Rozstrzygnięto konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”

Rozstrzygnięto konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”
 
KONKURS „POLSKA PIĘKNIEJE – 7 CUDÓW UNIJNYCH FUNDUSZY” ROZSTRZYGNIĘTY
Rozstrzygnięto konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy” zorganizowany przez Wydawnictwo Pascal i firmę Smartlink. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na uroczystej gali podczas I Forum Funduszy Europejskich na warszawskim „Torwarze” nagrody zwycięzcom wręczyła Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Celem pierwszej edycji konkursu było wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy współfinansowaniu funduszy unijnych, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej Polski.

Do udziału w konkursie zaproszeni zostali beneficjenci funduszy unijnych, którzy w latach 2004-2006 uzyskali dotacje z Europejskiego Funduszu Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności. Wśród 90 nadesłanych projektów, Kapituła Konkursu, nominowała do głównej nagrody 21 projektów. Podczas dzisiejszej gali prowadzonej m.in. przez znaną podróżniczkę Beatę Pawlikowską zaprezentowane zostały projekty, które zwyciężyły w siedmiu kategoriach konkursowych. Przedstawiciele zwycięskich projektów odebrali z rąk Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej statuetki. Każdy z nagrodzonych projektów otrzyma także wsparcie promocyjne ufundowane przez Wydawnictwo Pascal. Wszystkie nominowane oraz wyróżnione projekty otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Na I Forum Funduszy Europejskich organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, trwa dwudniowa konferencja „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”, poświęcona problematyce wykorzystania środków z funduszy Unii Europejskiej na projekty związane z turystyką. Podczas paneli dyskusyjnych będzie można dowiedzieć się jak zrealizować dobry projekt turystyczny, w jakich programach szukać środków finansowych na rozwój turystyki dla przedsiębiorców, samorządów i organizacji turystycznych. Informacje istotne dla potencjalnych beneficjentów sukcesywnie będą pojawiać się na stronie serwisu internetowego www.polskapieknieje.pascal.pl. Internauci znajdą w nim porady on-line ekspertów dotyczące możliwości dofinansowania projektów turystycznych z funduszy europejskich, artykuły specjalistów na temat pozyskiwania dotacji i promocji projektów turystycznych oraz konkurs fotograficzny.

Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach:
•    Rewitalizacja
•    Zabytek
•    Produkt promocyjny (wydawnictwo, portal, kampania promocyjna)
•    Obiekt turystyczny/gastronomiczny
•    Wydarzenie (festiwal, targi, jarmark)
•    Współpraca transgraniczna
•    Rozwój turystyki na obszarach wiejskich

Dzięki unijnym funduszom zwiększa się oferta turystyczna Polski. Przez ostatnie lata odbudowano lub odnowiono wiele cennych zabytków, zrewitalizowano zaniedbane części miast, wybudowano setki kilometrów dróg rowerowych, zbudowano nowoczesne baseny kąpielowe i parki tematyczne. Gdy ogląda się rezultaty tych przedsięwzięć, nie ulega wątpliwości, że Polska pięknieje i przez to staje się jeszcze atrakcyjniejsza dla turystów z kraju i zagranicy

 
Poniżej prezentujemy pełną listę nagród i wyróżnień: 
 
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE
•    Dla Miasta Żagań za szerokie wykorzystanie dotacji unijnych na rozbudowę oferty turystycznej miasta.
Kategoria: ZABYTEK
•    NAGRODA GŁÓWNA dla Miasta Wejherowa za projekt „Zachowanie i udostępnianie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie”, woj. pomorskie.
•    Wyróżnienie dla Akademii Podlaskiej za projekt „Rewaloryzacja Pałacu Ogińskich w Siedlcach – Rozwój Instytutu Informatyki Akademii Podlaskiej”, woj. mazowieckie.
Kategoria: REWITALIZACJA
•    NAGRODA GŁÓWNA dla Gminy Miejskiej Tczew za projekt „Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie”, woj. pomorskie.
•    Wyróżnienie dla Gminy Kudowa-Zdrój za projekt ”Rewaloryzacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju”, woj. dolnośląskie.
Kategoria: OBIEKT TURYSTYCZNY/GASTRONOMICZNY
•    NAGRODA GŁÓWNA dla Krakowskiego Zarządu Komunalnego w Krakowie oraz Stowarzyszenia „U Siemachy”, jako jednostek bezpośrednio realizujących projekt, a także Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, jako administratora projektu za projekt „Utworzenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie w ramach projektu „Nowa Huta – Nowa Szansa”, woj. małopolskie.
Kategoria: PRODUKT PROMOCYJNY
•    NAGRODA GŁÓWNA dla PRESSO S.C. za projekt „„Design Alive!” żywa galeria designu”, Cieszyn, woj. śląskie
Kategoria: WSPÓŁPRACA TRANSGRANICZNA
•    NAGRODA GŁÓWNA dla Miasta Kostrzyn nad Odrą za projekt “Baltic Culture and Tourism Route Fortresses”- Kulturowo turystyczny szlak twierdz nadbałtyckich”, woj. lubuskie.
Kategoria: ROZWÓJ TURYSTYKI NA OBSZARACH WIEJSKICH
•    NAGRODA GŁÓWNA dla Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem za projekt „Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”, woj. podkarpackie.
Kategoria: WYDARZENIE
•    NAGRODA GŁÓWNA dla Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach za projekt „Wędrówki tradycji – turystyka kulturowa Euroregionu Niemen”, woj. podlaskie.
 
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.