Komisja Sejmowa za ustanowieniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

Komisja Sejmowa za ustanowieniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

Przegląd

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła w środę projekt uchwały ustanawiającej rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Oddano w niej hołd “jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w.” w związku z mijającą w przyszłym roku 20. rocznicą jego śmierci.

Komisja podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta pod koniec września przyjmując do dalszych prac projekt uchwały autorstwa Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej.

Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła jednogłośnie projekt uchwały. Przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk, która została sprawozdawcą projektu, zapowiedziała złożenie wniosku o przyjęcie go przez Sejm przez aklamację.

W projekcie przypomniano, że 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta – “jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

“W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń” – napisano w projekcie.

Podkreślano w nim, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań “budujących naszą tożsamość i wyobraźnię”, z których najważniejsze brzmi: “Bądź wierny Idź”. “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu Jego twórczości, ustanawia rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta” – zaakcentowano w projekcie uchwały.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia
Tagi: Rok Herberta

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.