Rok 2000 można uznać za przełomowy. Był to początek dynamicznego rozwoju.

Rok 2000 można uznać za przełomowy. Był to początek dynamicznego rozwoju.
 
WirtualnyWydawca: Jaka jest historia Państwa Wydawnictwa? Z tego, co wiem, istnieją Państwo na rynku książki już od 1993 roku. Kto jest założycielem firmy? Jak obecnie wygląda struktura własności przedsiębiorstwa?

Michał Szczepański (Harmonia): Rzeczywiście, Wydawnictwo Harmonia zostało założone w 1993. W tym roku w położonym na Kaszubach ośrodku świętowaliśmy 18. urodziny –  można więc powiedzieć, że Harmonia jest już pełnoletnia. Ojcem tej pięknej córki jest właściciel i jednocześnie redaktor naczelny Józef Częścik. Początkowo prowadził on jednoosobowe wydawnictwo autorskie. Z roku na rok jednak zaczął wydawać książki innych autorów, współpracować z coraz szerszym kręgiem kontrahentów.

 
Rok 2000 można uznać za przełomowy. Był to początek dynamicznego rozwoju. Wydawnictwo zaczęło wówczas wydawać pierwsze podręczniki (z czasem porzuciło ten zamiar). Od 2003 roku odnotowuje sukcesywny kilkunastoprocentowy wzrost przychodów, dochodów i wielkości sprzedanych egzemplarzy. Przed sześcioma laty przeniosło się do nowej siedziby w malowniczym zakątku Gdańska, blisko otuliny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wykorzystując możliwości, jakie daje obecnie Unia Europejska, w sierpniu 2010 roku otworzyło nowoczesne centrum logistyczne w okolicach Gdańska. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie projektu unijnego, który pozwolił nam zaistnieć na rynkach europejskich.
 
To wszystko spowodowało, że Harmonia zdecydowała się na rozszerzenie oferty o segment książek ściśle naukowych. Dlatego też obok Wydawnictwa Harmonia powstał nowy podmiot gospodarczy o nazwie Harmonia Universalis (w skrócie: Universalis) – w ten sposób powstała Grupa Wydawnicza Harmonia. Obecnie Grupa zatrudnia zespół doświadczonych pracowników, ponadto współpracuje z kilkunastoma grafikami, ilustratorami, składaczami, redaktorami i korektorami oraz kilkuset autorami. W najbliższym czasie planuje zwiększyć liczbę wydawanych tytułów, zatrudnienie oraz rozszerzyć asortyment oferowanych produktów.

WirtualnyWydawca: Początkowo oferta Państwa Wydawnictwa miała charakter ogólnoedukacyjny. Następnie zdecydowali się Państwo na wybranie specjalizacji dla Państwa książek. Jak obecnie wygląda oferta Wydawnictwa?

Michał Szczepański: Systematyczny rozwój pozwolił nam na podział wydawanych książek ze względu na ich profil, a także odbiorcę. Wydawnictwo Harmonia proponuje ofertę edukacyjną, zorientowaną m.in. na nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, na terapię, logopedię oraz dysleksję, na wspomaganie rozwoju dziecka niepełnosprawnego, dziecka z dysfunkcjami, zaburzeniami. Publikacje te skierowane są do nauczycieli-praktyków, terapeutów, rodziców i, rzecz jasna, dzieci. Z kolei Harmonia Universalis oferuje książki naukowe lub popularnonaukowe, skupione bardziej na teorii, na nauce, skierowane do wykładowców i studentów. Główny obszar zainteresowań obu wydawnictw pozostaje jednak ten sam – logopedia, terapia, psychologia, pedagogika, po części medycyna i wszelkie pogranicza tych dyscyplin.

WirtualnyWydawca: Czy sektor, w którym Państwo działają, jest atrakcyjny dla komercyjnego wydawnictwa?

Michał Szczepański: Cóż, naszą renomę zbudowaliśmy przede wszystkim na współpracy z wybitnymi autorami (m.in. z prof. Martą Bogdanowicz, założycielką Polskiego Towarzystwa Dysleksji oraz byłą wiceprzewodniczącą European Dyslexia Association) oraz dzięki profesjonalnemu zespołowi redakcyjnemu i książkom o wysokiej jakości tematycznej i graficznej. Dodam, że przy wyborze tytułów nie uznajemy żadnych kompromisów.

 
Niestety w naszym sektorze trudno o autorów  takich jak Rowling, Sapkowski czy  Larsson. Nasza specjalizacja wymaga wyważenia poruszanych tematów przy jednoczesnym zachowaniu obiektywizmu i uwagi, by nie popadać w infantylność. Wszystkie nasze sukcesy wydawnicze – zarówno te większe, jak i te mniejsze – traktujemy zawsze z wielką radością. Tworzymy zgraną grupę pracowników (scalanych  niezwykłą osobowością Szefa), którzy kochają książki i pasjonują się ich tworzeniem. Na szczęście nie mamy jeszcze w naszym Wydawnictwie systemów korporacyjnych, co sprawia, że czerpiemy większą satysfakcję z wykonywanej pracy.

WirtualnyWydawca: Jak bliska jest współpraca między podmiotami w grupie wydawniczej Harmonia?

Michał Szczepański: Aktualnie edukacyjna Harmonia i naukowa Universalis to nadal jedna redakcja, jeden dział marketingu i jeden dział dystrybucji; fizyczne rozdzielenie jeszcze nie nastąpiło, choć czeka to nas niewątpliwie.
Różnice między wydawnictwami dotyczą adresata książek. Jak już wspomniałem, główny obszar zainteresowań obu wydawnictw pozostaje ten sam.

