"Praski elementarz" wkrótce w księgarniach

"Praski elementarz" wkrótce w księgarniach
 5 września
Aleksander Kaczorowski
Praski elementarz
Seria: Sulina

 

„To zapis stanów duszy człowieka, który zachorował na Pragę, i przekonujące wyjaśnienie, że choroba ta nie jest szaleństwem, lecz jak najbardziej zrozumiałą fascynacją, której w mniejszym lub większym stopniu ulega każdy czytelnik Hrabala. Nie wszyscy, rzecz jasna, są tak zdeterminowani, by od razu jechać do Pragi… W zastępstwie powinni więc wybrać się na podróż wirtualną, w której Kaczorowski jest doskonałym przewodnikiem”.
Edwin Bendyk

„Praski elementarz urzekł mnie od pierwszych stron… Wprost zdumiewające, jakie bogactwo informacji, spostrzeżeń i refleksji Aleksander Kaczorowski zdołał zawrzeć w kilku krótkich esejach! … ta książka to sama esencja `czeskości`”.
Aleksander Fiut

„To książka nie tylko napisana żywo, zajmująco i z doskonałym wyczuciem pointy, ale wręcz fascynująca… kultura czeska trafiła do kogoś, kto nie tylko z niej czerpał, ale i potrafił się odwdzięczyć”.
Leszek Engelking

„W tle tych wszystkich życiorysów jest i sam Alik – spóźniony trochę, w barze nad kuflem piwa… Ta sytuacja nadaje jego esejom ton łagodności i przyzwolenia w ocenie połamanych losów”.
Krzysztof Czyżewski

„Ta książka doskonale tłumaczy, dlaczego w ostatnim czasie język polski stał się jednym z najczęściej słyszanych na ulicach czeskich miast”.
„Lidove noviny”

Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) jest eseistą i tłumaczem literatury czeskiej, autorem biografii Bohumila Hrabala Gra w życie (2004), przełożonej także na włoski i węgierski, tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006) oraz eseju Ballada o kapciach (2012). Ukończył studia w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, był stypendystą Instytutu Remarque’a w Nowym Jorku, obecnie jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Aspen Review Central Europe”, wydawanego przez Aspen Institute Prague. Pierwsze wydanie Praskiego elementarza ukazało się nakładem Czarnego w 2001 roku. Autor postanowił wzbogacić je i rozszerzyć.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.