“Przybyszewski wraca!” – zaproszenie na spotkanie promujące edycję krytyczną “Dzieł literackich” Stanisława Przybyszewskiego

Przegląd

Stanisław Przybyszewski, jeden z ważniejszych polskich twórców, którego dzieła przez lata tkwiły głównie w bibliotecznych magazynach, jest przywracany kulturze polskiej przez zespół uczonych przygotowujących krytyczną edycję Dzieł literackich pisarza (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego). Przedsięwzięciem kieruje prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec. O „genialnym Polaku”, „królu berlińskiej bohemy”, „przywódcy polskiego modernizmu”, Europejczyku i patriocie, polskim i niemieckim pisarzu, prekursorze wielu zjawisk literackich oraz o innych interesujących kwestiach z inicjatorką przedsięwzięcia, wybitną znawczynią jego twórczości, będzie rozmawiał red. Wacław Holewiński.

Spotkanie odbędzie się podczas Warszawskich Targów Książki w sobotę 27.05.2023 o godz. 14.00 w sali Sienkiewicza w Pałacu Kultury i Nauki

https://fb.me/e/3Hqkbjl1B

prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec – profesor zwyczajny z tytułem naukowym. Historyk literatury, krytyk, eseistka, tłumaczka literatury niemieckiej. Założycielka i kierownik podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego UJ (pierwszej w Polsce szkoły kreatywnego pisania, które powstało na podstawie jej autorskiego programu w 1994 r).
W 1977 ukończyła z wyróżnieniem studia filologii polskiej na UJ, w 1986 zrobiła doktorat, w 2001 habilitację, w 2006 została profesorem nadzwyczajnym UJ, w 2010 otrzymała tytuł naukowy profesora.
Zainteresowania naukowe: twórczość St. Przybyszewskiego, dramat naturalistyczny (polski i europejski), polska i europejska powieść realistyczna, proza i dramat Młodej Polski, współczesna proza polska, związki polsko-niemieckie, przekład literacki, twórcze pisanie.
Pod jej redakcją ukazuje się dwie serie literatury współczesnej: „Seria Studium Literacko-Artystycznego UJ” (od 2007 r.) oraz „Krakowska Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich” (red. z Wojciechem Ligęzą, od 2009 r). Redaktor naukowa edycji krytycznej “Dzieł literackich” Przybyszewskiego, w ramach ministerialnego „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”.

Wacław Holewiński – pisarz, prawnik, redaktor, działacz opozycyjny, współpracownik KOR-u w latach 1977–1981. W stanie wojennym internowany, a potem aresztowany. Autor wielu powieści, dramatów, słuchowisk radiowych. Laureat licznych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza; odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Gloria Artis.
W swojej twórczości znany jest z odkrywania postaci ważnych dla historii, choć nie powszechnie Polakom znanych. Tworzy bohaterów wielowymiarowych, z krwi i kości, pełnych pasji, ale też zwątpień i zawahań. Na podstawie jego wielokrotnie nagradzanej powieści „Pogrom 1905” powstał serial TVP „Polowanie na ćmy” oraz film fabularny.

 

 

Kategorie: Wydarzenia