Szukając „saudade” na krańcach Europy

Szukając „saudade” na krańcach Europy
Szukając „saudade” na krańcach Europy
 
 
 
Wydawnictwo Bezdroża prezentuje najnowszy przewodnik z kolorowej serii rekreacyjnej „Portugalia. Od Lizbony po wybrzeże Algarve”. Planując urlop, warto zastanowić się nad wyborem tej magicznej krainy, w której słońcem można cieszyć się we wszystkich miesiącach roku, a egzotyka krajobrazu i tajemnicze zabytki nadają dniom niepowtarzalnego charakteru.
 
Przewodnik oprowadza po Lizbonie, gdzie nowoczesność splata się z historią, oraz po nadatlantyckich miasteczkach, w których zaułkach rodzi się portugalskie poczucie tęsknoty – „saudade”. Wraz z Bezdrożami można zaplanować niezapominane wędrówki także z dala od aglomeracji miejskich, począwszy od bezkresnych, spalonych słońcem równin Alentejo, poprzez pasma wzgórz Serra de Monchique, po imponujący szczyt Serra de Estrela. Niezwykłe, kilometrowe plaże o białym piasku, klifowe i skalne wybrzeża, podwodne groty sprawiają, że każdy turysta może samodzielnie dotknąć egzotyki kryjącej się na krańcach naszego kontynentu.
 
Smakowanie Portugalii nie może się jednak ograniczyć do zwiedzania zabytków, podziwiania przyrody i plażowania. Warto odwiedzić ten kraj w  czasie, gdy odbywają się tam cykliczne uroczystości regionalne. Mimo że atmosfera portugalskich knajpek z nieśmiertelnym „fado” w tle w Lizbonie czy w Porto trwa nieprzerwanie cały rok, udział w jednym ze świąt regionalnych Portugalczyków ukazuje bogactwo kultury i fascynującą obyczajowość. Większość wydarzeń odbywa się na ulicach miast i miasteczek w sezonie letnim, a do najpopularniejszych należą:
·    Santos Populares w Lizbonie, dwutygodniowe święto ku czci św. Antoniego, kiedy to przedmieścia miasta toną w kwiatach,
·    Festa des Tabuleiros w Tomarze, tygodniowe Święto Tacek, wieńczące się paradą Cortejo,
·    Festa de São Pedro w Sintrze, podczas którego na ulicach odbywają się koncerty, wystawy, przedstawienia,
·    Festa des Flores w Campo Maior, podczas którego mieszkańcy pokrywają ulice miasteczka baldachimem z różnokolorowych, bibułkowych kwiatów,
·    Festa de Colete Encarnado w Vila Franca de Xira, wówczas mieszkańcy uganiają się po ulicach za rozwścieczonym bykiem.
Przewodnik „Portugalia. Od Lizbony po wybrzeże Algarve” podpowiada, kiedy i co najlepiej zobaczyć, przybywając do Portugalii. Prócz informacji krajoznawczych, znajdziemy w nim wskazówki, gdzie zatrzymać się na nocleg, gdzie zjeść najlepszego dorsza „bacalhau” i gdzie  skosztować delikatnego wina „verde”. Opisy miast ilustrują zdjęcia i mapy, całość zaś zamyka słowniczek polsko-portugalski.

Koncepcja serii rekreacyjnej

Co warto zobaczyć? Gdzie poznawać uroki lokalnej kuchni? Jak odnaleźć największe atrakcje? Przewodniki rekreacyjne to przepis na wymarzony wypoczynek zarówno weekendowy, jak i wakacyjny. Podają gotowe pomysły na to, jak zorganizować czas i cieszyć się przyjemnym relaksem. Przejrzysty układ, duża liczba barwnych fotografii, map oraz wskazówek praktycznych sprawia, że czytelnicy z łatwością odnajdą właściwe górskie ścieżki, najbardziej urokliwe kąpieliska i znakomite trasy narciarskie.
 
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.