Zapraszamy spotkanie pt. WITAJ, NIEWĄTPLIWY CEZARZE! O tłumaczeniu filmów historycznych

Przegląd

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie pt. WITAJ, NIEWĄTPLIWY CEZARZE! O tłumaczeniu filmów historycznych połączone z promocją książki Agaty Hołobut i Moniki Woźniak „Historia na ekranie. Gatunek filmowy a przekład audiowizualny”.

W dyskusji o pożytkach stylometrycznej, przekładoznawczej i filmoznawczej perspektywy w analizie dialogu filmowego udział wezmą: Anita Bielańska, Agata Hołobut, Elżbieta Muskat-Tabakowska, Jan Rybicki, Monika Woźniak.

Prowadzenie: Zofia Ziemann. 

Jaką angielszczyzną posługują się na ekranie hollywoodzcy Rzymianie? Jakim normom językowej grzeczności hołdują dworzanie Henryka VIII i Elżbiety I w powojennych i współczesnych filmach oraz serialach historycznych? Czy bohaterowie ekranizacji Dumy i uprzedzenia rzeczywiście brzmią jak postaci wykreowane przez Jane Austen? Czy strategie stylistyczne, po jakie sięgają scenarzyści, chcąc sportretować postaci z konkretnych epok, zdradzają prawidłowości lub znamiona ewolucji? I jakim ulegają przekształceniom, gdy tłumacze telewizyjni i filmowi opracowują je na potrzeby polskich i włoskich odbiorców? Odpowiedzi na te i inne pytania kryje publikacja Agaty Hołobut i Moniki Woźniak, ukazująca stylometryczną, stylistyczną i funkcjonalną specyfikę dialogów w anglojęzycznych filmach i serialach historycznych oraz ich polskich i włoskich przekładach (wersjach lektorskich, podpisach i dubbingach). Autorki łączą perspektywy filmoznawstwa, przekładoznawstwa, językoznawstwa i stylometrii (prowadząc badanie na korpusie list dialogowych o łącznym rozmiarze 1 995 000 słów), by opisać wzorce komunikacyjne dostrzegalne na ekranie w wybranych portretach starożytnego Rzymu, Anglii w dobie renesansu, regencji i u zarania pierwszej wojny światowej oraz normy obowiązujące polskich i włoskich tłumaczy audiowizualnych w pracy nad gatunkiem historycznym.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej 23 maja 2018 (środa) o godzinie 17.00

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/172044200164335/

Książka dostępna na stronie: www.wuj.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.