Ranking bibliotek 2012

Ranking bibliotek 2012
Już drugi raz Instytut Książki razem z „Rzeczpospolitą” zorganizował ranking bibliotek. W tym roku wzięło w nim udział prawie 700 placówek. Wśród bibliotek, które nadesłały ankiety, aż 80 posiada filie. Niestety, tylko około 30–40 proc. placówek bibliotecznych jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. W ponad połowie placówek znajdują się zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących, np. książki z dużą czcionką czy audiobooki. Niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z Internetu, a w 60 proc. także z Wi-Fi. Gorzej jest z dostępnością księgozbioru w Internecie. Tylko 45 proc. deklaruje posiadanie katalogu internetowego. Biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. W 43 proc. spośród nich działają kluby i koła czytelnicze.

Średni tygodniowy czas otwarcia biblioteki głównej wynosi 42 godziny. Filie są otwarte 22 godziny w tygodniu. W bibliotece głównej na stanowisku bibliotekarskim w przeliczeniu na etaty pracuje 2,75 osoby. Średnia powierzchnia biblioteki wynosi 200 mkw. A filii – 58 mkw.

Zwycięzcami tegorocznego rankingu zostały biblioteki w Kałuszynie (woj. mazowieckie), Bestwinie (woj. śląskie) i Borów (woj. dolnośląskie). Pełne zestawienie dostępne jest tutaj.

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.