Powstaje franczyzowa sieć księgarni

Powstaje franczyzowa sieć księgarni
 
W Polsce powstaje franczyzowa sieć klubo-księgarni. To pierwsza tego typu oferta w naszym kraju. Autorem pomysłu jest firma Bookarest prowadząca na razie jedną placówkę zlokalizowaną w poznańskim Starym Browarze. Program franczyzowy Bookarest uruchomił kilka miesięcy temu. Obecnie prowadzi rozmowy z potencjalnymi franczyzobiorcami, którzy chcieliby otworzyć punkt w Galerii Malta w Poznaniu, gdzie firma ma już zarezerwowaną powierzchnię. W tej lokalizacji Bookarest będzie działał w trochę odmiennej formie. Ma to być Bookarest KIOSK, czyli punkt w części wspólnej, tzw. wyspa, ale o dość sporej powierzchni – 80 mkw. Firma myśli także o otwieraniu księgarni w innych dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Toruń, Łódź, Szczecin i Katowice. Aczkolwiek nie dysponuje w nich jeszcze konkretnymi lokalizacjami.

Wstępne wyliczenia firmy dotyczące zyskowności prowadzenia takiej działalności zakładają, że miesięczna sprzedaż w księgarni liczącej 100 mkw. w dużym mieście powinna wynosić ok. 100 tys. zł. Koszt towaru to ok. 65 tys. zł, zaś pozostałe koszty działalności powinny się zamknąć w 30 tys. zł. Wówczas miesięczny zysk franczyzobiorcy wyniósłby 5 tys. zł.
Biorąc pod uwagę, że wstępne koszty inwestycji to ok. 200 tys. zł, oznaczałoby to, że okres zwrotu wynosi ponad 3 lata. Stosunkowo długo w porównaniu z innymi systemami franczyzowymi, gdzie średnio trwa to ok. dwóch lat.
 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.