Prawdziwa Afryka w książce Adichie

Prawdziwa Afryka w książce Adichie
Prawdziwa Afryka w książce Adichie
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo 19 lipca ukaże się „To coś na Twojej szyi” autorstwa Chimamandy Ngozi Adichie.

 
Chimamanda Ngozi Adichie pojawiła się na literackiej scenie, debiutu­jąc nadzwyczajną powieścią Fioletowy hibiskus, przez krytyków okrzyk­niętą „jedną z najlepszych powieści, jaka od lat narodziła się w Afryce”, o „prozie bujnej jak nigeryjski krajobraz, który tak wspaniale przedsta­wia”. „The Washington Post” nazwał ją „córką Chinuy Achebe dwudzie­stego pierwszego wieku”. Kolejna powieść, Połówka żółtego słońca, już trzy lata po publikacji uznana została za klasykę, dowodząc talentu autorki do wyjątkowego stylu narracji, przenikliwości i umiejętności ukazania głębi postaci. Teraz, w swoim najbardziej osobistym i wspania­le skonstruowanym dziele, To coś na twojej szyi, Adichie skupia uwagę nie tylko na Nigerii, ale też na Ameryce, opisując więzy łączące kobiety i mężczyzn, rodziców i dzieci, Afrykę i Stany Zjednoczone.

 „Wstrząsające… Afryka w książce Adichie nie jest tą Afryką, którą znamy z telewizji czy gazet. Autorka nie pisze o wojnie domowej, korupcji rządu czy śmiertelnych chorobach, lecz przygląda się, jak zderzenie tradycji i współczesności, dotychczasowych oczekiwań i obcych marzeń wpływa na stosunki między mężami i żonami, rodzicami i dziećmi. (…) Adichie dowodzi, że świetnie konstruuje niekończące się osobiste rozterki spowodowane sytuacją polityczną, łącząc »twarde, oczywiste« fakty historyczne z »miękkimi, delikatnymi rzeczami gnieżdżącymi się w ludzkiej duszy«”.
The New York Times

„Bohaterowie książek Adichie w większości są samotni, zagubieni w obcym im, fizycznie bądź emocjonalnie, otoczeniu… Czują się niewidzialni, wymazani. Nie mogą wrócić do domu. Chcą wtopić się w Amerykę. Co czulibyśmy z zaciskającą się nam na szyi tą ponurą rzeczą – pamięcią? Czasem czyjaś historia sprawia, że zaczynamy to rozumieć”.
Los Angeles Times Book Review

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.