Europejska Noc Literatury w tym roku zagości na Przedmieściu Świdnickim

Przegląd

 

Poznaliśmy lokalizację 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 20 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszeć będzie można na Przedmieściu Świdnickim! Tegorocznym kuratorem jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „TEMAT RZEKA”.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich i Karłowicach. W tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie – jedno z centralnych osiedli miasta, na północy ograniczone fosą miejską, na południu sięgające do nasypu kolejowego.

Przedmieście Świdnickie swoją historyczną nazwę zawdzięcza położeniu przed Bramą Świdnicką znajdującą się w miejskich murach – i to właśnie wyburzenie fortyfikacji Wrocławia na początku XIX wieku stało się impulsem do dynamicznego rozwoju tej okolicy. Słabo do tej pory zagospodarowane tereny w krótkim czasie stały się eleganckim salonem miasta, w którym zaczęto lokować inwestycje stanowiące odzwierciedlenie jego ambicji i potencjału. Na przestrzeni kolejnego wieku wypełniło się wytwornymi siedzibami władz, instytucji kultury i pałacami lokalnych magnatów, stanowiąc jednocześnie największe w mieście skupisko rozrywki i handlu oraz – dzięki kolejnym powstającym tu dworcom kolejowym – swego rodzaju „bramę do miasta”.
Choć wojenne zniszczenia osiedla nie ominęły, zachowało ono wiele ze swego dawnego charakteru. Przedmieście Świdnickie stanowi dziś architektoniczny kolaż: wyrafinowane XIX-wieczne kamienice i gmachy publiczne przeplatają się z prefabrykowanymi blokami mieszkalnymi oraz perłami międzywojennego modernizmu.

Rejs z Denemarkovą, Smith i Stasiukiem
Szczegółowa lista miejsc, w których 20 sierpnia zagości Europejska Noc Literatury, ogłoszona zostanie wkrótce – znamy już jednak trzy pierwsze książki, które w przedmiejskich lokalizacjach będą czytane. Za program 11. edycji odpowiada pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek i to właśnie on zaproponował hasło, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u: „TEMAT RZEKA”.
– Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek. – W literaturze bywają są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność. Wszystkie 10 „rzecznych” historii usłyszymy w całości – w tym roku cały literacki program ENL-u zbudowany jest z opowiadań. Znajdzie się wśród nich opowieść o mężczyźnie ogarniętym osobliwą obsesją na punkcie wody, czyli tekst czeskiej pisarki Radki Denemarkovej ze zbioru „Kobold” (tłum. Olga Czernikow, Agata Wróbel, Wydawnictwo Książkowe Klimaty), usłyszymy też jedno z zebranych w tomie „Kroniki beskidzkie i światowe” opowiadań Andrzeja Stasiuka (Wydawnictwo Czarne). W programie znalazło się też miejsce dla ulubienicy ENL-owej publiczności, Brytyjki Zadie Smith i fragmentu jej książki „Grand Union” (tłum. Maria Makuch, Wydawnictwo Znak).

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

 

Kategorie: Wydarzenia