WirtualnyWydawca: Ile tytułów obecnie posiadają Państwo w ofercie Grupy Wydawniczej  (z rozdzieleniem na obydwa podmioty)?

Michał Szczepański: Wydawnictwo Harmonia oferuje prawie 500 publikacji i pomocy dydaktycznych, Harmonia Universalis – dwie serie oraz kilka tytułów postaci znanych w świecie naukowym.

WirtualnyWydawca: Które tytuły sprzedają się najlepiej?

Michał Szczepański: Oczywiście, że „Harry Potter” i „Wiedźmin” (śmiech). A zupełnie poważnie: tytuły napisane przez Panią Profesor Martę Bogdanowicz są tytułami najbardziej poszukiwanymi. Wśród nich prym wiodą „PRZYTULANKI czyli wierszyki na dziecięce masażyki”.

WirtualnyWydawca: Zauważyłem, że posiadają Państwo wielu partnerów spoza branży wydawniczej, związanych z sektorem, w którym działa Wydawnictwo. Na czym polega ta współpraca?

Michał Szczepański: Wszyscy nasi partnerzy to profesjonalne i uznane w swoich branżach firmy. Nasza współpraca opiera się głównie na wspólnym rozwoju biznesu, a także na wzajemnym wspieraniu się na różnych polach promocji i marketingu. Jeżeli Czytelnicy Wirtualnego Wydawcy chcą poznać bliżej firmy, z którymi współpracujemy i które są godne zaufania, zapraszam na naszą stronę internetową www.harmonia.edu.pl. W zakładce „Partnerzy” znajduje się pełna lista z aktywnymi odnośnikami do macierzystych stron tych firm.

Mam nadzieję, że również z Wirtualnym Wydawcą nawiążemy dłuższą i obopólnie satysfakcjonującą współpracę.

WirtualnyWydawca: W jakich kanałach dystrybucji sprzedają Państwo swoją ofertę wydawniczą?  Kto jest główną grupą docelową Państwa książek?

Michał Szczepański: Dzięki centrum logistycznemu Grupa jest obecna w prawie całej sieci dystrybucji. Nasze książki można kupić w całej Polsce. Współpracujemy z hurtowniami ogólnoasortymentowymi i edukacyjnymi. Nasze publikacje są dostępne w księgarniach tradycyjnych oraz internetowych. Posiadamy też własną księgarnię znajdującą się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz księgarnie internetowe (www.harmonia.edu.pl, www.universalis.com.pl). W dystrybucji książek duży udział biorą również przedstawiciele handlowi, którzy docierają do placówek edukacyjnych, instytucji oraz klientów indywidualnych. Są obecni na wszystkich ważnych konferencjach, warsztatach, targach książki.
Do najważniejszych grup odbiorców, u których mamy wyrobioną markę i których zaufania nie zawodzimy, należą przedszkola, szkoły, poradnie pedagogiczno-psychologiczne, ośrodki terapeutyczne, gabinety logopedyczne, organizacje pozarządowe oraz rzecz jasna klienci indywidualni.

WirtualnyWydawca: Jakie macie Państwo plany na najbliższą przyszłość związane z rozwojem Grupy Wydawniczej Harmonia?

Michał Szczepański: Najbliższe plany to polska premiera książki prof. Nancy McWilliams „Psychoterapia Psychoanalityczna”, która uznawana jest za biblię psychologii klinicznej, terapii, poradnictwa, psychiatrii, pracy socjalnej i pielęgniarstwa. Na początku września będzie miała miejsce wizyta autorki, która przylatuje z USA na serie wykładów i seminariów. Wizyta ta jest zorganizowana na specjalne zaproszenie Laboratorium Psychoedukacji, którego jesteśmy partnerem.

 
Z kolei najważniejszym projektem Harmonii Universalis jest objęta patronatem przez Polskie Towarzystwo Logopedyczne seria akademickich podręczników do logopedii. Seria nosi nazwę „Logopedia XXI wieku”. Podręczniki będą przeznaczone głównie dla studentów logopedii i kierunków, na których ta nauka jest wykładana. Dodatkowo niektóre problemy poruszane w publikacjach zainteresują studentów pokrewnych dyscyplin, np. psychologii czy pedagogiki. Podręczniki w dużym stopniu przyczynią się do szerzenia wiedzy z zakresu logopedii – dla studentów będą pomocą w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, a wykładowcom ułatwią proces dydaktyczny. Seria powstaje pod redakcją prof. Stanisława Milewskiego oraz dr Ewy Czaplewskiej z Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorami i redaktorami poszczególnych tomów są znakomici naukowcy z najważniejszych w Polsce z ośrodków logopedycznych. Każdy podręcznik jest recenzowany przez osobę wyznaczoną przez Polskie Towarzystwo Logopedyczne.

Co do Wydawnictwa Harmonia: wspólnie z firmą Wehrfritz przygotowujemy wiosenne targi we Wrocławiu, gdzie między wieloma przygotowanymi na ten dzień atrakcjami nasi znakomici autorzy poprowadzą serię wykładów dla rodziców i nauczycieli. Na temat tych wydarzeń będzie można znaleźć zawsze aktualne informacje na naszej stronie Facebooka www.facebook.com/wydawnictwoharmonia.

WirtualnyWydawca: Dziękuję za rozmowę.

Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.