Przeciętny Polak wydaje na książki nieco ponad 19 zł rocznie

Przeciętny Polak wydaje na książki nieco ponad 19 zł rocznie
Jak wynika z raportu o kulturze w Polsce w 2012 roku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętny Polak wydaje rocznie na książki i inne wydawnictwa (bez podręczników szkolnych) jedynie 19,44 złotego, co stanowi 4,5% wszystkich wydatków, jakie ponosi na kulturę. Tym sposobem literatura po raz kolejny znalazła się na szarym końcu za telewizją, Internetem, biletami wstępu do teatrów i kin, a nawet gazetami i czasopismami. Kwota ta znacznie rośnie, jeśli dodamy podręczniki i inne materiały do nauki (wynosi wtedy 70,08 zł), jednak w większości przypadków są to koszty poniesione z konieczności.

W 2012 roku odnotowano wzrost liczby wydawanych tytułów nieperiodycznych o 8,4%, jednak ich nakład zmniejszył się znacznie, bo aż o 15,2%. O ile w 2011 roku przeciętny nakład książki wynosił 3 tys. egz., to już rok później było to jedynie 2,3 tys. egz. Na rynku wciąż dominują podręczniki szkolne (12,1 tys. egz.), choć i one zanotowały ponad 12% spadek. Cieszy zainteresowanie literaturą piękną dla dzieci. To jedyna tematyka książek, która odnotowała nieznaczny wzrost.

 
W porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła liczba premierowych tytułów na rynku, jednak ich przeciętny nakład spadł o 10,6%.  To pokazuje, że coraz trudniej sprzedać nowości wydawnicze.

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.