Letnia podróż po mieście tropem zabawek i literatury!

Letnia podróż po mieście tropem zabawek i literatury!

Przegląd

Biblioteka Kraków razem z Muzeum Zabawek w Krakowie oraz z KBF, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają na wycieczkę tropem historycznych zabawek i literatury! Aż w 17 punktach w Krakowie, w tym 15 filiach Biblioteki Kraków, na młodych czytelników (i nie tylko!) czekają zabawki z kolekcji Muzeum, które tworzą wystawę poświęconą komunikacji i podróżowaniu.

W witrynach i na regałach kryją się samochodziki, tramwaje, dworce kolejowe, samoloty… Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań oraz książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i inni…

Komunikacja. Miejska wystawa zabawek

Tytułowa „komunikacja” jest wieloznaczna. Z jednej strony oznacza porozumiewanie się, a z drugiej przemieszczanie. Ten kontekst jest szczególnie aktualny w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, która zmusiła dziesiątki tysięcy osób, w tym dzieci, do pozostawienia własnych domów i rozpoczęcia nowego życia w innym kraju. Wystawa jest także skierowana do mieszkańców Krakowa, dlatego została przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Chcemy dzięki niej zaznaczyć chęć i potrzebę wzajemnego zrozumienia.

Odkrywając kolejne punkty wystawy, będziemy podróżować po Krakowie. Chcemy pokazać miasto dzieciom i dorosłym, zachęcać do odkrywania nie zawsze znanych zakątków, zarówno w centrum miasta, jak i w dalszych dzielnicach. Pokazujemy zabawki i zachęcamy do sięgania po książki w bibliotekach i czytelniach.

Przewodnikiem po wystawie jest karta kreatywna z mapą. Zwiedzanie tutaj ma charakter zabawy. Polega na poszukiwaniu zabawek pod wskazanymi adresami, lekturze krótkich fragmentów literatury, zbieraniu pieczątek i wymyślaniu nazw przystanków.

Miejscy podróżnicy mogą wziąć udział w konkursie, w którym nagrodami będą zestawy książek (po polsku lub ukraińsku) – zgłoszenia konkursowe można wrzucać do urn do 28 sierpnia.

Trasę podróży każdy wybiera sam, przy czym przystanki końcowe są dwa: Filia nr 3 (pl. Nowaka-Jeziorańskiego 3) oraz Pałac Potockich (Rynek Główny 20) – siedziba Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wystawa zakończy się 4 września w Pałacu Potockich, gdzie zostaną przyznane książkowe nagrody dla najaktywniejszych małych podróżników i czytelników.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty kreatywne. Wstęp wolny!

Inauguracja razem z warsztatem kreatywnym odbędzie się 1 czerwca o 14:00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20)

Kategorie: Wydarzenia