W.A.B.w 2002r. – kolejny rok Katarzyny Grocholi  

W.A.B.w 2002r. – kolejny rok Katarzyny Grocholi  

Bestsellerem 2001r.  była powieść Katarzyny Grocholi „Nigdy w Życiu!” wydana przez W.A.B. Rok 2002 także należał do W.A.B. Na opublikowanej niedawno przez Andrzeja Rostockiego w dzienniku „Rzeczpospolita” liście bestsellerów 2002r., dwa pierwsze miejsca zajmują powieści Katarzyny Grocholi.  

Najlepiej sprzedające się tytuły W.A.B. w 2002r. (wraz z liczbą sprzedanych egzemplarzy):
„Serce na temblaku” – 98 112
„Nigdy w życiu!” – 80 333 
„Adrian Mole. Czas cappuccino” – 22 980
„Czasami wołam w niebo” – 22 541
„Los utracony” – 22 484 
„Różowe tabletki na uspokojenie” – 13 613

Przychody wydawnictwa ze sprzedaży książek wyniosły 8 mln zł., przychody ogółem – 10,8 mln zł. Sprzedano 435 tys. własnych tytułów.  Wydano 62 tytuły, w tym 39 nowości. Łączny nakład wyniósł 499 200 egz. Średni nakład to 8052 egz.

 

W tym roku W.A.B. planuje wydać 50 nowych tytułów – 25 polskich i 25 przekładów. 

W serii „archipelagi” ukaże się nowa powieść Magdaleny Tulli pt. „Tryby” (kwiecień) i debiut powieściowy Wojciecha Kuczoka pt. „Gnój”. Na jesień przygotowano powieści Jerzego Sosnowskiego „Prąd zatokowy” i Piotra Siemiona „Finimondo”. 
Włodzimierz Kowalewski złożył w wydawnictwie tom opowiadań pt. „Światło i lęk”.

W serii „z zegarkiem” przygotowywane są dwa debiuty: Andrzeja Horubały pt.: „Farciarz” (swoisty dokument o polskim katolicyzmie) oraz powieść sensacyjną, dziejącą się w Polsce i na Bałkanach zatytułowaną „Góra Trzech Szkieletów” Artura Baniewicza. 

Wkrótce w księgarniach znajdą się dwie opowieści o miłości zamknięte w jednym tomie pt.: „Sceny z życia pozamałżeńskiego” autorstwa Manueli Gretkowskiej i Piotra Pietuchy.
Trwają prace na edycją ostatnich zapisków Kazimierza Brandysa. Ukażą się ona za kilka miesięcy pod tytułem ” Co nie jest prawdą”. 
Krystian Lupa przygotował nowy wybór fragmentów literackich ze swoich dzienników.
Na jesień wydawnictwo planuje wydanie książki Kazimiery Szczuki „Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji”. 

W serii humanistycznej „z wagą” ukażą się: „Chcieć i mieć” Małgorzaty Szpakowskiej  (książka o samoświadomości obyczajowej Polaków i jej przemianach w ostatnim dziesięcioleciu), „Zamiast procesu. Raport o mowie nienawiści” Sergiusza Kowalskiego i Magdaleny Tulli, „Spalenizna” Zbigniewa Mikołejki (zbiór trzech esejów o stosach w Polsce) i eseje Joanny Tokarskiej-Bakir.

W serii przekładowej „Don Kichot i Sancho Pansa” przygotowywane są kolejne książki ubiegłorocznego noblisty Imre Kertesza: „Kadysz na nienarodzone dziecko” i „Fiasko”. Będzie także powieść Wiktora Pielewina i przekłady powieści dwóch interesujących pisarek ukraińskiej – Oksany Zabużko (” Badania terenowe nad ukraińskim seksem”) i izraelskiej -Zeruyi Shalev („Życie miłosne”)

Wydarzeniem może być ukazanie się wiosną polskiego przekładu brawurowego debiutu amerykańskiego autora Jonathana Safrana Foera „Wszystko jest iluminacją”, książki przełożonej już na kilkanaście języków.

 

 

Kategorie: Literatura, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.