ramach Wschodniego Expressu wydajemy premierowe tytuły najlepszych wschodnich autorów). Nie zabraknie także programów edukacyjnych skierowanych do branży muzycznej oraz cyklu wydarzeń rodzinnych pod nazwą Małe Inne Brzmienia.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Nasz Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.
Wschód Kultury – Inny Wymiar
Białystok, 24 – 27 sierpnia 2023 r.
Festiwal Inny Wymiar od 2013 roku organizowany jest pod szyldem Wschodu Kultury. Od początku swego istnienia (2007 r.) prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.
– W sierpniu, jak co roku, na koniec wakacji zapraszamy do barwnego, wielokulturowego Białegostoku na finał Wschodu Kultury. Program będzie miał tradycyjnie już wielowymiarowy i wielowątkowy charakter, tym razem podobnie do poprzedniej edycji pojawią się w nim akcenty ukraińskie. Zaprosimy m.in. na wystawę pt. „W Ukrainie” autorstwa Justyny Mielnikiewicz, polskiej fotografki, która od 2003 r. mieszka w Tibilisi, a zdjęcia publikuje m.in. w „The New York Times” czy „National Geographic”. Będzie to fotoreportaż pokazujący wojnę w Ukrainie inaczej niż przywykliśmy oglądać ją w mediach. Nowością na tegorocznym festiwalu będzie warsztat produkcji muzycznej dla młodzieży. Poprowadzi je Miss God, czyli Joanna Zubrycka, podlaska wokalistka i producentka muzyczna, inicjatorka i realizatorka projektu Kobiety Wschodu. Ciekawie zapowiada się też wymiar muzyczny festiwalu. Plenerowy koncert zagra Natalia Szroeder, znana i lubiana polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Na festiwalowej scenie zobaczymy także Kapelę ze Wsi Warszawa – gwiazdę muzyki folkowej. Serdecznie zapraszam do Białegostoku na Wschód Kultury/ Inny Wymiar. – Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny. W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Sutari, Petr Yac, Pink Park, Biele i Radek Nowicki, Oxford Drama, Ars Latrans Orchestra, Natalia Szroeder, Katia, Youth Novels, NOWOSIELSKI Audiovisual, Miłka Malzahn, Babadag, Kapela ze Wsi Warszawa
i Amrat Hussein Trio (Indie), Kiwi, Jann, Mała Orkiestra Dancingowa, Łukasz Ojdana & Maria Ojdana i Drewo.
Inny Wymiar Sztuki to dwie wystawy fotografii: Daleki, Bliski Wschód… Marka Doleckiego oraz W Ukrainie Justyny Mielnikiewicz.
W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą Trzy minuty zawieszone w czasie (reż. Bianca Stigter) oraz Szkice z Polski (reż. Maurice Bekaert).
W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się m.in.: warsztaty z tworzenia podcastów, spacer edukacyjny po Osiedlu Przydworcowym, spacery przyrodniczo-edukacyjne po białostockich lasach Pietrasze i Solnickim, interaktywny spacer familijny „Zapomniane melodie – taneczne pocztówki z tamtego miasta”, debata poświęcona uczestnictwie młodzieży w ofercie muzycznej miasta, warsztaty muzyczne dla młodzieży
z Miss God, plenerowy program muzyczny dla dzieci z tradycyjnymi baśniami tatarskimi oraz pokaz bajek z taśm filmowych z muzyką na żywo.
wydarzenie na facebook
źródło Narodowe Centrum Kultury