PWM – Przed Wielkimi Możliwościami

PWM logoPrezydent RP podpisał już, przyjętą wcześniej jednogłośnie przez Sejm i Senat, ustawę dającą możliwość przekształcenia jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, prowadzących w oparciu o posiadane zasoby działalność kulturalną, w państwowe bądź samorządowe instytucje kultury. Jednym z takich podmiotów jest obchodzące w tym roku 70-lecie krakowskie Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
To PWM służyło parlamentarzystom za główny argument przemawiający za potrzebą zmian. – Zabiegaliśmy o taką możliwość od lat, cieszy zatem, że zbiegnie się ona z zaplanowanymi na koniec roku obchodami naszego 70-lecia. Liczymy, że da ona PWM-owi stabilność ekonomiczną, pozwalającą powrócić do pełnego zakresu powinności, jakie na naszym wydawnictwie ciążą z racji jego zadań statutowych, których z braku środków nie mogliśmy realizować – mówi Adam Radzikowski, prezes Wydawnictwa.

Spółką Skarbu Państwa PWM, wcześniej przedsiębiorstwo państwowe, stało się w 1999 r. Tym samym ma status zakładu produkcyjnego, który musi na siebie zarobić, bez względu na misję, którą w 2005 roku Rada Ministrów wpisała mu do statutu. Stał się tym samym dziwnym tworem – spółką prawa handlowego mającą realizować misję.

Mam nadzieję, że jako oficyna tak zasłużona dla kultury i mająca de facto charakter narodowy poszerzymy od stycznia przyszłego roku grono instytucji podległych Ministerstwu Kultury – mówi prezes Radzikowski. – I że dzięki temu wrócimy do tych form działalności, które uważamy za niezbędne i które, jak sądzę, pokrywają się z celami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj cały artykuł: Dziennik Polski

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.