Kraj bratanków z nowym Zielonym Przewodnikiem MICHELIN

Kraj bratanków z nowym Zielonym Przewodnikiem MICHELIN
Kraj bratanków z nowym Zielonym Przewodnikiem MICHELIN 

Nowy Zielony Przewodnik MICHELIN przybliża turystyczne walory Węgier Z jego pomocą można odkryć zaułki Budapesztu, albo wybrać idealne miejsce odpoczynku, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

 
 
 
 
Węgry to kraj pięknych krajobrazów i różnorodnej przyrody. Za jego wizytówkę posłużyć może Balaton, czyli największe jezioro Europy Środkowej, które ma większą powierzchnię niż Budapeszt. Będąc nad Balatonem warto odwiedzić malowniczy Półwysep Tihany, który jako pierwszy na Węgrzech został ogłoszony w 1952 roku obszarem chronionym . Szczególną ozdobą tego półwyspu są dwa bezodpływowe jeziorka, które powstały w dawnych kraterach. Oprócz tego podziwiać tam można tradycyjną zabudowę z bazaltowego tufu oraz niewielkie winnice.
 
Budapeszt jest stolicą Węgier i jednocześnie największym miastem kraju. Został formalnie utworzony w drugiej połowie XIX wieku z trzech połączonych ze sobą miast, czyli znajdujących się na prawym brzegu Dunaju Budy i Óbudy oraz Pesztu ulokowanego na lewym brzegu rzeki. Początki miasta sięgają jednak znacznie bardziej zamierzchłych czasów, ponieważ już w I w n.e. Celtowie osiedlili się u źródeł przy Wzgórzu Gellérta. Obecnie Budapeszt to wielki ośrodek kulturalny pełen muzeów, galerii i teatrów. Jest to też ważne centrum turystyczne i co ciekawe uzdrowiskowe ze względu na swoje kompleksy balneologiczne, które zajmują się wykorzystaniem leczniczych właściwości kąpieli i wód mineralnych z naturalnych źródeł.
 
Amatorzy sportów motorowych znajdą nieopodal Budapesztu w miejscowości Mogyoród tor Formuły 1 – Hungaroring. To pierwszy tor zbudowany jeszcze za żelazną kurtyną, który działa już od 1986 roku.
 
Węgry to także kraj, który słynie z wyśmienitego wina, dlatego każdy kto wybiera się tam w podróż na pewno zna takie nazwy jak Tokaj czy Kadarka. Na Węgrzech napotkać można na kilka rodzajów winiarni. Najskromniejsze z nich, ale też jednocześnie najbardziej klimatyczne noszą nazwę borozó. To niewymyślne winiarnie dla miejscowych, w których spotkać można studentów, artystów oraz wpadających po pracy na kieliszeczek wina Węgrów. W borozó króluje zazwyczaj wystrój rodem z poprzedniej epoki. Winiarnie przeznaczone głównie dla turystów noszą przeważnie nazwę pince i umiejscowione są w piwnicach. Charakteryzują się bardziej wymyślnym wystrojem, i niestety też często bardziej „wymyślnym” i cenami.
 
Będąc na Węgrzech warto też odwiedzić naleśnikarnię i spróbować słodkich naleśników gundel. Natomiast miłośnicy ostrzejszych smaków na pewno będą zadowoleni mogąc spróbować solidnie doprawionego papryką węgierskiego gulaszu.
Dzięki poradom zawartym w nowym Zielonym Przewodniku MICHELIN zwiedzanie i odkrywanie Węgier może okazać się fascynującą przygodą .
 
Zielony Przewodnik Michelin jest stworzony z myślą o podróżujących, którzy pragną odkrywać kulturalne i naturalne dziedzictwo poszczególnych regionów, miast i krajów w sposób oryginalny i twórczy. Występuje on w 9 wersjach językowych . W polskiej wersji Zielony Przewodnik Michelin doczekał się 36 pozycji wydanych przez Wydawnictwo Bezdroża. Czerwony Przewodnik Michelin jest pierwszym przewodnikiem kulinarnym na świecie – numerem jeden zarówno pod względem ilości sprzedaży, jak też historii i reputacji.
 
W tegorocznej edycji Przewodnika po miastach europejskich „Main Cities of Europe” znalazły się 32 polskie restauracje, w tym 17 z Krakowa i 15 z Warszawy.

http://www.michelin.pl

Bezdroża to wydawnictwo turystyczne należące do Grupy Helion. Wydawnictwo powstało
z inicjatywy dwojga młodych globtroterów, którzy za cel postawili sobie prezentację wartych odkrycia miejsc Europy Środkowo-Wschodniej i Azji szerszej grupie odbiorców. Od 2006 r. Wydawnictwo Bezdroża jest partnerem wydawniczym Michelin w Polsce. Bezdroża zostały uznane przez czytelników za najlepszą markę wśród polskich przewodników turystycznych www.bezdroza.pl

Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon. Grupa Michelin produkuje, sprzedaje i promuje produkty oraz usługi w dziedzinie mobilności, w tym przewodniki – Zielone – turystyczne i Czerwone – gastronomiczne oraz mapy, atlasy i usługi internetowe (viamichelin.com).

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.