Potrójna nagroda dla książki „Calcio”. Wyniki plebiscytu Sportowa Książka Roku 2019

Przegląd

To historyczny wyczyn bez precedensu. Po raz pierwszy zdarzyło się, że jedna publikacja w plebiscycie na Sportową Książkę Roku zdobyła aż trzy tytuły. Calcio. Historia włoskiego futbolu” Johna Foota wydana przez Wydawnictwo SQN zgarnęła w tym roku aż trzy wyróżnienia, zostając uznana Piłkarską Sportową Książka Roku, Historyczną Sportową Książka Roku oraz Alior Bank Zagraniczną Sportową Książka Roku Czytelników.

W tegorocznym plebiscycie na Sportową Książkę Roku nominowanych zostało 27 pozycji, z czego 10 ukazało się nakładem Wydawnictwa SQN, które od lat jest liderem rynku literatury sportowej w Polsce. Jury wybierało swoich faworytów w pięciu kategoriach: Najlepsza biografia, Najlepsza książka piłkarska, Najlepsza książka historyczna, Najlepsza książka górska i Najlepsza książka motoryzacyjna. Czytelnicy głosowali natomiast na Najlepszą polską i zagraniczną książkę.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że jeden z tytułów – „Calcio” – został doceniony zarówno przez ekspertów, jak i odbiorców, zwyciężając aż w trzech kategoriach. Ten historyczny sukces przypadł w udziale książce „Calcio”, będącej zarysem dziejów futbolu w Italii. Książka ta została wybrana Piłkarską Sportową Książką Roku, Historyczną Sportową Książką Roku oraz Alior Bank Zagraniczną Sportową Książką Roku Czytelników.

Calcio. Historia włoskiego futbolu to opowieść brytyjskiego dziennikarza piłkarskiego Johna Foota o dziejach piłki nożnej na Półwyspie Apenińskim: od jego początków w latach 90. XIX wieku do teraźniejszości. Książka zawiera najpiękniejsze i najsmutniejsze chwile w piłkarskiej historii Italii, które osadzone zostały w szerszym kontekście historyczno-społecznym. Publikacja w tłumaczeniu Marcina Nowomiejskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN 21 sierpnia 2019 roku, a specjalny rozdział na potrzeby polskiego wydania napisał dziennikarz „Gazety Wyborczej” Rafał Stec.